Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olejek arganowy: Kobiety oszalały na punkcie złota z Maroka [JAK DZIAŁA, JAK STOSOWAĆ]

Agata Pustułka
Na bazie olejku arganowego powstają szampony, odżywki do włosów, kremy oraz mydła. Argania, z której pozyskuje się olejek, to drzewo występujące tylko w południowo-zachodniej części Maroka
Na bazie olejku arganowego powstają szampony, odżywki do włosów, kremy oraz mydła. Argania, z której pozyskuje się olejek, to drzewo występujące tylko w południowo-zachodniej części Maroka Organic Cosmetics
Olejek arganowy cudownym eliksirem młodości. W poszukiwaniu "eliksiru młodości" odkryto właściwości olejku arganowego, złota z Maroka. Chętnie szukamy naturalnych produktów, by zatrzymać proces starzenia się i wzmocnić skórę. Jak działa olejek arganowy i jak go stosować - pisze Agata Pustułka.

Do łazienek wielu Polek trafiają coraz częściej produkty zawierające olejek arganowy. Czy rzeczywiście jest on eliksirem młodości? Stuprocentowy, ekologiczny olej arganowy odznacza się wysoką jakością i oczywiście kosztuje sporo. Jest jednak wyjątkowo wydajny.

Roślina z Maroka

Argania, z której owoców produkuje się olej, jest rośliną wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Występuje tylko w południowo-zachodniej części Maroka.

Drzewa te są niezwykle odporne na zmiany temperatury. Argania nazywana jest także "drzewem życia".

Pozyskiwanie owoców arganii i produkcja oleju to żmudny, długotrwały proces. Olej jest tłoczony tradycyjną metodą przez Marokanki. Pierwszy etap produkcji polega na zmiażdżeniu orzecha i wyłuskaniu nasion. Później mieli się je w kamiennych żarnach. Tak powstaje oleista maź, z której ręcznie wyciska się olej. Do wyprodukowania 1 litra oleju potrzeba aż 30 kg owoców.

Olej kosmetyczny ma szerokie zastosowanie w kosmetyce i dermatologii. Tłoczony na zimno, posiada charakterystyczny złoty kolor. Jest praktycznie bezzapachowy, przeznaczony do użytku zewnętrznego. Jako samodzielny produkt można wmasowywać go w twarz i dekolt, stosować jako balsam do ciała, serum do włosów i paznokci.

Ogromna popularność oleju arganowego sprawia, że jest on dziś łatwo dostępny w wielu drogeriach i sklepach z kosmetykami naturalnymi. Oferta jest bardzo szeroka, ale pamiętajmy - tylko oryginalny produkt, zawierający 100 proc. oleju z Maroka, posiada bogate właściwości prozdrowotne i pielęgnacyjne.

Na co zwrócić uwagę

Na co powinniśmy zwrócić uwagę w czasie zakupów, by nie paść ofiarą nieuczciwych sprzedawców? Jeśli olej przeznaczony do pielęgnacji twarzy i ciała pachnie orzechami (i ma niższą cenę), to z pewnością jest to olej spożywczy, sprzedawany jako kosmetyczny.

Olej do celów kosmetycznych ma wyższą cenę, gdyż jest droższy w produkcji (poddaje się go filtrowaniu) i stosowany miejscowo wykazuje cenne właściwości pielęgnacyjne (m.in. spłyca zmarszczki i blizny, działa kojąco na podrażnienia, pomaga w walce z cellulitem).

Oryginalny olej z Maroka jest jednym z droższych olejów kosmetycznych. Mało prawdopodobne więc, że nabędziemy go za cenę 10 zł za 100 ml. Z drugiej strony nie jest on tak drogim produktem jak np. olej z opuncji figowej.

Olej arganowy ma płynną, klarowną postać, nie krzepnie w temperaturze pokojowej. To niezwykle istotne, gdyż olej arganowy jako produkt rzadko występujący i cenny, często jest rozcieńczany parafiną, olejem rzepakowym i słonecznikowym.

Najbardziej wartościowy jest produkt, który zawiera w opisie informację: 100 proc. oleju arganowego (argan oil).

Najlepszą gwarancją najwyższej jakości i oryginalności oleju jest certyfikat. Na opakowaniu powinien widnieć znaczek certyfikatu np. ECOCERT, wydawanego produktom naturalnym i ekologicznym. Mamy wtedy pewność, że nabywamy oryginalny olej, od sprawdzonego producenta i importera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!