W centrum Będzina nad Przemszą zamiast płyt z betonu będą...

  W centrum Będzina nad Przemszą zamiast płyt z betonu będą bulwary

  Katarzyna Kapusta

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W centrum Będzina nad Przemszą zamiast płyt z betonu będą bulwary
  1/2
  przejdź do galerii
  Bulwary nad Przemszą to część większego projektu, który obejmuje także budowę hali. Rzeka ma zostać odkryta obok ośrodka sportu.
  Wkrótce w Będzinie metamorfozę przejdą bulwary nadPrzemszą w centrum miasta. Miejsca, które do tej pory były niedostępne dla mieszkańców podczas spacerów oraz wypraw rowerowych, teraz zostaną odkryte. Urzędnicy zaplanowali bowiem odkrycie koryta Przemszy. Projekt już jest, na przełomie marca i kwietnia mają ruszyć procedury przetargowe. Chodzi o zaledwie ok. 300 metrów rzeki, ale za to w samym centrum miasta.

  W Będzinie mamy już ładny park na Wzgórzu Zamkowym, są też strefy aktywności rodzinnej uwielbiane przez mieszkańców Będzina. Teraz przyszedł czas na bulwary nad Przemszą. Miasto chce odkryć fragment rzeki na odcinku od Ośrodka Sportu i Rekreacji do ulicy Piłsudskiego. Teraz ten fragment jest całkowicie nieużywany, bo pokrywają go betonowe płyty.

  - Obecnie trwają prace związane z przygotowaniem materiałów i formalności dotyczących odkrywania rzeki Przemszy - mówi Rafał Adam-czyk, rzecznik Urzędu Miejskiego w Będzinie. Przyznaje, że likwidacja płyt na rzece na odcinku od ulicy Piłsudskiego do budynków OSiR-u pozwoli powiększyć tereny rekreacyjno-wypoczynkowe w mieście. - Z pewnością ta realizacja poprawi też wygląd śródmiejskiej przestrzeni publicznej Będzina - dodaje.

  Ogłoszenie procedury przetargowej na to zadanie planowane jest być może jeszcze w tym miesiącu. Odkrycie Przemszy to wstęp do większego projektu, który w mieście planowany jest od 2012 roku i który został ujęty w Strategii Rozwoju Miasta na lata 2012-2020. Chodzi o budowę wielofunkcyjnej hali sportowej w centrum Będzina, obok stadionu. Tam, gdzie kiedyś znajdował się odkryty basen. Dzisiaj pozostały po nim tylko ruiny.

  Na budowę hali może być potrzebne nawet 25 milionów złotych. Miasto stara się o środki zewnętrzne na ten cel.

  Koncepcja hali, którą wykonała firma z Częstochowy, powstała już pod koniec listopada 2011 roku. Pod budowę mają zostać zagospodarowane dotychczasowe pomieszczenia administracyjne oraz stara część hotelu. Oprócz boisk, głównie do siatkówki, w miejscu dotychczasowej administracji ośrodka mają powstać: siłownia, 8 szatni, dwa pomieszczenia dla trenerów oraz mniejsza sala sportowa. Będą też parkingi, ściana wspinaczkowa i taras widokowy w kształcie baszty.

  Katowice odkryją Rawę  W Katowicach odkrywają Rawę. Jest też pomysł, by w większej części przywrócić rzekę miastu. Na razie Rawa odkrywana jest na odcinku między Muzeum Śl. a Teatrem Śl. Jej bulwary mają być przebudowane od Bankowej do Dudy Gracza.

  Tymczasem Grzegorz Layer, absolwent Politechniki Śląskiej, zaplanował przy brzegach rzeki przestrzenie rekreacyjne i sportowe. Nabrzeże od Grundmanna do Sokolskiej miałoby pełnić funkcje rekreacyjno-parkowe, z roślinnością, parkiem doświadczeń, ścieżką zdrowia. Między Sokolską a Teatralną proponuje wodne place, powstałe z wody rozlewającej się z koryta. Odcinek od rynku do ulicy Dudy Gracza może być nadrzecznym miejskim pasażem, a między Uniwersytetem Śl. i Ekonomicznym będą wyspy ze sceną, ścianką wspinaczkową, boiskami.

  LOTA


  *Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
  *Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
  *Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bulwary

   ja z cylodzi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   waszemu łukaszkowi od razu pomnik. Najlepiej żeby stanoł zamiast Nike na placu 3 -go Maja

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zanieczyszczone srodowisko zniecheca ludzi do mieszkania w aglomeracji katowickiej

   OS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   ...zielone bulwary Przemszy to pozytywna zmiana

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama