Czesław Lang: Tour de Pologne w Rosji i na Ukrainie? To na...

  Czesław Lang: Tour de Pologne w Rosji i na Ukrainie? To na pewno byłoby piękne...

  Robert Małolepszy

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Dyrektor Tour de Pologne Czesław Lang zdradza nam szczegóły tegorocznego wyścigu. W przyszłości Tour może pojechać na Ukrainę i do Rosji.
  Czesław Lang

  Czesław Lang ©ARKADIUSZ GOLA / POLSKAPRESSE

  Za miesiąc w Warszawie oficjalna prezentacja trasy Tour de Pologne 2014. Wszystko już dopięte na ostatni guzik, czy macie jeszcze jakieś wątpliwości co do przebiegu wyścigu?
  Trasa została zaplanowana i zatwierdzona. Ze wszystkimi miastami etapowymi jesteśmy po słowie. W najbliższych dniach będziemy podpisywali umowy. Właśnie jestem w drodze do naszych Term Bukovina Spa, gdzie znów będziemy gościć królewski etap. W piątek podpisujemy umowę z Zakopanem (rozmawialiśmy w czwartek - przyp. red).

  To jaki będzie tegoroczny Tour de Pologne?
  Jak zwykle mamy trzy cele. Ten sportowy - już mam ciekawe zgłoszenia, chce do nas przyjechać Mark Cavendish, a więc jeden z najlepszych sprinterów świata.
  Drugi to pokazanie Polski - jej najpiękniejszych miejsc. Tak jak w poprzednich latach głównym nadawcą będzie TVP, ale wyścig będzie relacjonowany również przez Eurosport, a to oznacza transmisję do 60 krajów. Wreszcie trzeci cel - co roku jest inny. Zawsze mamy jakieś hasło przewodnie - a to Rok Chopinowski, a to rocznica wyzwolenia obozu w Auschwitz, a to uczczenie Jana Pawła II w ramach zeszłorocznego wyścigu z ziemi włoskiej do Polski, czyli śladami papieża Polaka.

  No to jakie będzie tegoroczne hasło przewodnie?
  Chcemy uczcić 25-lecie pierwszych wolnych wyborów w Polsce. Wyścig zacznie się w Gdańsku pod pomnikiem Solidarności. Honorowym starterem będzie prezydent Lech Wałęsa. Jestem dumny, że zgodził się pełnić tę rolę. Przypomnimy całemu światu, gdzie zaczęła się bezkrwawa rewolucja, która dała wolność Europie.

  Jednak nie całej. Za rok jedziecie na Ukrainę?
  Mieliśmy już propozycję startu ze Lwowa. Co ciekawe, ostatnio mocno zaktywizowali się Rosjanie, którzy chcieliby, by Tour de Pologne wystartował z Obwodu Kaliningradzkiego.

  Może połączyć Rosję z Ukrainą?
  Dziś za wcześnie na takie deklaracje, ale to na pewno byłoby piękne. Wszyscy martwimy się i trzymamy kciuki za pokojowe rozwiązanie sytuacji na Ukrainie.

  Nie żal Panu Włoch? Wrócicie tam kiedyś jeszcze?
  Pewnie, że żal. To był jeden z najpiękniejszych Tourów w historii. Może nawet najpiękniejszy. Ale też najtrudniejszy do zorganizowania. Włosi bardzo chcą, byśmy do nich wrócili. Region Trentino jest zachwycony promocją, jaką dał im w Polsce, ale też na świecie, nasz wyścig. Ciągle są naszym partnerem. Chcą się promować przez Tour de Pologne.

  No to czemu nie chcecie znów jechać w Dolomity?
  Chcemy, ale dajcie nam odpocząć. (śmiech) Organizacja wyścigu w dwóch tak odległych od siebie miejscach to jednak mega wyzwanie logistyczne. Chciałbym, by takie wypady były czymś szczególnym. Na pewno wrócimy do Włoch, ale za jakiś czas.

  Jedziecie za to do Słowacji...
  Tak, piąty etap zacznie się w Zakopanem, a skończy w Szczyrbskim Plesie na Słowacji, dotąd znanym polskim kibicom głównie z tego, że jest tam skocznia narciarska, na której Adam Małysz przygotowywał się do sezonu. My pokażemy, że to piękne miejsce do odpoczynku i do ścigania.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama