Wizualizacje rynku w Katowicach skomentował i... poprawił...

  Wizualizacje rynku w Katowicach skomentował i... poprawił Robert Konieczny! [NOWE WIZUALIZACJE]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wizualizacje rynku w Katowicach, przebudowa centrum Katowic
  1/7
  przejdź do galerii

  Wizualizacje rynku w Katowicach, przebudowa centrum Katowic ©UM Katowice

  Internauci drwią, że to "12512 wizualizacja w ramach 7385 etapu przebudowy". O co chodzi? O nowe wizualizacje wyremontowanego rynku w Katowicach. Takie zaprezentował katowicki magistrat. O ich komentarz poprosilismy Roberta Koniecznego, właściciela pracowni KWK Promes. Konieczny nie dość, że skomentował, to wizualizację... poprawił!
  Internauci drwią, że to "12512 wizualizacja w ramach 7385 etapu przebudowy". Bardziej spostrzegawczy wytykają: "żeby jeszcze tylko nowy budynek UM wyglądał tak jak tutaj, to jestem skłonny uwierzyć w efekt końcowy". A chodzi o nowe wizualizacje rynku w Katowicach.

  To cztery zdjęcia, na wszystkich oglądamy przyszły plac kwiatowy, czyli plac między dawnym Domem Prasy - przebudowanym i zamienionym w budynek urzędu - a Domem Handlowym Zenit.
  W jego centralnej części jest podwyższenie, na którym zamontowane zostaną ławki oraz fontanna. Po wschodniej stronie - między płytą rynku a torami tramwajowymi - mają stanąć pawilony kwiatowe i gastronomiczne. Jedne i drugie o kubicznej formie, zielonych tylnych ścianach oraz przeszkloną fasadę od strony Domu Prasy.

  ZOBACZ TAKŻE:
  Przebudowa centrum Katowic: urząd pokazał nowe wizualizacje rynku [ZDJĘCIA]


  - To wizualizacje zaakcpetowane przez urząd - wyjaśnia Jakub Jarząbek, rzecznik Urzędu Miasta w Katowicach. Niezaakcpetowane są jeszcze projekty przebudowy placu przed Skarbkiem oraz między Skarbkiem a Teatrem Śląskim.
  Internauci wytknęli, że Dom Prasy na wizualizacjach wygląda zdecydowanie lepiej niż w rzeczywistości. Drwią, że i rynek w nowej odsłonie rozczaruje. Jak będzie, okaże się we wrześniu, to wówczas ma się zakończyć przebudowa centralnego placu Katowic. Obecnie wykładany jest granitowymi płytami.

  Tymczasem o komentarz wizualizacji poprosiliśmy Roberta Koniecznego, właściciela pracowni KWK Promes, jednego z najbardziej cenionych polskich architektów.

  - Są fajne dziewczyny, kwiatki, zieleń, ładna pogoda. Ludziom się to spodoba, mnie się też podoba, ale na tym właśnie polega manipulacja wizualizacjami. Problem w tym, że to co widzimy na tych zdjęciach, to kawałek wyrwany z kontekstu, którego nie znamy. Taki plac mógłby równie dobrze powstać w każdym innym miejscu - ocenił. Architekt dodaje, że z wizualizacji nie wynika, jaki plan mają władze Katowic, aby rynek w przyszłości ożywić. - Problem nie leży po stronie architektów (przebudowę rynku projektuje szczecińska pracownia Redan - przyp. red.), a wynika z braku ogólnego pomysłu - dodaje.

  Konieczny na tej ocenie nie poprzestał, za to nieco "podrasował" jedno z przesłanych mu zdjęć. Proponuje, aby tramwaje nie przecinały wzdłuż i wszerz katowickiego rynku - co robią i będą robiły po przebudowie, a zamiast tego wykorzystać wagony dwukierunkowe, które dowoziłyby podróżnych do placu, do powstałego tu centrum przesiadkowego. Takie centrum byłoby gwarancją, że na rynku ludzi nigdy by nie zabrakło.

  - Koncept jest prosty: tramwaje dowożą ludzi do placu, a tu pod na przykład szklanym baldachimem następuje przesiadka do tramwaju jadącego w innym kierunku - jak na wielkiej stacji metra (możliwość wykorzystania chodników ruchomych). Otrzymujemy w ten sposób duży zadaszony plac miejski, który będzie można wykorzystywać o różnych porach roku, w różnych warunkach atmosferycznych. Plac wypełniłaby zieleń i mała architektura - opowiada architekt. Koniecznemu poprawki zajęły kilka minut. - Proponowany baldachim jest zapożyczony z projektu sir Normana Fostera, jednak gdyby było więcej czasu, to zaprojektowalibyśmy oczywiście coś swojegom- dodaje ze śmiechem.

  Ale czasu nie ma. Przebudowa centrum Katowic trwa, a włodarze stolicy aglomeracji dyskusji na temat wybranych przez siebie planów, koncepcji i projektów, podejmować nie chcą.


  *Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
  *Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
  *Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

  Czytaj także

   Komentarze (11)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rynek

   Prawda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Stawiacie pudła szklane, jedno podobne do drugiego, to nie rynek tylko zimna pustynia lustrzanych klocków, kto to projektował jakiś robocop,

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   komentarz

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   dodatek - komentarz do projektu to podróbka projektu Fostera przebudowy Reichstagu ( jedna z wcześniejszych wersji)


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   konieczny o tym mówi,że to fostera

   obserwa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Facet o tym mówi,że na szybko wyrzucili dach fostera, przeczytaj tekst

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   FANDZOLENIE

   MGR JANKO WALSKI (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   CZY PAN R.KONIECZNY MUSI KONIECZNIE FANDZOLIĆ

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dośc tej przebudowy

   Janek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Dość mam tej przebudowy niech to już kończą nawet według tego projektu byle normalnie można po tym mieście chodzić .Aten p. Konieczny to nie ten projektant co osiedle książęce projektował?,bo tak...rozwiń całość

   Dość mam tej przebudowy niech to już kończą nawet według tego projektu byle normalnie można po tym mieście chodzić .Aten p. Konieczny to nie ten projektant co osiedle książęce projektował?,bo tak nie udanych bloków w dzisiejszych czasach nie widziałem może odpowie po co te szubienice na dachach?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przebudowa

   Sranek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   To nie Konieczny projektował, tylko Jurkowski baranie.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   !

   Janek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Dziękuje za kulturalną odpowiedz.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Robert po co ci to

   arch (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Może Robert Konieczny zaprojektuje coś ciekawego, zamiast tworzyć rysunki dla Justynki i popisywać się niewiedzą na temat planowania transportu w mieście?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To nie jest rynek!

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Pomijając manipulację, która daje wrażenie wielkiej przestrzeni na katowickim rynku - choć na pierwszy rzut oka widać, że ktoś tu postawił tor przeszkód - powstaje pytanie: gdzie tu jest miejsce...rozwiń całość

   Pomijając manipulację, która daje wrażenie wielkiej przestrzeni na katowickim rynku - choć na pierwszy rzut oka widać, że ktoś tu postawił tor przeszkód - powstaje pytanie: gdzie tu jest miejsce spotkań? Gdzie tu jest rynek?! Krzaczek pociskany krzaczkiem, drzewko w betonowym sarkofagu, fontanna w betonie, ogródek letni przy torowisku i... żaglóweczka na oczku wodnym. Toż to wygląda, jak scenografia do Asterixa i Kleopatry. Tam zamiast żaglóweczki było... maleńkie geranium.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Koniecznie celebryta

   ree (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Celebryta z niego jak się patrzy. Niedługo pomyśli, że jest Zahą Hadi ;)...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wizualizacje

   Piotr Katowiczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   Mi się podoba,Nawet jak coś się zmieni to raczej juź niewiele.I mam swoją sugestję,nie wiem co się stanie z hotelem silesia bo nie jestem w tym temacie na bierząco ale mógłby powstać tam kilku...rozwiń całość

   Mi się podoba,Nawet jak coś się zmieni to raczej juź niewiele.I mam swoją sugestję,nie wiem co się stanie z hotelem silesia bo nie jestem w tym temacie na bierząco ale mógłby powstać tam kilku piętrowy parking sanichodowy.To dość dobra lokaluzacja w centrum miasta,nie trzeba by było dojeżdżać tramwajem do centrum z oarkingu przy muzeum.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama