Matura z Operonem z polskiego zakończona [PYTANIA]

  Matura z Operonem z polskiego zakończona [PYTANIA]

  KATP

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Matura Operon

  Matura Operon ©Arkadiusz Gola

  O godz. 11.10 zakończyła się próbna matura z języka polskiego organizowana przez Wydawnictwo Pedagogiczne Operon. Miłośnicy literatury rosyjskiej byli zadowoleni. Przeczytaj pytania egzaminacyjne.
  Matura Operon

  Matura Operon ©Arkadiusz Gola

  Dobrego kina bez komercji nie będzie - to tytuł tekstu dziennikarza Jacka Rakowieckiego, który analizowali uczniowie szkół ponadgimnazjalnych na próbnej maturze z języka polskiego. Do próbnego egzaminu, przygotowanego przez Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON, przystąpiło czterdzieści tysięcy uczniów z 430 szkół województwa śląskiego.


  - Arkusze drukuje się w liczbie zgodnej ze zgłoszonym przez dyrektora zapotrzebowaniem oraz dostarcza je do szkół za pomocą firmy kurierskiej. Próbna matura przygotowana przez wydawnictwo ma oddawać realia prawdziwego egzaminu czekającego na maturzystów w maju - wyjaśnia Agnieszka Piątek, rzecznik prasowy firmy.

  Arkusze egzaminacyjne mają taką samą formę jak te prawdziwe i są tak skonstruowane, aby sprawdzić te same umiejętności i kompetencje. Każdy egzamin będzie trwał tyle samo czasu. Na przykład dzisiejszy test z języka polskiego na poziomie podstawowym zakończył się po 170 minutach.
  Zobacz próbne egzaminy z języka polskiego
  Arkusz składał się z dwóch części. Część pierwsza sprawdzała rozumienie pisanego tekstu autorstwa Rakowieckiego. Uczniowie musieli odpowiedzieć na szereg pytań zamkniętych i otwartych dotyczących tekstu, m.in. określić funkcję tytułu, cele napisanego tekstu, cel zawartych w tekście cytatów.
  Wyniki egzaminacyjne - sprawdź
  Część druga wymagała napisania wypracowania na minimum 250 słów na jeden z dwóch tematów. W pierwszym należało dokonać analizy utworu Czatyrdah Adama Mickiewicza i fragmentów wiersza XV z Księgi ubogich Jana Kasprowicza, a następnie porównać zawarte w nich obrazy gór i ludzi (ze zwróceniem uwagi na stosunek człowieka do przyrody).

  Drugi z kolei wymagał określenia motywu popełnienia zbrodni oraz jej wpływu na bohatera na podstawie analizy fragmentu powieści Fiodora Dostojewskiego i znajomości całej książki Zbrodnia i kara.

  W środę matematyka (także poziom podstawowy), w czwartek języki obce (oba zakresy), a w piątek język polski i matematyka (zakresy rozszerzony) oraz przedmioty do wyboru.

  - Próbna matura jest potrzebna, zwłaszcza z matematyki, bo ten przedmiot jest kulą u nogi dla większości uczniów. Dlatego im więcej ćwiczą tym lepiej dla nich - uważa Piotr Lempa, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Bytomiu. - Minusem może być fakt, że zmagania uczniów oceniają ich nauczyciele a nie zewnętrzni egzaminatorzy, z drugiej strony, kiedy OPERON udostępni klucz wymagań wyniki będą znane najdalej za dwa dni, co w przypadku matury organizowanej przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną jest niemożliwe - dodaje Lempa.

  Matematykę będzie pisać 37 tys. maturzystów. Odpowiedzi i arkusze z języka polskiego już jutro o godz. 15. Wyniki z matury próbnej z matematyki organizowanej przez OKE zostaną podane 3 grudnia. W większości szkół negatywne oceny nie trafią do dziennika lekcyjnego. - Pozytywne wpiszemy na zachętę - wyjaśniają w ZSZ w Bytomiu.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   !!!

   kasia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 44

   "Wywalcie te powtórki z lekturki. A młodzież nie czyta?! A czyta, czyta, tylko nie jakiegoś smutnego poetę Norwida. Po kiego grzyba katuje się młodzież tymi przestarzałymi knotami Sienkiewicza i...rozwiń całość

   "Wywalcie te powtórki z lekturki. A młodzież nie czyta?! A czyta, czyta, tylko nie jakiegoś smutnego poetę Norwida. Po kiego grzyba katuje się młodzież tymi przestarzałymi knotami Sienkiewicza i Mickiewicza. A potem zdziwienie, że „młodzież nie chce czytać”. A chce proszę pani minister oświaty ale na przykład Hary Potera albo inną interesującą literaturę a nie nudy na pudy. "
   SZCZERA PRAWDA!
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wywalcie te powtórki

   spokojny

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 62

   Wywalcie te powtórki z lekturki. A młodzież nie czyta?! A czyta, czyta, tylko nie jakiegoś smutnego poetę Norwida. Po kiego grzyba katuje się młodzież tymi przestarzałymi knotami Sienkiewicza i...rozwiń całość

   Wywalcie te powtórki z lekturki. A młodzież nie czyta?! A czyta, czyta, tylko nie jakiegoś smutnego poetę Norwida. Po kiego grzyba katuje się młodzież tymi przestarzałymi knotami Sienkiewicza i Mickiewicza. A potem zdziwienie, że „młodzież nie chce czytać”. A chce proszę pani minister oświaty ale na przykład Hary Potera albo inną interesującą literaturę a nie nudy na pudy.

   Chyba, że ktoś mi udowodni czemu Słowacki zachwyca, skoro nie zachwyca? I po co komu ortografia gdy każdy edytorek na pececie te błędy skoryguje automatycznie, to po mi wiedzieć czy coś się pisze razem czy osobno? zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama