Wyrzućmy banki i ciucholandy z centrów miast! Kto pierwszy?

  Wyrzućmy banki i ciucholandy z centrów miast! Kto pierwszy?

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Po remoncie na ul. 3 Maja w Katowicach pierwszy raz w historii mają pojawić się ogródki. Ratusz, by ożywić deptak, wyda na nie zgodę
  1/9
  przejdź do galerii

  Po remoncie na ul. 3 Maja w Katowicach pierwszy raz w historii mają pojawić się ogródki. Ratusz, by ożywić deptak, wyda na nie zgodę ©Arkadiusz Gola

  Zwolnienie z podatku od nieruchomości właścicieli kawiarni, klubów i pubów, to pomysł na rewitalizację centrów pomorskich miast. A jaki mają u nas?
  Plajtujące sklepy i lokale gastronomiczne przy ul. 3 Maja w Katowicach i pobliskiej ul. Wawelskiej, ale także pustoszejące ul. Matejki i Słowackiego, to codzienność z którą wydaje się nie tylko urzędnicy ale także mieszkańcy zaczynają się godzić. Nie widać bowiem żadnych pomysłów na odwrócenie trendu. Radni na sesjach nie naciskają prezydenta, by przedstawił program reanimacji najdroższego deptaka w regionie.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  CICHY: W CENTRACH MIAST WCIĄŻ CZEKAMY NA CUD


  Jakub Jarząbek z UM w Katowicach twierdzi, że nie jest do końca tak, jak się wydaje. - Przeprowadziliśmy szczegółową analizę stanu posiadania przy ul. 3 Maja i okazało się, że do miasta należy zaledwie 15 lokali i tylko jeden był wolny. Pozostałe są w rękach prywatnych i to ich właściciele decydują o cenach a także komu wynajmą powierzchnię. Nie mamy na to wpływu - mówi.

  Tak się to się robi na Pomorzu

  Podobne argumenty wytaczali jeszcze pół roku temu urzędnicy Tczewa i Słupska. Tam też, tak jak w Katowicach wolne lokale opanowały oddziały banków, które stanowiły raczej stałą reklamę w centrum, niż rzeczywistą placówkę, z pełna ofertą produktów oferowaną w oddziale.

  Dodatkowo za wszelkie niepowodzenia w reanimacji starówek, na remont których wydano ogromne pieniądze, winili galerie handlowe, które ściągają z ulic pod dach potencjalnych klientów sklepów i restauracji.

  Niedawno miejscowi radni przyjęli uchwałę zwalniającą na okres trzech lat z podatku od nieruchomości właścicieli staromiejskich restauracji, kawiarni, pubów i barów mlecznych.

  - Pomysł wziął się z wieloletniej dyskusji pod hasłem "Stare Miasto umiera" - tłumaczył Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa.

  - Metoda na wynajem lokali wyłącznie ciucholandom i bankom to krótka droga do upadku starówki. Elementem, który może ją ożywić, jest gastronomia. Ponieważ większość budynków na starówce należy do osób prywatnych, nie mamy innej możliwości wpłynięcia na ich decyzje o sposobie zagospodarowania swojej nieruchomości jak tylko instrumentami fiskalnymi - dodaje prezydent Pobłocki.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brak rachunku ekonomiczno-społecznego przy remontach i projektowaniu

   Sammy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Niestety władzom miast obce są podstawowe narzędzia rachunku ekonomiczno-społecznego. Na czym to polega. Ano na tym, że jak robi się remont to ekonomicznie - oczywiście, taniej wychodzi rozkopać...rozwiń całość

   Niestety władzom miast obce są podstawowe narzędzia rachunku ekonomiczno-społecznego. Na czym to polega. Ano na tym, że jak robi się remont to ekonomicznie - oczywiście, taniej wychodzi rozkopać jakiś duży kawałek ulicy i po niższych kosztach jednostkowych wyremontować. Ale społeczny rachunek mowi coś innego. Żeby sklepikarze, karczmarze itp nie bankrutowali to szczególnie wrażliwe arterie miast powinny być robione w jak najmniejszych kawałkach - tak aby nie wykończyć małego biznesu. Niestety, siermiężność UM Katowice daje znać o sobie. Katowice to ciemna dziura - dosłownie - po zmroku można stracić życie w dołach na rynku i przyległych okolicach - bo władze nie potrafią zorganizować kilku lamp. Dobrze, że jest reklama na SKARBKU - przynajmniej ona daje światło.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama