Abp Wacław Depo z Częstochowy przewodniczącym Konferencji...

  Abp Wacław Depo z Częstochowy przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski? [WIDEO]

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  AKTUALIZACJA GODZ. 14:15:
  Odbyło się już pierwsze głosowanie. Żaden z kandydatów na nowego przewodniczącego nie uzyskał wymaganej większości głosów - informuje rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch.

  AKTUALIZACJA GODZ. 11:57:
  Rozpoczęło się dwudniowe zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski, podczas którego biskupi mają wybrać nowego przewodniczącego KEP. Z funkcji tej odchodzi metropolita przemyski abp Józef Michalik, który po dwóch pięcioletnich kadencjach nie może być wybrany na kolejną.

  POZNAJ NAJPOWAŻNIEJSZEGO KANDYDATA DO OBJĘCIA FUNKCJI PRZEWODNICZĄCEGO KEP:
  ABP DEPO Z CZĘSTOCHOWY NA CZELE EPISKOPATU? WOJUJĄCY PRZYJACIEL RYDZYKA


  Niewykluczone, że jeszcze w środę zostanie ogłoszone nazwisko nowego przewodniczącego.

  Nuncjusz apostolski w Polsce Celestino Migliore powiedział dziennikarzom, że wybory są bardzo ważnym wydarzeniem dla Kościoła w Polsce, a ich wynik może być dużą niespodzianką.

  Zanim dojdzie do wyboru, odbędzie się debata programowa na temat działalności duszpasterskiej Kościoła i jego priorytetów: wzmocnienie małżeństw i rodzin, poszukiwanie dróg dotarcia z wiarą do współczesnego człowieka. Jak mówił PAP sekretarz Episkopatu Polski bp Wojciech Polak, "może ona pomóc biskupom w podjęciu decyzji".

  Biskupi podsumują też wizytę "ad limina Apostolorum”, mają też podjąć temat duszpasterstwa rodzin w kontekście Synodu Biskupów, który w październiku odbędzie się w Rzymie.

  Nowego przewodniczącego biskupi będą wybierać spośród 43 biskupów diecezjalnych. Wśród kandydatów media wymieniają: metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, metropolitę poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego, abp. Marka Jędraszewskiego z Łodzi, a także metropolitę lubelskiego abp. Stanisława Budzika czy katowickiego abp. Wiktora Skworca. Pojawia się też nazwisko biskupa diecezji warszawsko-praskiej abp. Henryka Hosera (jednak w trakcie kadencji osiągnie on wiek emerytalny – 75 lat), niektóre media wskazują na arcybiskupa częstochowskiego Wacława Depo.

  Procedura wyboru zaczyna się od zgłaszania kandydatur i trwa do obiadu. Potem są głosowania; maksymalnie trzy tury. Każdy z głosujących biskupów oddaje głos na jedną osobę. Wybór jest dokonany, gdy kandydat otrzyma 50 proc. plus jeden oddany głos. Głosowanie jest tajne.

  Jeśli po pierwszej turze nikt nie uzyska większości głosów, odbywa się drugie głosowanie, a po nim trzecie. W tym ostatnim głosuje się już tylko nad dwoma kandydatami, którzy otrzymali największą liczbę głosów w drugiej turze i wybiera się zwykłą większością głosów. Jeśli zdarzy się, że dwie osoby otrzymają taką samą liczbę głosów, wybrany zostanie kandydat starszy wiekiem.

  Kandydat, który otrzyma wymaganą liczbę głosów jest pytany, czy przyjmuje wybór. Jeśli potwierdzi - zostaje przewodniczącym. Jeśli nie - głosowanie jest powtarzane.

  Nowy przewodniczący Konferencji Episkopatu przejmie obowiązki z chwilą wyboru.

  Episkopat czekają nie tylko wybory przewodniczącego na kadencję 2014-2019, ale także wiceprzewodniczącego. Sposób wyboru jest taki sam. Do tej pory funkcję pełnił - dwie kadencje - abp Gądecki.

  Przewodniczący KEP - zgodnie ze statutem - zwołuje Radę Stałą, Zebranie plenarne, Radę biskupów diecezjalnych oraz przewodniczy obradom podczas tychże zebrań. Ponadto zaprasza wyjątkowo i w szczególnych przypadkach na Zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski inne osoby, po wysłuchaniu Prezydium KEP. Kieruje całą Konferencją Biskupów, która koordynuje wszystkie prace duszpasterskie i charytatywne w Polsce i stanowi normy prawne Kościoła w Polsce. Przesyła sprawozdania i dokumenty z Zebrań plenarnych oraz Rady biskupów diecezjalnych do Stolicy Apostolskiej, za pośrednictwem Nuncjatury Apostolskiej.


  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   O Niekopulana Dziewico!

   Redemptorasta Rycyk

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Ożesz kurfa przenajświętsza! A ojciec dyrektor, specjalista od niepokalanych poczęć i wiecznych dziewictw odprawiał msze i modły do Niekopulanej w intencji biskupa Depo - radiomaryjnego opiekuna...rozwiń całość

   Ożesz kurfa przenajświętsza! A ojciec dyrektor, specjalista od niepokalanych poczęć i wiecznych dziewictw odprawiał msze i modły do Niekopulanej w intencji biskupa Depo - radiomaryjnego opiekuna mediów rdzennie polskich.
   Jakoś opatrzność tym toruńskim palantom nie sprzyja. Nawet zawodzi Panna Maryja.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak patrzę na te genderowskie zgromadzenie nierobów w babskich szatach to zbiera

   Alojz aus Rybnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   mnie na wymioty.Fuj. To gorsze od palikociarni.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Korzenie...

   ministrant (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Korzenie abp Wacława Depo sięgają podradomskiej wsi. To widać i słychać! Dlatego jest liderem biskupiego ugrupowania nazywanego delikatnie "konserwatywnym", które nie bacząc na aktualną naukę...rozwiń całość

   Korzenie abp Wacława Depo sięgają podradomskiej wsi. To widać i słychać! Dlatego jest liderem biskupiego ugrupowania nazywanego delikatnie "konserwatywnym", które nie bacząc na aktualną naukę kościoła papieża Franciszka, stara się mieć absolutną władzę i chce wszystko i wszystkich podporządkować ideologii "Radia Maryja". zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Teraz mniejszym wstydem jest mieć złodzieja w rodzinie niż księdza

   Alojz aus Rybnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   katolickiego.Nareszcie naród Polski normalnieje.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mniejszy wstyd Alojza

   Erwin z Uoberkormelowic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Nareszcie Alojz możesz ujawnić swoją profesję, bo własnej głupoty nie wstydzisz się od dawna.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Abp Depo to dobry kandydat. Człowiek odwagi i twardej ręki

   imam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 9

   Trzeba w końcu wydać wojnę szerzącej się ateizacji w Polsce. Dosyć pobłażania i opluwania Kościoła. Twarda ręka, wysokie kary przywróci porządek.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do watykanu ich wysłać

   o_O (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

   wszystkich, do państwa któremu służą

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama