Dlaczego Bielsko dostaje mniej na szpitale?

  Dlaczego Bielsko dostaje mniej na szpitale?

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dlaczego Bielsko dostaje mniej na szpitale?

  ©Fot. ARC

  Na leczenie w oddziałach wewnętrznych szpitali publicznych w Bielsku-Białej rocznie przypada na jednego mieszkańca tylko 38,34 zł, w Żywcu - 63, 49 zł, Pszczynie - 65,03 zł, a Częstochowie 62,49 zł - wynika z wyliczeń Ryszarda Batyckiego, dyrektora bielskiego Szpitala Wojewódzkiego.
  Dlaczego Bielsko dostaje mniej na szpitale?

  ©Fot. ARC

  Takich różnic przy przyznawaniu kontraktów przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest więcej. Cierpią na tym pacjenci, bo dla nich oznacza to m.in. kilkumiesięczne czekanie w kolejkach na zabiegi planowane.
  Obecny podział pieniędzy stwarza poważne zagrożenie dla pacjentów
  - Jesteśmy największym szpitalem na Podbeskidziu, a dostajemy najmniejsze pieniądze. Jako jedyni posiadamy okulistykę, neurologię czy oddział ortope-dyczno-urazowy.
  Trafiają do nas pacjenci nie tylko z naszego miasta i powiatu, ale także ościennych regionów. Obecny podział pieniędzy stwarza zagrożenie dla naszych pacjentów - podkreśla Jolanta Trojanowska, rzecznik Szpitala Wojewódzkiego.

  Batycki, szef szpitala, ale także bielski radny poprzedniej i obecnej kadencji, wyjaśnia, że trwają przymiarki rządu oraz parlamentu do komercjalizacji jednostek służby zdrowia, dla których organem założycielskim są samorządy. W praktyce oznaczać to będzie przerzucenie odpowiedzialność za ich funkcjonowanie na barki samorządów. Dlatego zwrócił się do władz Bielska-Białej (są organem założycielskim dla Szpitala Ogólnego) o zainteresowanie się nierównym podziałem pieniędzy, bo w przypadku komercjalizacji bielskie szpitale wejdą w nową rzeczywistość z niemałym zadłużeniem.
  Z danych Batyckiego wynika, że niesprawiedliwości dotyczą nie tylko podziału pieniędzy pomiędzy szpitalami publicznymi w różnych miejscowościach, ale także między placówkami publicznymi i niepublicznymi działającymi w regionie bielskim.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama