18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rehabilitacyjna ulga i koszty bez limitów [EKSPERT RADZI]

Michał Kasprzak
Proszę o wyjaśnienie zasad korzystania z ulgi rehabilitacyjnej odliczanej w pełnej wysokości. Chciałbym wiedzieć, czy można ją odliczyć na podstawie przejechanych kilometrów i stawki za przejechany kilometr, czy może w inny sposób? - pyta Roman T. z Piekar Śląskich

W 2013 roku pacjent, którego to dotyczy, był dowożony na zabiegi rehabilitacyjne z miejscowości Kalety do Częstochowy - odległość w jedną stronę wynosi około 50 kilometrów. W całym roku było około 40 takich wyjazdów, więc wydatki na paliwo też były bardzo wysokie. W tym przypadku ulga limitowana to naprawdę kropla w morzu.

Czy można zatem odliczyć faktyczne wydatki w ich pełnej wysokości, które rzecz jasna są wyższe niż limit?
Jeśli istnieje taka możliwość, jak je trzeba udokumentować i jakie trzeba mieć dowody na ich poniesienie?

Wramach ulgi rehabilitacyjnej istnieje możliwość nielimitowanego odliczenia kosztów na odpłatny przejazd wyłącznie w dwóch sytuacjach:

a) wydatków poniesionych na odpłatny, konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, przy czym odliczenie to dotyczy: - przewozu każdej osoby niepełnosprawnej karetką transportu sanitarnego, natomiast dodatkowo - w przypadku osób z I i II grupą inwalidzką oraz dzieci niepełnosprawnych do 16. roku życia - odpłatny przejazd również innymi środkami transportu, na przykład autobusem, koleją, promem, taksówką lub prywatnym samochodem osobowym, ale nie będącym własnością osoby niepełnosprawnej.

b) wydatków poniesionych na odpłatny przejazd środkami transportu publicznego zwią-zanymi z pobytem na turnusie rehabilitacyjnym, zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, zakładzie rehabilitacji leczniczej oraz zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych, a także pobytem na koloniach i obozach dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25. roku życia.
Wobu wypadkach odliczeniu podlegają rzeczywiście poniesione wydatki, które należy udokumentować. W związku z tym osoba dokonująca odliczenia powinna posiadać dokumenty stwierdzające poniesienie takich wydatków, a jednocześnie zawierające dane identyfikujące kupującego i sprzedającego, rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty (np.: rachunek lub fakturę).
(JJ)


*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
*Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!