Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rokitno Szlacheckie: cynk, ołów i protest mieszkańców

Patryk Drabek
Nie wiadomo jeszcze czy kopalnia rud cynku i ołowiu powstanie na terenie gminy Łazy, ale część mieszkańców już protestuje przeciw inwestycji

Zostawcie nas w spokoju! Wracajcie do domu - taki apel do firmy Rathdowney zajmującej się badaniami geologicznymi na terenie powiatu zawierciańskiego można przeczytać w oświadczeniu przesłanym do mediów. Przesłał je Zbigniew Nowak, który jest jednym z przeciwników powstania na terenie Rokitna Szlacheckiego kopalni rud cynku i ołowiu. Apel podpisano "mieszkańcy Rokitna Szlacheckiego".

- Domagamy się od Rathdowney Polska natychmiastowego zakończenia projektu Olza. Tak więc dalsze kontynuowanie rozmów i spotkań uważamy za bezprzedmiotowe. Rathdowney - nie jesteśmy zainteresowani waszą działalnością, a tym bardziej współpracą z wami - można przeczytać w piśmie.

Jeśli chodzi o powstanie kopalni, to w tej chwili firma organizuje spotkania z mieszkańcami poszczególnych miejscowości w gminie Łazy, podczas których pracownicy Rathdowney informują o tym, na jakim etapie są badania.
Nie było żadnych ustaleń związanych z lokalizacją, a władze gminne uzależniły wydanie zgody na inwestycję od wyniku referendum. Co więcej, do tej pory sama firma nie zadeklarowała, że budowa kopalni w Rokitnie Szlacheckiem jest dla niej opłacalna i zdecyduje się na taki krok.

- Nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji. Obiecujące rezultaty etapu wierceń pozwoliły nam przejść do etapu oceny projektu. W ciągu najbliższych miesięcy planujemy koncepcyjne badania inżynieryjne, środowiskowe, społeczne i ekonomiczne, które pomogą nam w ustaleniu, czy i jak można najlepiej zbudować nowoczesną, niezagrażającą środowisku i społecznie odpowiedzialną kopalnię w tym regionie oraz w jakiej lokalizacji - podkreślała jeszcze pod koniec ubiegłego roku Barbara Chammas z firmy Rathdowney.

Dodajmy, że w Polsce funkcjonuje jedna kopalnia tego typu - to kopalnia Olkusz-Pomorzany, która należy do ZGH Bolesław. Tymczasem, jak poinformował Urząd Miejski w Łazach, 10 kwietnia w tamtejszym Miejskim Ośrodku Kultury odbędzie się prelekcja, którą poprowadzą dr hab. Jerzy Cabała oraz dr Jarosław Badera. Podczas spotkania przedstawione zostaną wyniki opracowania "Społeczno-środowiskowe uwarunkowania budowy kopalni rud cynku i ołowiu w gminie Łazy", które zostało wykonane na zlecenie gminy. Po prelekcji przewidziana jest dyskusja, a władze liczą na wysoką frekwencję mieszkańców.

Firma Rathdowney rozpoczęła badania na terenie powiatu zawierciańskiego, w tym gmin Zawiercie, Ogrodzieniec, Poręba i Łazy, już w 2010 roku. Spółka Rathdowney potwierdziła obecność cennych złóż cynku. Dzięki zakończonym w 2012 roku wierceniom oraz przeprowadzonym analizom, firma ustaliła obecność ponad 20 mln ton rudy, a to jedynie niewielka część dużego systemu mineralizacji, udokumentowanego w latach ubiegłych. Zasoby udokumentowane historycznie szacuje się na około 100 mln ton.

Powstał specjalny komitet w sprawie kopalni.

***

W Rokitnie Szlacheckim zawrzało w ubiegłym roku, kiedy mieszkańcy dowiedzieli się, że na terenie sołectwa do maja 2015 roku mają być prowadzone wiercenia, a kanadyjska firma planuje wykonanie 666 odwiertów. Mieszkańcy chcieli poruszyć ten temat, by potem nie okazało się, że klamka już zapadła i inwestycja jest przesądzona. Koszty budowy tego typu kopalni wahają się w granicach od 200 do 300 mln dolarów. Budowa mogłaby rozpocząć się pomiędzy 2016 a 2018 rokiem. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w tej sprawie.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera