Dudycz o abp Gądeckim: Więcej homilii, mniej kazań?

  Dudycz o abp Gądeckim: Więcej homilii, mniej kazań?

  Jarosław Dudycz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Arcybiskup Michalik nie jest już przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, jego następcą został arcybiskup Stanisław Gądecki, który polskim wiernym szerzej stał się znany w roku 2002, gdy na stolicy biskupów poznańskich zastąpił skompromitowanego arcybiskupa Paetza, oskarżonego o molestowanie seksualne kleryków.
  Jarosław Dudycz

  Jarosław Dudycz ©ARC

  Jaki kierunek duszpasterski, teologiczny czy polityczny zwiastuje wybór Gądeckiego i czego możemy się spodziewać? W jaką stronę powędruje Kościół w Polsce? Mówimy o biskupie-reformatorze czy o konserwatyście, o postaci z frakcji – mówiąc w uproszczeniu – radiomaryjnej czy z tzw. Kościoła otwartego? Na czym może zależeć nowej głowie polskiego katolicyzmu i czy nas czymś zaskoczy?

  Warto mieć na uwadze, że biskup Gądecki był dotychczas zastępcą biskupa Michalika.
  To bardzo wiele wyjaśnia, wszak nie pamiętamy tarć między obydwoma hierarchami i istotnej różnicy zdań. Gądecki nie jest więc postacią istotnie inną od kontrowersyjnego biskupa przemyskiego, przejawiająca radykalnie odmienne zdanie i osobną wizję.

  Gądecki jawi się jako biskup mocno standardowy, jakich całkiem sporo w Episkopacie. Łączy w sobie zdecydowaną bezkompromisowość w prezentowaniu nauki Kościoła ze wspieraniem form otwarcia, których dziś już nie sposób uniknąć, na przykład dialogu z judaizmem. Dzień Judaizmu to wielka inicjatywa Gądeckiego, ale trudno jednak to widzieć w tej chwili najpilniejszym tematem polskiego Kościoła, poza tym trudno też udawać, że Gądecki, rozmawiający z Żydami, jest jedynym sprawiedliwym polskiego episkopatu. Takich biskupów nie jest mało, mówimy o aktywności absolutnie dziś podstawowej. W zakresach znacznie pilniejszych – katolicka nauka o seksualności, nauka społeczna Kościoła, relacje z państwem, dialog z ateizmem – Gądecki nie prezentuje żadnych świeżych postulatów.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   -Mówimy o biskupie-reformatorze czy o konserwatyście?

   waldemar janeda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Kiedy dziennikarze w końcu zrozumieją, że przede wszystkim mamy do czynienia z biskupem Katolikiem?
   Co to jakiś casting do Mam talent. Oj ludzie weźcie się za robotę dziennikarską.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czy ateusz może wybierac biskupa

   rubie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jeżeli, ktoś nie chodzi do kościoła, a można wysnuć taki wniosek dotyczący osoby autora, to z jakiej racji pisze jaki powinien być biskup ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mlody czlowieku ---wszystko przed wami mlodymi

   imc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Niedawno zmarly Prezydent Wenezueli wyznaczyl swojego nastepce.i ,,,,peka,,,,to co wydawalo sie stabilne i ukierunkowane.
   Zeby bylo ironiczniej to przypominam ,,,cytowanie sp ww..Heraklita, ze...rozwiń całość

   Niedawno zmarly Prezydent Wenezueli wyznaczyl swojego nastepce.i ,,,,peka,,,,to co wydawalo sie stabilne i ukierunkowane.
   Zeby bylo ironiczniej to przypominam ,,,cytowanie sp ww..Heraklita, ze wszystko jest w ,,,ruchu,,,

   Zachowanie Papieza tez jest gra zgodna z zapotrzebowaniem..

   Wybor Abp Gadeckiego to mniejsze zlo ale nie ,,,reforma,,,,ani postepowania ani oczekiwan.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czeka nas więcej homilii, a mniej kazań? =PO POLASZKU WIYNCY PÓ STOSŁOWIA MYNI KRYTYKI AF

   777 Mówimy o biskupie-reformatorze Z Tvn JAK LEMUNSKY..? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   katolicka nauka o seksualności,GENDER dialog z ateizmem –NOWE JELITA POLSKIE na przykład dialogu z judaizmem Nie był biskupem anonimowym, ale idę o zakład, że dziennikarze, przygotowując teraz...rozwiń całość

   katolicka nauka o seksualności,GENDER dialog z ateizmem –NOWE JELITA POLSKIE na przykład dialogu z judaizmem Nie był biskupem anonimowym, ale idę o zakład, że dziennikarze, przygotowując teraz materiały o nim, muszą trochę poszperać w archiwach. SSB I UB Może się więc najpewniej spodziewać dalszej walki z cywilizacją śmierci NOWE POLAKOFCE BOG ATE I NAD BOSSKIE PO LITYKA TO ZYSK
   Jaki kierunek duszpasterski, teologiczny czy polityczny TO OBRONA KOSCIOŁA zwiastuje wybór WINC JAK SIE NIY BYDZIE BRONIŁ UNIKNIE ATAKU.
   Arcybiskup Gądecki nie był nigdy bohaterem żadnego skandalu, nie był autorem żadnego charakterystycznego bon motu, nie prowokował. Unikał starć z dziennikarzami, nie był też jednak ich pupilkiem. Ani nikomu nie podpadł, ani też nikomu specjalnie nie przypadł do gustu. Był umiarkowany, oszczędny w słowach, nawet delikatny, ale zawsze był wiadomo, że poza pewne ramy nie wyjdzie. Można by powiedzieć – nie umniejszając jego osobowości, a mówiąc tylko o wizerunku – że był zawsze przywódcą bardzo średnim, który nie daje powodu, by mu za dużo czasu poświęcać. Nie był biskupem anonimowym, ale idę o zakład, że dziennikarze, przygotowując teraz materiały o nim, muszą trochę poszperać w archiwach. PZPR =WINYNC JEST ANTYPOLACKI I NORMALNY.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama