Wicemarszałek Skowronek: Zajrzę do każdej przychodni

  Wicemarszałek Skowronek: Zajrzę do każdej przychodni

  Aleksandra Skowronek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Aleksandra Skowronek
  1/2
  przejdź do galerii

  Aleksandra Skowronek ©Bartłomiej Romanek

  Wczoraj pisaliśmy, co pacjentów najbardziej "uwiera" w działalności placówek służby zdrowia. Nie sięgaliśmy po żadne akademickie raporty, ani statystyki - po prostu oddaliśmy głos samym pacjentom, których spotkaliśmy przed drzwiami przychodni w naszym regionie. Dziś o komentarz do tej sondy poprosiliśmy Aleksandrę Skowronek, nową wicemarszałek województwa śląskiego, która odpowiada za służbę zdrowia.
  Kłopoty z rejestracją, konieczność przyjeżdżania dwukrotnego przyjeżdżania do przychodni tego samego dnia - na to najczęściej skarżyli się nam pacjenci. Jest pani zaskoczona tymi kłopotami mieszkańców regionu?
  Owszem jestem. W Rudzie Śląskiej i Świętochłowicach, gdzie wcześniej odpowiadałam za służbę zdrowia, już dawno obowiązuje rejestracja telefoniczna, a pacjent przychodzi do lekarza na konkretną godzinę.

  Tam, gdzie sprawdzaliśmy, też taki model obowiązuje, ale część pacjentów twierdzi, że w praktyce nie zawsze działa tak, jak powinien.
  To oczywiście wymaga diagnozy i dlatego zamierzam osobiście odwiedzić wszystkie podległe samorządowi placówki służby zdrowia.
  Generalnie idealnym modelem jest rejestracja telefoniczna, choć zdaję sobie sprawę, że tam, gdzie ona jeszcze nie działa, pacjentów trzeba będzie do tego stopniowo przyzwyczaić. Nie da się tego zrobić z dnia na dzień.

  Kolejna grupa skarg pacjentów dotyczy kolejek i czasu oczekiwania na wizytę u lekarza. Co z tym można zrobić?
  To niestety problem Narodowego Funduszu Zdrowia. Gdyby kontakty, jakie podpisują z nim placówki służby zdrowia były wyższe, to i kolejki pacjentów byłyby odpowiednio mniejsze. Na wysokość zawieranych kontaktów samorząd województwa nie ma jednak wpływu, a w obecnej sytuacji kontrakt można wyczerpać w ciągu kilku miesięcy. A co przez pozostałą część roku?

  Jaki zatem ma pani plan działań na pierwszy okres swojego urzędowania? Zacznie pani od wizyt w terenie?
  Na początek chcę się zapoznać z sytuacją finansową każdej podległej samorządowi placówki służby zdrowia. Dopiero jak będę miała obraz finansów, to ruszę w teren, #by osobiście odwiedzić każdą jednostkę. Kolejnym krokiem zaś będzie przedstawienie marszałkowi propozycji konkretnych działań. Na razie nie chcę jednak mówić o żadnych zmianach. Na takie szczegóły jest jeszcze za wcześnie.

  Rozmawiał Michał Wroński


  *Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
  *Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
  *Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   trele-morele nowej marszałkowej

   rycho (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   druga Kopaczowa, naopowiada i zniknie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gratuluję wiedzy

   rudzianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   a ile przychodni ma województwo? oj, cos się pani pomyliło....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niestety!

   Karol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Niestety tak nie jest i to w Rudzie Śląskiej! W przychodni leczenia zimnem telefonicznie nie można się zarejestrować. Po przyjeździe i rejestracji zabiegi wyznaczono mi za kilka miesięcy. Po pewnym...rozwiń całość

   Niestety tak nie jest i to w Rudzie Śląskiej! W przychodni leczenia zimnem telefonicznie nie można się zarejestrować. Po przyjeździe i rejestracji zabiegi wyznaczono mi za kilka miesięcy. Po pewnym czasie, z uwagi na konflikt terminów leczenia konieczne było przesunięcie zabiegów. Ku mojemu zdziwieniu zmiana terminu wymagała także przyjazdu osobistego (jestem osobą niepełnosprawną z sąsiedniego miasta). Pani Marszałek proszę rozpocząć porządki od Rudy Śląskiej!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pytanie !!

   Ruan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Czy ktoś może mi odpowiedzieć jaka część NFZ "idzie" na płace lekarzy, utrzymanie infrastruktury medycznej, a ile na leczenie pacjentów (w %) ???????????????????????

   Może D.Z. odpowie na to...rozwiń całość

   Czy ktoś może mi odpowiedzieć jaka część NFZ "idzie" na płace lekarzy, utrzymanie infrastruktury medycznej, a ile na leczenie pacjentów (w %) ???????????????????????

   Może D.Z. odpowie na to pytanie !!!!!!!!!!!!! zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama