Biografia papieża Franciszka. [ROCZNICA PONTYFIKATU -...

  Biografia papieża Franciszka. [ROCZNICA PONTYFIKATU - ZDJĘCIA]

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Biografia papieża Franciszka. [ROCZNICA PONTYFIKATU - ZDJĘCIA]
  1/15
  przejdź do galerii
  Dlaczego młody Jorge Bergoglio kochał tango? Kto był jego piłkarskim idolem? Dlaczego nie został lekarzem? Również na takie pytania odpowiada pierwsza polska biografia papieża Franciszka wydana dokładnie w pierwszą rocznicę jego pontyfikatu.
  13 marca 2013 roku na tron Piotrowy wstąpił człowiek, dla którego Kościół nigdy nie był instytucją polityczną, ale duchową. Kard. Bergoglio w nowej roli nie potrzebował wiele czasu, by wzbudzić ogólnoświatową fascynację i ogromną społeczną nadzieję.
  Jednym z jej wyrazicieli była w grudniu redakcja magazynu "Time", przyznająca Ojcu Świętemu tytuł Człowieka Roku 2013. "Papież, który przybrał imię skromnego świętego, wezwał do uzdrowienia Kościoła katolickiego - instytucji, w której tempo przemian mierzy się w stuleciach" - pisał "Time". - "To, co czyni tego papieża wyjątkowym, to tempo, w jakim poruszył wyobraźnię milionów ludzi, którzy w ogóle utracili nadzieję, jeśli chodzi o Kościół".

  Biografia Franciszka została przygotowana przez krakowskie wydawnictwo Biały Kruk. Jej autorami jest para młodych watykanistów: Agnieszka Gracz i Adam Sosnowski. Książka, okraszona wieloma cennymi archiwalnymi zdjęciami, powstawała przez niemal rok. W tym czasie autorzy m.in. gościli w Buenos Aires, gdzie spotkali się z najbliższą rodziną Franciszka: jego siostrą i siostrzeńcem, a także przyjaciółmi i współpracownikami Jorge Mario Bergoglio. Wśród relacji znajdziemy również te sięgające aż po dzieciństwo i młodość Ojca Świętego.

  Jeden z rozdziałów poświęcony jest też polskim wątkom jego pontyfikatu. Autorzy przypominają nazwiska kard. Zenona Grocholewskiego, kard. Stanisława Ryłki czy abp. Augusta Zimowskiego, którzy piastują ważne funkcje w watykańskiej administracji. Ale najważniejszym Polakiem u boku Franciszka pozostaje kard. Konrad Krajewski, papieski jałmużnik, człowiek z najbliższego otoczenia Ojca Świętego.


  *Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
  *Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
  *Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo