Kamienica Seiferta wyburzona: gruzy znikają, właściciel nie...

  Kamienica Seiferta wyburzona: gruzy znikają, właściciel nie płaci, hipoteka zajęta

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kamienica Seiferta - plac po wyburzone kamienicy
  1/6
  przejdź do galerii

  Kamienica Seiferta - plac po wyburzone kamienicy ©Taisia Bratasiuk

  Z rogu ulicy Słowackiego i Matejki w Katowicach znikają gruzy po wyburzonej na początku roku kamienicy Seiferta. To właściciel zlecił wywóz zalegającego na działce gruzu, ale jeszcze nie zwrócił kosztów wyburzenia zrujnowanego budynku. Dlatego Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego "wszedł" na hipotekę nieruchomości.
  Plac w miejscu, w którym stała i przez ostatnie lata straszyła zrujnowana kamienica jest nadal sprzątany i wciąż ogrodzony. - Teren nie został jeszcze całkiem oczyszczony, ma zostać uporządkowany, to znaczy posprzątany, trzeba tam też nawieźć ziemi, albo żwirku – ocenia Janusz Jaworowski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Katowicach. Potwierdza, że PINB "wszedł" na hipotekę nieruchomości.


  - To znaczy, że Skarb Państwa stał się współwłaścicielem nieruchomości i właściciel nie może nią dysponować – tłumaczy Jaworowski. Nie może do czasu, aż nie zwróci na konto Urzędu Wojewódzkiego 240 tys. zł, bo na tyle oszacowano rozbiórkę kamienicy, którą PINB nakazał, a sfinansował UW. Rozbiórkę przeprowadzono na początku roku „z urzędu”, bo Seifert utrzymywał, że nie ma nią pieniędzy, jednocześnie minął już wówczas okres, jaki na wyburzenie wyznaczył mu inspektorat.

  Jerzy Seifert czuje się przez urzędników oszukany i – jak twierdzi – okradziony z kamienicy. Jak mówi wciąż rzucane mu są kłody pod nogi. - Dwa dni temu, gdy z działki był wywożony gruz przyjechała policja i zażądała okazania stosownych dokumentów i zgody. Ja mam zgodę na prace na tym terenie 24 godziny na dobę, ale jeśli w tej okolicy 40-tonowe ciężarówki zaczęły by jeździć w dzień, to zablokowałyby ruch. Dlatego w nocy jeżdżą. Policja sprawdziła dokumenty i stwierdziła, że mamy zgodę na transport gruzu, ale nie na załadunek – opowiada.

  Zalegający gruz wywieźć się jednak udało. Teraz problemem jest zajęta hipoteka. - Inspektor nie tylko wszedł na hipotekę, ale i blokuje mi wszystkie konta – przyznaje. Co zatem Seifert planuje względem działki w centrum? Nie wiadomo.

  - Mam wizualizacje biurowca i chce nimi zainteresować inwestorów – mówi. Wiele podobnych działek po wyburzonych kamienicach w centrum Katowic zagospodarowano na parking, zapytaliśmy więc czy tymczasowo tę na rogu Matejki i Słowackiego, czeka ten sam los? - Nie chciałbym z nieruchomości o tak ogromnej wartości robić parkingu – odpowiedział Seifert.

  Przypomnijmy, że losy obecnie działki, a wcześniej kamienicy Seiferta komplikują się nie po raz pierwszy. Jerzy Seifert kupił ją przed 17 lat. Budynek był wówczas zamieszkały, ale ja twierdzi właściciel większość lokatorów nie płaciła czynszu, albo płaciła je bardzo niskie, bo takie ustalił zarządca nieruchomości – gmina. Seifert o eksmisję lokatorów walczył kilka lat. W końcu się udało, ale pojawił się problem: wyprowadzeni lokatorzy nie wymeldowali się z budynku. Kamienicznik więc ją zamknął. Zrobił się ambaras, bo ponownie otworzyć kazał ją prokurator. W budynku pojawili się bezdomni. Taka sytuacja trwała kilka lat, dopiero w 2007 roku Seifert znów zamknął kamienicę, na nic się to jednak zdało, bowiem katowicki magistrat skierował wówczas wniosek do Ministerstwa Skarbu o przepisanie kamienicy na rzecz Skarbu Państwa. Ruszyło postępowanie mające ustalić, kto jest właścicielem nieruchomości. Okazało się, że nie wiadomo, postępowanie trwa do dziś.

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kamienica ukradziona?

   Marek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Kamienice własciciel kupił , zapłacił Urzędowi Skarbowemu . Zapłacił podatek od wzbogacenia,dodatkowo US uznał ze kupił za tanio i zażądał domiaru -własciciel zapłacił.
   Przez ok 10 lat w...rozwiń całość

   Kamienice własciciel kupił , zapłacił Urzędowi Skarbowemu . Zapłacił podatek od wzbogacenia,dodatkowo US uznał ze kupił za tanio i zażądał domiaru -własciciel zapłacił.
   Przez ok 10 lat w kamienicy z Decyzji Administracyjnej Gminy mieszkali lokatorzy o czynszu regulowanym 60groszy do 1 zł za m2 a umowy z lokatorami podpisywali Urzednicy Gminy a nie własciciel.Lokatorzy nawet tego niskiego czynszu nie płacili. Wyrokiem Sadu dostali zgodnie z prawem exmisje które miała wykonac Gmina ale wyroków przez kilka lat nie wykonywała-brak lokali socjalnych. Po latach jak lokatorzy nawet lokale socjalne dostali ,Gmina nie wymeldowała ich z budynku. Tak długo jak byli zameldowani w.g prokuratora mieli prawo do korzystania z budynku.
   Własciciel wygrał w Stasburgu, w Trybunale Konstytucyjnym , w NSA z Gminą i Sanepidem.
   Z prokuraturą w sadzie cywilnym wygrał 2 sprawy karne. Sad napisał ze Własciciel robił wszystko zeby kamienicę uratować a do tego stanu doprowadziły przepisy (niekonstytucyjne)prawa i urzednicy. Kamienicę wyburzono (ukaradziono) . PINB wchodzi na działke i chce ją przejac na własnosć. To co to jest jak nie próba kradzieży, wyłudzenia? W czasie wyburzenia kamienicy przez PINB wywieziono wszystkie nadajace sie do powtórnego urzytku materiały budowlane -ukradziono? PINB mówi że Własciciel nie może dysponowac swoją własnością !!! Bzdura i brak znajomosci prawa!!! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prognoza

   antyseifert (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   jeszcze paru takich cwaniaczków i spełni się sen prawdziwych Polaków - znikną stare (często niemieckie) kamienice a zostanie tylko to co Polska od 1922 roku do dziś zbudowała

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kamienica seiferta

   ewald (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   CWANIAK,CWANIAK ,CWANIAK!!!!!!!!!!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kamienica seiferta

   ewald (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   CWANIAK,CWANIAK ,CWANIAK!!!!!!!!!!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Seifert

   jok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Dobry cwaniak !!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama