Ruda Śląska: Z galerii handlowej prosto do wojska

  Ruda Śląska: Z galerii handlowej prosto do wojska

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W rudzkiej Plazie czekają na kandydatów do służby w wojsku

  W rudzkiej Plazie czekają na kandydatów do służby w wojsku ©fot. arc/wku chorzów

  Szóstego grudnia armia rozpocznie trzeci i ostatni w tym roku nabór do służby przygotowawczej. Ci, którzy do niej trafią będą mieli otwarte drzwi do Narodowych Sił Rezerwowych
  W rudzkiej Plazie czekają na kandydatów do służby w wojsku

  W rudzkiej Plazie czekają na kandydatów do służby w wojsku ©fot. arc/wku chorzów

  W województwie śląskim wojsko poszukiwać będzie około setki kandydatów na szeregowców (największe wzięcie mają kierowcy). Przez cztery miesiące uczyć się będą podstaw żołnierskiego fachu, później sami zadecydują, czy chcą kontynuować przygodę z wojskiem w mundurze żołnierza NSR.
  - Chętnych do służby przygotowawczej jest sporo. Nie musimy się specjalnie reklamować, przy każdym z dotychczasowych naborów chętnych było więcej niż miejsc - mówi płk. Kazimierz Misiaszek z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach.

  O ile chętnych do wzięcia udziału w szkoleniu przygotowawczym nie brakuje, to na służbę w NSR decyduje się niewielu. MON chce, by liczebność tej formacji osiągnęła w tym roku 10 tysięcy ludzi, a w przyszłym uległa podwojeniu. Pierwotnie mieli to być wyłącznie rezerwiści, czyli osoby mające za sobą przygotowanie wojskowe. Jednak z powodu braku chętnych armia już kilka miesięcy temu złagodziła te kryteria i otworzyła drzwi dla tych, którzy do tej pory nie widzieli munduru na oczy (uzupełnić te braki mieli właśnie podczas służby przygotowawczej).

  Równocześnie w poszukiwaniu kandydatów do służby w NSR armia coraz częściej wychodzi poza Wojskowe Komendy Uzupełnień. Punkty rekrutacyjne są we wszystkich urzędach pracy regionu, werbunek prowadzony jest też w niektórych magistratach. Wojsko sięga też po... klientów galerii handlowych. Tak stało się w Rudzie Śląskiej. W tamtejszym Centrum Handlowym Plaza co środę dyżury pełnią przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień z Chorzowa.

  - Uruchomiliśmy to stanowisko w ubiegłym roku, by ułatwić formalności związane z przenoszeniem do rezerwy. Pomysł się sprawdził, więc teraz wykorzystujemy ten punkt do prowadzenia rekrutacji do NSR - wyjaśnia ppłk. Robert Jańczuk, komendant chorzowskiej WKU.

  Rudzka Plaza jest na razie jedyną galerią handlową, gdzie swój punkt ma kierowana przez niego Komenda. - Chętnie bym otworzył podobny w Centrum Handlowym AKS w Chorzowie. Rozmawialiśmy już nawet w tej sprawie, ale póki co bez powodzenia - mówi ppłk. Jańczuk.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama