Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Afera gender w Rybniku: Dalej uczą w przedszkolach równości, ale bez słowa gender

Aleksander Król
Rodzice podczas naboru będą decydować, czy chcą posłać dziecko do oddziału "Szczęśliwej 15"
Rodzice podczas naboru będą decydować, czy chcą posłać dziecko do oddziału "Szczęśliwej 15" 123RF
Gender w Rybniku: Mimo "afery gender", rybnickie przedszkola jeszcze rok będą realizowały program "Szczęśliwa 15". Miasto nie uległo naciskom

Gender w Rybniku: We wtorek rozpocznie się nabór zewnętrzny do rybnickich przedszkoli, a rodzice wypełniając deklarację, sami będą decydować, czy chcą, by ich pociechy wychowywane były w duchu zachowania równych szans kobiet i mężczyzn.

Jest to możliwe dlatego, że urzędnicy nie ulegli naciskom, które pojawiły się, gdy kilka miesięcy temu wybuchła tzw. afera gender -projekt "Szczęśliwa 15" będzie nadal realizowany.

CO TO JEST GENDER?
CO TO JEST GENDER? CZYTAJ TUTAJ I POZNAJ PRAWDĘ

Słowa "gender" w projekcie nie ma, ale... - Nie o słowo tutaj chodziło, a o zasady zachowania równości szans kobiet i mężczyzn w dostępie do edukacji i zawodu. Tego słowa nawet nie ma w projekcie. Było jedynie w regulaminie, który przygotowywano w urzędzie - przyznaje Lucyna Tyl, rzecznik rybnickiego magistratu. I dodaje, że zasady "równościowe" są i będą nadal realizowane.

WIĘCEJ O AFERZE GENDER W RYBNIKU:
Stop homo terrorowi! Obraźliwe plakaty na przedszkolach w Rybniku. Afera gender trwa
Rybnik: Gender w przedszkolu? Kopciuch, plotki i afera
Gender w Rybniku: Rodzice wściekli, urząd ostrożny, dyrektor zaszczuta
Czy pani sika na stojąco? Gender w Rybniku

Program "Szczęśliwa 15" będzie prowadzony w Rybniku do czerwca przyszłego roku, czyli przez cały rok szkolny.
Zmieniono jednak nieco zasady programu - teraz już na etapie wypełniania deklaracji rekrutacyjnej rodzic zdecyduje, czy chce posłać dziecko do jednego z oddziałów "Szczęśliwej 15", czy zwykłego.

- Wcześniej dyrektorzy typowali wychowanków do programu wśród już uczęszczających dzieci, a rodzice wyrażali zgodę lub nie. Teraz wypełniając dokumenty zdecydują, czy posłać je do grupy korzystającej z dodatkowych pomocy - mówi Joanna Cichecka, dyrektor Przedszkola nr 13 w Rybniku, tego, w którym "najgroźniejsza" w Polsce afera minionego roku się rozpoczęła.

Dyrekcja placówki w Chwa-łowicach i władze Rybnika mają nadzieję, że to już koniec "afery gender".

Niedawno radni z Rybnika odrzucili skargę rodziców trójki maluchów z Chwałowic na panią dyrektor placówki. Chodziło nie tyle o "złowrogą ideologię gender", ale o to, że kiedy rodzice zażądali przeniesienia swoich pociech do innej grupy, wówczas - ze względu na brak wolnych miejsc - zawisła nad nimi groźba przepisania dzieci do innego przedszkola. I właśnie na tę decyzję pani dyrektor o rozwiązaniu umowy na opiekę nad maluchami, skarżyli się rodzice.

- Większość radnych stwierdziła, że skarga jest bezzasadna. Mam nadzieję, że ta uchwała, odrzucona najpierw przez komisję rewizyjną, a potem całą radę, raz na zawsze utnie wszelkie dyskusje na ten temat - mówi Andrzej Wojaczek, przewodniczący Rady Miasta w Rybniku.

Nadzieję ma też dyrektor Joanna Cichecka, choć - jak mówi - nie zdziwi się, jak jeszcze "oberwie".
- Ostatnio dotarły do mnie słuchy, że planowany jest przeciwko mnie pozew cywilny - mówi Joanna Cichecka, która jednocześnie jest wdzięczna wielu ludziom za wsparcie, jakie otrzymała w trudnych chwilach.

- Przez cały przyszły rok nasze i inne przedszkola w mieście będą realizowały program "Szczęśliwa 15". Dostaliśmy pomoce, m.in. rzutnik, komputer, ekran, które będą wykorzystywane w nauce, a nie do tworzenia jakichś "kącików seksualności" - dodaje.

Grupa "Szczęśliwej 15" w Przedszkolu nr 13 będzie liczyła 25 dzieci w wieku 3 i 4 lat, które będą też jeździły na ciekawe wycieczki.

Afera o słowo

Gender - tajemnicze słowo rozpaliło umysły rodziców, urzędników, księży. W Rybniku wybuchła afera, która rozlała się na całą Polskę.

Tymczasem celem projektu "Szczęśliwa 15" jest udostępnienie dzieciom podstawy programowej, wyposażenie placówki oraz równość w dostępie do edukacji dla kobiet i mężczyzn, co pierwotnie było określane terminem "gender". Taki termin został użyty w oficjalnych materiałach z urzędu miasta w formie regulaminu projektu.

Choć miasto słowo "gender" z regulaminu wyrzuciło, lawina wyzwisk, pomówień, oszczerczych treści wymierzonych przeciwko pani dyrektor, nie miała końca. Projekt "Szczęśliwa 15" dotyczy uruchomienia 15 dodatkowych oddziałów w przedszkolach. Dzięki dofinansowaniu można było przyjąć dodatkowo 370 dzieci do przedszkoli.

Program nauczania w ramach projektu to program MEN-owski - taki sam jak we wszystkich przedszkolach w Polsce.

Co o tym sądzicie? Dyskutujcie z autorem o "aferze gender"


*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
*Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!