Muzeum Historii Komputerów w Katowicach ma kolekcję...

  Muzeum Historii Komputerów w Katowicach ma kolekcję historycznych nośników danych [ZDJĘCIA]

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dysk IBM 0065-38
  1/8
  przejdź do galerii

  Dysk IBM 0065-38 ©Kroll Ontrack

  Pamięć drutowa z 1965 roku, dysk twardy IBM z 1985 o pojemności 30 megabajtów, czy taśmy magnetyczne ze słynnego komputera Odra – to tylko niektóre eksponaty, które uzupełniły kolekcję Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach. Dzięki współpracy z firmą Kroll Ontrack, zajmującą się odzyskiwaniem danych, muzeum może pochwalić się znacznie większą kolekcją historycznych nośników danych.
  CZYTAJ TAKŻE:
  Muzeum Historii Komputerów w Katowicach otwarte. To pierwsza taka placówka w Polsce [ZDJĘCIA]


  Uruchomiona na początku marca, nowa siedziba katowickiego Muzeum Historii Komputerów i Informatyki to nietypowa, jedyna tego typu placówka w Polsce. Pasjonaci komputerów mogą dzięki niej cofnąć się w czasie
  i obejrzeć m.in. interesujące eksponaty z czasów, gdy odpowiedniki dzisiejszych tabletów były skomplikowanymi, kilkutonowymi szafami, obsługiwanymi przez kilku wykwalifikowanych informatyków. Wśród zbiorów muzeum znajduje się m.in. sprzęt marek Commodore, IBM. Atari i Apple, a także efekty pracy „polskiej myśli technicznej” – np. elementy komputera Odra, czy komputer Com Pan 16. Teraz kolekcja ta została uzupełniona o zbiór historycznych nośników danych, znajdujących się do tej pory w posiadaniu Kroll Ontrack

  – Historia nośników danych to bardzo ważny i ciekawy element historii informatyki. Cieszy nas, że dzięki nowej ekspozycji będziemy ją mogli przybliżyć naszym gościom. Od momentu otwarcia nowej siedziby, muzeum cieszy się sporym zainteresowaniem. Trafiają do nas zarówno pasjonaci, gnani sentymentem do sprzętów i gier z przeszłości, jak i specjaliści technologiczni – informatycy i przedstawiciele środowisk związanych z IT. Dla obu tych grup zwiedzających, nowe eksponaty będą interesujące – mówi Krzysztof Chwałowski, dyrektor muzeum.

  Wśród eksponatów, jakie uzupełniły kolekcję muzeum znalazły się m.in. wyprodukowana w 1965 roku w Instytucie Maszyn Matematycznych w Warszawie pamięć drutowa o zawrotnej pojemności 5,5 kilobajtów, talerze o pojemności 80MB słynnej firmy ICL, stosowane między innymi w komputerach Odra, ICL 1900 i IBM S/360, a także bardzo popularne przez wiele lat karty perforowane, czy 8 calowe dyskietki używane głównie w ówczesnych ośmiobitowych systemach mikrokomputerowych.

  – Nasza kolekcja historycznych nośników danych powstawała 10 lat. To wspaniała, poglądowa lekcja obrazująca,
  w jak szalonym tempie rozwija się informatyka. Eksponaty zaciekawiają, czasem także śmieszą i powodują nutkę nostalgii – mówi Paweł Odor, główny specjalista polskiego oddziału Kroll Ontrack.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To z Ontracka, a nie od "lidera"?

   Andrzej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Popatrz pan, to sie porobiło, niby największe w tej części Europy, a dysków nie dały

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama