Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa centrum Katowic: co z rynkiem? [WIZUALIZACJE]

Justyna Przybytek
Plac Kwiatowy powstanie między dawnym Domem Prasy (oszklony budynek) a torami tramwajowymi przed Zenitem
Plac Kwiatowy powstanie między dawnym Domem Prasy (oszklony budynek) a torami tramwajowymi przed Zenitem UM Katowice
Katowicki rynek ma być trzy większy niż obecny. Będzie się rozciągał aż do Muzeum Śląskiego. Na jednym z planowanych placów, Kwiatowym, magistrat planuje zasadzić 39 kilkuletnich drzew

Katowicki rynek ma jeszcze w tym roku zapełnić się zielenią. Na razie "rośnie" tu co najwyżej las stalowych słupów trakcyjnych, ale, jak obiecują urzędnicy z Katowic, do czasu.

- Na samym placu Kwiatowym zasadzonych zostanie 39 drzew. Będą to kilkuletnie okazy o średnicy pnia od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów, docelowo o bujnych, rozłożystych koronach. Na razie mamy krótką listę gatunków, nie podjęliśmy jeszcze decyzji, który wybrać - mówi Jakub Jarząbek, rzecznik urzędu miasta.

Modernizacja centralnego placu Katowic prowadzona jest w ramach przebudowy centrum miasta na osi rondo-rynek. Rozpoczęła się już dwa lata temu. Budowlańcy remontują aleję Korfantego, przebudowują koryto Rawy pod rynkiem, a sam rynek wykładają granitowymi płytami. Plac odnowiony ma być jeszcze w tym roku, najprawdopodobniej we wrześniu. Będzie też zdecydowanie większy niż to, co obecnie - raczej na wyrost - zwiemy rynkiem.

Rynek od Pocztowej po Muzeum Śląskie

Nowy rynek w Katowicach ma się bowiem rozciągąć od ulic Pocztowej i św. Jana aż do obecnego Muzeum Śląskiego. W całości zostanie wyłożony granitem, ale będzie podzielony na części: między dawnym Domem Prasy a Domem Handlowym Zenit powstaje plac Kwiatowy, przed Teatrem Śląskim - plac Teatralny. Najciekawszy będzie jednak przebudowany plac Obrońców Katowic. Obecnie jest rozkopany, bo trwa tu przebudowa koryta Rawy. Po jej zakończeniu ma tu powstać... park.
- Park miejski i sztuczna rzeka - uściśla Piotr Uszok, prezydent Katowic.

Jednak do efektu finalnego nadal jest daleko, bo przy budowie nowego koryta Rawy budowlańcy co rusz mają problemy, ostatnio z wodami gruntowymi. Wcześniej drzewa pojawią się za to wzdłuż alei Korfantego.

- Modernizacja alei jest już kończona. Po wschodniej stronie, przy hotelu Katowice, chcemy, żeby drzewa były sadzone jeszcze w tym roku - zapowiada Uszok. Na zachodniej pierzei roboty idą zdecydowanie wolniej, bo tu także, jak przy budowie koryta Rawy, są problemy, tyle że z sieciami podziemnymi.

Robota wre natomiast przy przebudowie rynku. Plac jest rozkopany aż do al. Korfantego, w wielu miejscach są już nowe, granitowe płyty. A mimo to, jak mówi Piotr Uszok, prace projektowe placu Teatralnego, Obrońców Katowic i fragmentu rynku przed Skarbkiem nadal trwają. Zakończyły się jedynie te związane z placem Kwiatowym. Wizualicjami, jak ma wyglądać, magistrat pochwalił się na początku tego tygodnia.

Widać na nich jasny granit pokrywający plac. Na jego środku - między dawnym Domem Prasy a Zenitem - jest podwyższenie (przypomina nieco to na rynku w Bytomiu) z ławeczkami i fontanną. Po wschodniej stronie placu, tuż przy torach tramwajowych urząd planuje postawić pawilony kwiatowe i gastronomiczne. Będą o kubicznej formie, zielonych tylnych ścianach, z przeszkloną fasadą od strony Domu Prasy.

Brama słońca, pawilon z ażurową elewacją...

Gastronomiczne boksy mają stanąć także na placyku przed Skarbkiem. Nie wiadomo natomiast, co będzie zwieńczeniem rynku na wysokości budynku Muzeum Śląskiego.

Część architektów przy okazji wcześniejszych konkursów na koncpecję rynku proponowała, aby w sposób wyraźny zamknąć plac, jedni "bramą słońca", inni olbrzymią pergolą. Żaden z tych pomysłów nie zyskał jednak uznania. Nie zyskały też inne, m.in. pomysł postawienia na placu olbrzymiej iglicy albo rzeźb... koni. Władze Katowic też jeszcze nie zdecydowały, czym rynek zamknąć. Na niektórych wizualizacjach, tych jeszcze niezatwierdzonych przez urząd, pojawia się pawilon o ażurowej fasadzie. Ale, jak powiedział nam Jakub Jarząbek, raczej mało prawdopodobne jest, aby i ta propozycja została przyjęta.
Mniej więcej wiemy też, choć projektowanie trwa, jak miałby wyglądać plac Teatralny. Tu drzew nie będzie, jeśli już się pojawią, będą to donice z zielenią i ławki. Planowane jest za to "odtworzenie historycznego układu placu i schodów do teatru" z oświetloną posadzką przed budynkiem. Schody zostaną powiększone i będą pełniły funkcję sceny plenerowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera