Prawosławny arcybiskup w sosnowieckiej cerkwi [ZDJĘCIA]

  Prawosławny arcybiskup w sosnowieckiej cerkwi [ZDJĘCIA]

  TOS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Prawosławny arcybiskup w sosnowieckiej cerkwi
  1/19
  przejdź do galerii

  Prawosławny arcybiskup w sosnowieckiej cerkwi ©Marzena Bugała

  W sosnowieckiej cerkwi prawosławnej w każdą niedzielę i święto o godzinie 10.30 odbywają się nabożeństwa. To, które zostało odprawione w niedzielę było szczególne, bo celebrował je arcybiskup Szymon, ordynariusz prawosławnej diecezji łódzko-poznańskiej, do której należy sosnowiecka parafia prawosławna.
  Diecezja łódzko-poznańska to jedna z pięciu diecezji Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. (pozostałe to: warszawsko-bielska, białostocko-gdańska, lubelsko-chełmska, przemysko-nowosądecka i wrocławsko-szczecińska). Obejmuje tereny województw śląskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego oraz fragmenty małopolskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego.
  - Sosnowiecka parafia zawsze należała do tej diecezji - mówi ksiądz mitrat Sergiusz Dziewiatowski, proboszcz parafii pod wezwaniem św. św. Wiery, Nadziei i Luby i ich matki Zofii.

  Parafia prawosławna w Sosnowcu jest częścią dekanatu krakowskiego. Oprócz Sosnowca należą do niego parafie w Radomiu, Krakowie, Kielcach i Częstochowie.

  Jak mówi proboszcz sosnowieckiej parafii, arcybiskup Szymon przynajmniej raz do roku stara się odwiedzać parafię w Sosnowcu. Jego tegoroczna wizyta pierwotnie miała się odbyć 23 lutego, została jednak przełożona na 16 marca.

  Arcybiskup Szymon pochodzi z Podlasia, największego w Polsce skupiska prawosławnych. Urodził się w 1936 roku we wsi Guszczewina w powiecie hajnowskim. W 1970 roku złożył przed metropolitą Bazylim wieczyste śluby mnisie, w tym samym roku otrzymał też święcenia diakońskie, a potem kapłańskie. W 1979 roku odbyła się jego chirotonia biskupa. Od 1981 roku jest ordynariuszem diecezji łódzko-poznańskiej. Zastąpił wówczas obecnego zwierzchnika PAKP metropolitę Sawę.


  *Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
  *Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
  *Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama