Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jasna Góra pięknieje

Janusz Strzelczyk, Beata Marciniak
Bazylika z odnowionym ołtarzem i odświeżoną sztukaterią
Bazylika z odnowionym ołtarzem i odświeżoną sztukaterią Fot. Waldemar Deska
Jasna Góra przypomina plac budowy. Trwa wielki remont sanktuarium, archeolodzy prowadzą badania i odkrywają ślady z początków klasztoru.

Już przy samych wałach, od strony błoni jasnogórskich, trzeba uważać, aby nie wpaść pod koparki i spychacze, które pracują przy tzw. kurtynie. Jest to przejście do Wieczernika, teraz oczywiście zamknięte. Pielgrzymi i turyści idący od strony miasta aleją Najświętszej Mari Panny kierowani są przez Bramę Lubomirskich, której remont już się zakończył. Na dziedzińcu klasztornym paulini rozpoczęli właśnie sprzedaż bożonarodzeniowych opłatków.

Kto chciałby przejść wałami musi zachować ostrożność, bo obok rusztowań budowlanych stoją tam tymczasowe drewniane podesty. W stronę Bastionu św. Rocha przechodzi się jak przez plac budowy. Za to już po przejściu tego odcinka zobaczymy odrestaurowany Bastion pamiętający szwedzki potop.

Dalej droga prowadzi do Bastionu św. Jakuba, też w remoncie. Po zejściu z wałów zaglądamy do bazyliki. Nie wszędzie można wejść, bo po obu stronach ustawione są rusztowania. Na górze pracują robotnicy i konserwatorzy, a na dole uwijają się archeolodzy. Już całkiem sporo w bazylice znaleźli. Archeolog Iwona Młodkowska-Przepiórowska, prowadząca prace w bazylice podkreśla wagę odnalezienia pod posadzką bazyliki wydrążonych w pniach drzew trumien. Odnaleziono tutaj szczątki czterech osób dorosłych i dziecka. To znalezisko świadczy, że są to ślady pierwszego kościoła na jasnogórskim wzgórzu.
W bazylice możemy już podziwiać odnowiony ołtarz wraz z całym prezbiterium. Z bazyliki przechodzimy do Kaplicy Cudownego Obrazu. Tutaj większość prac remontowych i konserwatorskich już się zakończyła. Pozostały jeszcze tylko kosmetyczne uzupełnienia.

Na dwa ostatnie lata remontu i konserwacji (zakończenie prac w 2012 r.) przewidziano zainstalowanie monitoringu, nowoczesnych systemów przeciw-włamaniowych i przeciwpożarowych.
Powstaną też tzw. strefy dostępu, gdzie będzie można wejść tylko posiadając odpowiednią kartę magnetyczną.

Konserwatorzy w bazylice

Z kustoszem sztuki wotywnej na Jasnej Górze ojcem Janem Golonką rozmawia Beata Marciniak

Nad czym pracują teraz konserwatorzy w bazylice jasnogórskiej?
Trzydziestu konserwatorów zajmuje się ścianą zachodnią bazyliki. Tutaj znajduje się chór, dwa boczne ołtarze i liczne sztukaterie. Specjaliści czyszczą organy jasnogórskie, pracują nad stiukami i polichromiami. Odnawiają zabytkowe ołtarzyki św. Kazimierza i Maksymiliana. Z końcem roku skończą prace przy tzw. prospekcie organowym. Natomiast konserwacja nawy głównej zostanie zakończona dopiero w połowie przyszłego roku. Trzecim etapem prac w bazylice będzie renowacja naw bocznych, potem prace wkroczą do kaplic między innymi św. Antoniego.

Prace prowadzone są także wokół klasztoru jasnogórskiego, co tam się dzieje?

Budowany jest dodatkowy wjazd do klasztoru jasnogórskiego.

Restauracja zabytku sporo kosztuje

42,5 miliona złotych ma do wydania Jasna Góra na remont sanktuarium.
Z całej tej puli 35 milionów złotych to dotacja z funduszy europejskich, 5,5 mln zł dał resortu kultury, a 2 mln zł dokładają mnisi.
Wyremontowano już między innymi organistówkę, wymieniono blachę miedzianą i więźbę dachową na północnych budynkach klasztornych. Odnowiona została m.in. Kaplica Cudownego Obrazu, refektarz, Sala Rycerska oraz XVII-wieczna biblioteka. Ze starej patyny kurzu i zanieczyszczeń umyto wieżę.
Przebudowano bastiony św. Rocha i św. Trójcy ukazując mury pamiętające czasy potopu szwedzkiego.
W części podziemi, pod bastionami powstała Sala im. Ojca Augustyna Kordeckiego, w której odbywają się spotkania, konferencje i sympozja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!