Oratorium specjalnie dla Piekar Śląskich

  Oratorium specjalnie dla Piekar Śląskich

  Krzysztof Szendzielorz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Klaudiusz Jania jest absolwentem Akademii Muzycznej

  Klaudiusz Jania jest absolwentem Akademii Muzycznej ©Fot. Arkadiusz Gola

  Gra jazz, folklor oraz standardy muzyki rozrywkowej. Nie stroni od klasycznego repertuaru. Sam takie utwory też komponuje. Dowodem na to jest Oratorium Piekarskie.
  Klaudiusz Jania jest absolwentem Akademii Muzycznej

  Klaudiusz Jania jest absolwentem Akademii Muzycznej ©Fot. Arkadiusz Gola

  Skomponował je mieszkaniec Radzionkowa Klaudiusz Jania, który jest też organistą w piekarskiej Bazylice. To tutaj dzieło to będzie miało swoją prapremierę 28 listopada o godz. 17. Trwają ostatnie próby.

  Oratorium składa się z 10 części muzycznych i kilku recytowanych do podkładu muzycznego. Trwa godzinę. Słowa napisał Jerzy Markusik. Utwór wykonają dwa piekarskie chóry, Cecylia i Halka oraz soliści i kameralna orkiestra symfoniczna. - Jest to poważne dzieło i zostanie wykonane w ważnym miejscu. Jednak będzie to też okazja do wspólnego muzykowania - mówi wiolonczelista Mateusz Mańka.

  Rozmawiamy z Klaudiuszem Janią muzykiem i kompozytorem oratorium

  Skąd wziął się pomysł na napisanie oratorium?
  Chciałem uczcić 350-lecie kultu maryjnego w Piekarach Śląskich. To też wotum wdzięczności za wszystko, co dobrego mnie w życiu spotkało. Wiele spraw mi się układa, chciałem podziękować.

  Czy trudno się komponuje oratorium?
  Większych kłopotów nie miałem. Największa trudność polegała na napisaniu muzyki do tekstu Jerzego Markusika. Zawsze lepiej tekściarzowi pisze się do muzyki, niż kompozytorowi do tekstu. Najpierw próbuję na fortepianie, a potem zapisuję nuty na komputerze. Ważne przy pisaniu oratorium było też to, aby każda jego część różniła się czy to pod względem rytmicznym, czy instrumentalnym. Zależało mi też, aby to nie było też dzieło poważne, dla wielkich zna-wców klasyki. Ma odzwierciedlać ducha Piekar Śląskich, dokąd pielgrzymuje pobożny lud. Chciałbym, aby publiczność wychodząc z kościoła zapamiętała coś z tego dzieła i ponownie zanuciła przynajmniej niektóre motywy muzyczne. Not. SZEN

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama