PiS kończy z miłością do Orbána? "Trudno oczekiwać, żeby...

  PiS kończy z miłością do Orbána? "Trudno oczekiwać, żeby robił politykę dla nas"

  Jakub Szczepański

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  PiS kończy z miłością do Orbána? "Trudno oczekiwać, żeby robił politykę dla nas"
  1/3
  przejdź do galerii
  - Budapeszt w Warszawie jest wciąż aktualny. Po ośmiu latach opozycji dojdziemy do władzy - twierdzi Ryszard Czarnecki, europoseł PiS, który zganił premiera Węgier Viktora Orbána.
  Wstyd, Viktor, wstyd! - tymi słowami europoseł Ryszard Czarnecki z PiS na łamach "Gazety Polskiej" gani premiera Węgier Viktora Orbána. Za co oberwało się byłemu idolowi polskiej prawicy? Przede wszystkim za zacieśnienie współpracy z Rosją. Bo dzięki obustronnej umowie Kreml zgodził się udzielić Węgrom pożyczki w wysokości 10 mld euro na 30 lat. Czyżby pisowski mit Orbána odchodził do lamusa?

  "To tabu dla nas, prawicy, obozu niepodległościowego. Chodzi o uwielbianego przez nasze środowiska Viktora Orbána, dzielnego premiera Węgrów, któremu zbudowaliśmy pomniki w naszych sercach - a on właśnie je skutecznie wysadza w powietrze" - czytamy. "Stosunek do Moskwy różni Orbána od PiS i Kaczyńskiego o lata świetlne. My nie kłaniamy się moskiewskim okolicznościom - trawestując słowa Norwida - a Orbán jak najbardziej. Świadomie uzależnia się od Federacji Rosyjskiej ekonomicznie, zwłaszcza gdy chodzi o energetykę. I to energetykę zresztą nie tylko tradycyjną, ale też atomową" - dodaje europarlamentarzysta.

  - Ten tekst to wyznanie zawiedzionego przyjaciela - mówi "Polsce" Ryszard Czarnecki. - Jako ktoś, kto bronił Orbána w
  europarlamencie, mam do niego pełne prawo - twierdzi.

  W jednym z wywiadów prasowych argumentacje swojego partyjnego kolegi poparł Joachim Brudziński: - W kwestii Ukrainy, jego [Orbána - red.] stanowisko oceniam krytycznie - powiedział. Czy oznacza to, że tekst opublikowany w "Gazecie Polskiej" to oficjalna linia partii? Czy PiS definitywnie zrywa z Orbánem? - Zrywamy? A czy myśmy mieli jakieś ścisłe związki? Kluby "GP" jeździły na Węgry. Podobały nam się różne rozwiązania systemowe, które wprowadził premier Orbán - twierdzi Adam Lipiński z PiS. - Ale uważamy, że musimy wspólnie występować wobec Rosji. Jeżeli nie będziemy, staniemy się wasalami Federacji Rosyjskiej - zastrzega polityk.

  Chociaż w tekście Czarneckiego główne zarzuty wobec Węgier opierają się na polityce międzynarodowej, to jednak niektórzy działacze spod znaku Jarosława Kaczyńskiego są w stanie zrozumieć Orbána. - Polityka międzynarodowa danego kraju to bardzo subtelne kwestie. Ideologicznie patrzymy na kwestie wewnętrzne, narodowe: stosunek do religii, tradycyjnych wartości, rodziny. Pod tym względem nie sądzę, żeby nam się z Orbánem rozjechały drogi. Każdy kraj ma swoją specyfikę i działa inaczej na arenie międzynarodowej - uważa Andrzej Duda z PiS. Co z rozczarowaniem w partii? - Nie przesadzajmy. Może i można być zawiedzionym postawą Orbána wobec Rosji, ale przynajmniej, prawdopodobnie, zachowuje się prawdziwie. Może co innego mówi, co innego robi - dodaje.

  Chyba wszyscy wyborcy PiS pamiętają, co w 2011 r. powiedział prezes Jarosław Kaczyński. Polityk obiecywał, że w Warszawie będziemy mieli Budapeszt. Zresztą wówczas węgierski Fidesz był przedstawiany jako jeden z najważniejszych sojuszników PiS na arenie międzynarodowej. Paradoksalnie prezes Jarosław Kaczyński jest coraz bliższy spełnienia swojego postulatu. Tylko czy na pewno chce zamienić Warszawę na Budapeszt? - Budapeszt w Warszawie jest wciąż aktualny. Po ośmiu latach opozycji dojdziemy do władzy - tłumaczy Ryszard Czarnecki. - Używając tego sformułowania, nie miałem na myśli tego, że premier Orbán prowadzi politykę prorosyjską czy też jako jeden z pierwszych podpisał pakt fiskalny. Co, oczywiście, trochę przeczy jego rzekomej niezależności od UE - precyzuje.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama