Częstochowa: Chcieli wyłudzić 3 miliony złotych ze skarbówki

  Częstochowa: Chcieli wyłudzić 3 miliony złotych ze skarbówki

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Częstochowa: Chcieli wyłudzić 3 miliony złotych ze skarbówki

  ©arc.

  Częstochowa: Wyłudzenie VAT. Prokuratura Okręgowa w Częstochowie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 4 przedsiębiorcom, którzy próbowali wyłudzić podatek VAT w wysokości 828.000 zł.wa: Wyłudzenie VAT.
  Częstochowa: Chcieli wyłudzić 3 miliony złotych ze skarbówki

  ©arc.

  Częstochowa: Wyłudzenie VAT. Zawiadomienie złożyła sama "Skarbówka"

  Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w tej sprawie złożył Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie. Jego zdaniem osoby reprezentujące firmy „D." i „K.", mające siedziby pod tym samym adresem w Częstochowie przy ul. Kisielewskiego, usiłowały wyłudzić 3 miliony złotych z tytułu zwrotu podatku VAT.

  W czerwcu 2010 roku spółka „D.", której prezesem zarządu był Dariusz P., zwróciła się do Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie o zwrot podatku VAT w łącznej kwocie 828.000 zł.
  W trakcie przeprowadzonej przez urząd kontroli oskarżony przedłożył 2 faktury VAT, dotyczące zakupu przez firmę „D." kruszarek. Faktury te uprawniały podmiot gospodarczy do ubiegania się o zwrot podatku. Ponadto okazano umowę, zgodnie z którą maszyny drogowe zostały wynajęte firmie „M." z Warszawy.

  - Na podstawie zebranych w postępowaniu dowodów ustalono, że kruszarki o numerach fabrycznych podanych w dokumentacji firmy „D.", znajdowały się u autoryzowanego dystrybutora tego sprzętu w Polsce i nigdy nie były sprzedawane innym podmiotom. Przesłuchani pracownicy autoryzowanego dystrybutora zeznali natomiast, że Dariusz P. oglądał je w siedzibie firmy i wykonywał ich fotografie. Ponadto Robert M. przesłuchany pod zarzutem pomocnictwa do wyłudzenia podatku, przyznał się do wystawienia fikcyjnych faktur VAT, dokumentujących rzekomą sprzedaż kruszarek na rzecz firmy „D." - mówi Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy częstochowskiej prokuratury.

  Aktem oskarżenia objęto także Radosława S., współdziałającego z Dariuszem P. w usiłowaniu wyłudzenia podatku oraz Jarosława W., który podpisał fikcyjne umowy dotyczące wynajęcia kruszarek firmie „M." z Warszawy.

  Dariusz P. i Radosław S. nie przyznali się do przedstawionego im zarzutu. Dariusz P. obciążył odpowiedzialnością za opisane transakcje nieżyjącego Krzysztofa K., a Radosław S. stwierdził, że nie miał nic wspólnego z działalnością firmy „D.". Do zarzutu nie przyznał się również Jarosław W.

  Oszustwo, które popełnili podejrzani, jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 10 lat. Oskarżonym grożą także grzywny wymierzane na podstawie kodeksu karnego skarbowego.

  W wątku dotyczącym usiłowania wyłudzenia podatku VAT przez firmę „K." ustalono, że firma ta w maju 2011 roku zwróciła się do Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie o zwrot podatku VAT w łącznej kwocie 2.254.000 zł. Stwierdzono także, że wniosek o zwrot podatku był związany z pozorowanym zakupem przez firmę „K." maszyn drogowych.

  W trakcie śledztwa stwierdzono, że właściciel firmy „K." Krzysztof K. zmarł w grudniu 2011 roku. Z uwagi na śmierć sprawcy oraz nie uzyskanie dowodów wskazujących na współudział innych osób w popełnieniu przestępstwa, prokurator umorzył śledztwo w tym zakresie.


  *Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
  *Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
  *Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama