Obrazy Edwarda Dwurnika w Teatrze Śląskim

  Obrazy Edwarda Dwurnika w Teatrze Śląskim

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Malarstwo Edwarda Dwurnika ma często wyraźnie prowokacyjny charakter

  Malarstwo Edwarda Dwurnika ma często wyraźnie prowokacyjny charakter ©fot. arkadiusz ławrywianiec

  To prawdziwa gratka dla miłośników sztuki, bo też obrazy Edwarda Dwurnika nie są u nas pokazywane zbyt często. Tymczasem od dziś, 17 wielkich (150 na 120 cm) płócien znakomitego artysty będzie można oglądać (przez 3 tygodnie) w foyer Dużej Sceny Teatru Śląskiego. Wernisaż o godz. 17.
  Malarstwo Edwarda Dwurnika ma często wyraźnie prowokacyjny charakter

  Malarstwo Edwarda Dwurnika ma często wyraźnie prowokacyjny charakter ©fot. arkadiusz ławrywianiec

  Na wystawie pokazane zostaną obrazy olejne, powstałe w różnym czasie, ale połączone wspólną tematyką. A raczej przesłaniem autora, który odnosi się krytycznie do typowej polskiej, jak mówi "naiwności społeczno-politycznej". Jerzy Kozłowski, aktor Teatru Śląskiego, a jednocześnie organizator i autor aranżacji tej wystawy, komentuje:
  - Dwurnik kieruje swoje prace wprost do odbiorcy, świadomie określając się: raz jako mądry Stańczyk, a raz jako okrutny szyderca.
  To są obrazy o ogromniej ekspresji, ale także wyraźnie prowokacyjnym charakterze. Ciekawe, że dla malarza nie jest ważny ustrój czy sytuacja społeczna, bo są tu płótna zarówno z czasów stanu wojennego, jak i sprzed kilku lat. Jego fascynuje polska skłonność do ulegania pozorom i wpływom. Często pozbawiona racjonalnych podstaw - dodaje Kozłowski, dla którego to już 200. wystawa, przygotowana w Teatrze Śląskim.

  Edward Dwurnik - malarz, grafik, rzeźbiarz i rysownik studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tworzący od ponad 40 lat artysta od dawna wypracował swój własny, rozpoznawalny styl, który jednak co jakiś czas zmienia. Często maluje cyklami, a obrazom nadaje charakterystyczne (i charakteryzujące treść) tytuły. Na katowickiej wystawie zobaczymy mi.in. płótna tak właśnie nazwane: "Areszt tymczasowy", "Generał", "Korek, worek, rozporek" czy "Polak, katolik, antysemita". Będzie o czym dyskutować!  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama