Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polskie uczelnie to raj dla studentów ze wschodu [ZDJECIA]

Paweł Pawlik
Studenci z Ukrainy w akcji Solidarni z Ukrainą w Katowicach
Studenci z Ukrainy w akcji Solidarni z Ukrainą w Katowicach Lucyna Nenow
Przechadzają się po korytarzach uczelni wyższych w województwie śląskim, coraz rzadziej możemy trafić na grupy studentów rozmawiających... po polsku.

Młodzi ludzi, szczególnie zza wschodniej granicy chętnie przyjeżdżają kształcić się do Polski. Powodów jest kilka. Poza wysokim standardem naszych uczelni - szczególnie technicznych - bardzo atrakcyjne wydaje się zdobycie dyplomu kraju należącego do Unii Europejskiej.

– Na Politechnice Śląskiej obserwujemy stały wzrost liczby studentów zagranicznych. O ile dwa lata temu przyjeżdżało ich niespełna 80, obecnie mamy ich blisko dwa razy tyle. Przyjeżdżają z różnych stron, również spoza Europy. Dominują nadal Hiszpanie, ale uczą się również studenci z Etiopii, Pakistanu, Turcji, Kazachstanu i oczywiście Ukrainy. Podejmują praktyki i kształcą się na różnych kierunkach inżynierskich: budownictwie, chemii, automatyce i robotyce, informatyce, w obszarze inżynierii środowiska, mechaniki i transportu – mówi prof. Ryszarda Białeckiego, prorektora ds. współpracy międzynarodowej Politechniki Śląskiej.

Na politechnice w ramach programu Erasmus w roku akademickim 2013/2014 studiuje 140 osób. W ostatnich latach na Politechnice Śląskiej rośnie także liczba studentów przyjeżdżających poza programem Erasmus. W 2012 roku było ich 21, a w bieżącym roku akademickim jest ich 24.

Również Uniwersytet Śląski systematycznie przyciąga młodych ludzi z całego świata.

– Liczba studentów z zagranicy na UŚ wzrasta. W roku akademickim w roku 2011/2012 było to 168. W tym roku jest to, aż 388 osób. Najwięcej studentów pochodzi z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Czech, Rosji i Kazachstanu – mówi Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

– W ramach programu Erasmus w tym roku akademickim, kształci się 120 studentów. Najwięcej z nich pochodzi z Turcji i Hiszpanii. Prowadzimy aktywne działania, aby pozyskać studentów z zagranicy, uczestnicząc m.in. w targach edukacyjnych za naszą wschodnią granicą, czy w Chinach – dodaje.
Istne oblężenie studentów ze wschodu przeżywa sosnowiecki Humanitas.

W tej chwili w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu studiuje blisko 150 studentów z zagranicy. Dzięki temu uczelnia w rankingach badających umiędzynarodowienie uczelni jest liderem wśród uczelni niepublicznych w regionie.

– Na przestrzeni ostatnich lat liczba zagranicznych studentów w naszej uczelni systematycznie rośnie. Z całą pewnością przyczyniła się do tego z jednej strony chęć młodych ludzi zza wschodniej granicy do zdobycia dyplomu europejskiej uczelni, a z drugiej szeroka sieć zagranicznych instytucji partnerskich Humanitas, których jest prawie osiemdziesiąt – mówi Maja Chyży-Dudek, prodziekan ds. Współpracy z Zagranicą WSH.

– W zdecydowanej większości są to osoby pochodzące z Ukrainy, ale nie brakuje również Rosjan i Białorusinów. Zagraniczni słuchacze studiują przede wszystkim zarządzanie, dziennikarstwo, filologię angielską, pedagogikę i prawo. Niektórzy uczą się nawet na dwóch kierunkach, korzystając dodatkowo z licznych stypendiów – mówi Arkadiusz Kaczor, rzecznik prasowy Humanitas.

W odpowiedzi na duże zainteresowanie studiami w Polsce, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uruchomiło stronę internetową skierowaną do cudzoziemców zainteresowanych studiowaniem nad Wisłą. Portal działa już w języku angielskim i portugalskim. W przygotowaniu kolejne wersje językowe, m.in. rosyjska, chińska i ukraińska.

Na www.go-poland.pl można również znaleźć informacje dlaczego warto studiować w Polsce, jak wygląda nasz system szkolnictwa wyższego i jak przygotować się do wyjazdu do Polski.

– Coraz więcej polskich studentów wyjeżdża za granicę na studia, praktyki, czy stypendia. Warto też popularyzować przyjazdy do Polski – przekazała za pomocą ministerialnej strony internetowej prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego.


*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
*Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!