Polskie uczelnie to raj dla studentów ze wschodu [ZDJECIA]

  Polskie uczelnie to raj dla studentów ze wschodu [ZDJECIA]

  Paweł Pawlik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Studenci z Ukrainy w akcji Solidarni z Ukrainą w Katowicach
  1/28
  przejdź do galerii

  Studenci z Ukrainy w akcji Solidarni z Ukrainą w Katowicach ©Lucyna Nenow

  Przechadzają się po korytarzach uczelni wyższych w województwie śląskim, coraz rzadziej możemy trafić na grupy studentów rozmawiających... po polsku.
  Młodzi ludzi, szczególnie zza wschodniej granicy chętnie przyjeżdżają kształcić się do Polski. Powodów jest kilka. Poza wysokim standardem naszych uczelni - szczególnie technicznych - bardzo atrakcyjne wydaje się zdobycie dyplomu kraju należącego do Unii Europejskiej.

  – Na Politechnice Śląskiej obserwujemy stały wzrost liczby studentów zagranicznych. O ile dwa lata temu przyjeżdżało ich niespełna 80, obecnie mamy ich blisko dwa razy tyle. Przyjeżdżają z różnych stron, również spoza Europy. Dominują nadal Hiszpanie, ale uczą się również studenci z Etiopii, Pakistanu, Turcji, Kazachstanu i oczywiście Ukrainy. Podejmują praktyki i kształcą się na różnych kierunkach inżynierskich: budownictwie, chemii, automatyce i robotyce, informatyce, w obszarze inżynierii środowiska, mechaniki i transportu – mówi prof. Ryszarda Białeckiego, prorektora ds. współpracy międzynarodowej Politechniki Śląskiej.

  Na politechnice w ramach programu Erasmus w roku akademickim 2013/2014 studiuje 140 osób. W ostatnich latach na Politechnice Śląskiej rośnie także liczba studentów przyjeżdżających poza programem Erasmus. W 2012 roku było ich 21, a w bieżącym roku akademickim jest ich 24.

  Również Uniwersytet Śląski systematycznie przyciąga młodych ludzi z całego świata.

  – Liczba studentów z zagranicy na UŚ wzrasta. W roku akademickim w roku 2011/2012 było to 168. W tym roku jest to, aż 388 osób. Najwięcej studentów pochodzi z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Czech, Rosji i Kazachstanu – mówi Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

  – W ramach programu Erasmus w tym roku akademickim, kształci się 120 studentów. Najwięcej z nich pochodzi z Turcji i Hiszpanii. Prowadzimy aktywne działania, aby pozyskać studentów z zagranicy, uczestnicząc m.in. w targach edukacyjnych za naszą wschodnią granicą, czy w Chinach – dodaje.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama