Częstochowa: Sesja Rady Miasta przerwana do jutra! Będzie...

  Częstochowa: Sesja Rady Miasta przerwana do jutra! Będzie najdłuższa w historii?

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Częstochowa: Sesja Rady Miasta przerwana do jutra! Będzie najdłuższa w historii?

  ©czestochowa.pl

  Najprawdopodobniej właśnie trwa najdłuższa sesja Rady Miasta w historii. Przewodniczący Zdzisław Wolski przerwał sesję do jutra, do godziny 10.30. Tyle, że jutro sesja nie zostanie wznowiona, bo radni opozycyjni zamierzają ją zbojkotować. - To nie będzie bojkot sesji, ale bojkot wobec zachowania przewodniczącego Wolskiego, który nie liczy się z większością rady - mówi radny niezależny Marcin Maranda.
  Częstochowa: Sesja Rady Miasta przerwana do jutra! Będzie najdłuższa w historii?

  ©czestochowa.pl

  Dlaczego Zdzisław Wolski przerwał obrady? Bo o tej samej porze miało się odbywać spotkanie w sprawie budżetu partycypacyjnego. Tyle, że sami radni uważali, że można radę przerwać i wznowić wieczorem. Przewodniczący Wolski miał inne zdanie.

  - Nie możemy zachowywać się jak dzieci. Sesja nie może być przerywana, bo komuś się gdzieś spieszy. Jeśli ktoś mówi, że trzeba skończyć, bo gra AZS Częstochowa, to ja się pytam, co jest ważniejsze siatkówka, czy dobro miasta - grzmi Przemysław Wrona, przewodniczący klubu radnych PO.


  - To była autorytarna decyzja pana przewodniczącego, który nie liczył się ze zdaniem większości. Jutro na pewno nie pojawimy się na sesji, a w tej sprawie wydamy specjalne oświadczenie. Konsekwencje z powodu terminowości uchwał poniesie prezydent miasta - dodaje Wrona.

  Radny Marcin Maranda także nie zamierza brać udział w kontynuacji sesji jutro. Jego zdaniem to wydarzenie bez precedensu. - Formalnie sesja cały czas trwa, bo nie została zakończona, a przewodniczący ogłosił jedynie przerwę - zauważa Maranda.

  Radni wysłali już do nas oświadczenie w tej sprawie:

  "Oświadczenie

  W związku z nieuzasadnionym przerwaniem obrad Sesji RM przez Przewodniczącego RM Zdzisława Wolskiego bez konsultacji z Prezydium Rady i wbrew woli większości Radnych informujemy, ze Kluby Radnych PO, PiS oraz Radnych niezrzeszonych nie beda uczestniczyć w dokończeniu Sesji następnego dnia.

  Przewodniczący Zdzisław Wolski chcąc uczestniczyć w innych wydarzeniach powinien przekazać prowadzenie Sesji RM jednemu z Wiceprzewodniczących, a nie samowolnie przerywać obrady RM.

  W naszym odbiorze jest to decyzja samowolna i kompletnie niezrozumiała."


  Zdzisław Wolski tłumaczy natomiast, że sesja została formalnie przerwana, bo procedowanie trwało wyjątkowo długo. Przewodniczący wielokrotnie dyscyplinował radnych, którzy chętnie zabierali głos, zapewne ośmieleni obecnością firmy Premium Media, która po raz drugi prowadziła relację LIVE z sesji. Przewodniczący Wolski włączał nawet stoper tak, aby zgodnie ze statutem Rady, zadawanie pytań nie trwało dłużej niż minutę.

  - Nawet nie było przerwy obiadowej, aby procedowanie było jak najszybsze. Robiłem, co byłem zgodnie ze statutem w stanie zrobić, aby sesja przebiegała sprawnie - tłumaczy Zdzisław Wolski. - Biorąc pod uwagę, że przed nami było jeszcze wiele punktów roboczych, które wzbudziłyby dyskusję m.in. JESSIKA, stanowisko w sprawie pracowników huty, przekazanie Agencji Rozwoju Regionalnego promocji specjalnych stref ekonomicznych czy kwestia planu zagospodarowania przestrzennego terenu, na którym Remondis chce wybudować kompostownię, zdecydowałem o przerwaniu sesji.

  - Jeśli jutro nie będzie kworum, to wtedy zastanowimy się co dalej. Będziemy musieli znaleźć inny termin na kontynuację sesji - dodaje Wolski.


  *Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
  *Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
  *Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama