Karwat o spektaklu "Skazani na bluesa": Skazani na piękne...

  Karwat o spektaklu "Skazani na bluesa": Skazani na piękne wspomnienia

  Krzysztof Karwat

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Krzysztof Karwat
  1/2
  przejdź do galerii

  Krzysztof Karwat ©arc.

  Tej premiery nie mogłem opuścić. Nie tylko dlatego, że zawsze lubiłem Dżem. Ciekawiło mnie, czy "Skazany na bluesa", najnowszy spektakl Teatru Śląskiego, zdoła uderzyć w struny, które poruszą zarówno młodszą część widowni, jak i tę pamiętającą początki tyskiego zespołu. Bo fenomen tej muzyki polega na tym, że naprawdę połączyła pokolenia.
  Ryszard Riedel, charyzmatyczny wokalista Dżemu, już dawno urósł do rangi legendy. Jego biografia została lekko zmitologizowana, co bynajmniej nie jest zarzutem. Chętnie karmimy się własną pamięcią, która na ogół koloryzuje przeszłość, wybielając plamy i eliminując mielizny.

  Życie Ryśka - znamienne, że nawet ci, którzy nie mogli słuchać go na koncertach, myślą o nim jak o rówieśniku i koledze - bezwiednie powiązało międzygeneracyjne nici. Jego tragiczny los, zakończony przedwczesną śmiercią, zapłodnił wyobraźnię nas wszystkich.

  Jest jednak pewna różnica w odczuwaniu tamtych wydarzeń i w ocenie stopniowego staczania się tego artysty w przepaść.

  W epoce schyłkowego Gierka ówczesna młodzież, zapatrzona (i zasłuchana) w Zachód, przyjmowała kontrkulturowe wzorce zachowań, nie bacząc na koszty. Przykłady Morrisonów czy Hendriksów traktowała jak wyzwanie, manifest bliżej niesprecyzowanego dążenia do wolności; nikt z nas nie liczył się z tym, że może zapłacić podobny rachunek.

  Niejednemu brakowało dystansu do rzeczywistości i samego siebie. Dziś - wydaje się - jest trochę inaczej. Młodych ta historia nadal podnieca, ale jako rodzaj odległej alegorii, smutnej w wymowie.

  W spektaklu pojawia się na scenie ważna postać. To przyjaciel Ryśka, z pióropuszem indiańskim na głowie - symbolem dziecięcych marzeń o wolności (kolejna udana rola Dariusza Chojnackiego). Z tego, co wiem - to postać fikcyjna, choć mogło się na nią złożyć kilka rzeczywistych osób. Czy był w tym gronie Kaziu Gayer? Nie znacie? Nic dziwnego, bo od dawna go nie ma.

  CZYTAJ TAKŻE:
  Premiera spektaklu "Skazany na bluesa". Ewa Kutynia: Nie chciałam naśladować Goli
  Skazany na bluesa: Premiera spektaklu w Teatrze Śląskim w Katowicach [ZDJĘCIA Z PREMIERY]
  Skazany na bluesa PREMIERA przedstawienia o Ryśku Riedlu [ZOBACZ WIDEO]
  Skazany na bluesa: Rysiek powrócił w spektaklu [SKAZANY NA BLUESA RECENZJA]


  On - jak Riedel - też zapłacił cenę najwyższą. Pamiętam, jak mi opowiadał, że blisko współpracuje z pewną kapelą blues-rockową, o której liderze mówiło się, że może być w przyszłości "drugim Niemenem". Z grzeczności nie protestowałem, bo bardzo się z Kaziem lubiliśmy.

  Nie przekonał mnie tym bardziej wtedy, gdy przy piwie wystukiwał o blat stołu rytm piosenki, która miała zaczynać się tak: "Whisky, moja żono...". Dopominał się mojej opinii.

  Tekst wydał mi się pretensjonalny, nie tylko dlatego, że żaden z nas nie znał smaku napoju, który można było oglądać tylko w westernach. Ale - rzecz jasna - mu tego nie powiedziałem, bo w kącie siedział lekko zblazowany hippis, który niby miał to potem wszystko wyśpiewać.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   z początkującym "Dżemem"...

   zak1953 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   przydarzyło mi się kilka razy jeździć jako kierowca Nyski towos na koncerty, które dawali dla OHP, m.in. w Bieruniu Starym. Tyle, że wtedy jeszcze nie mieli swojego własnego repertuaru. I byli...rozwiń całość

   przydarzyło mi się kilka razy jeździć jako kierowca Nyski towos na koncerty, które dawali dla OHP, m.in. w Bieruniu Starym. Tyle, że wtedy jeszcze nie mieli swojego własnego repertuaru. I byli bardzo głośni, jak większość podobnych zespołów.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama