Słynne manekiny z Rybnika będą ozdobą cechu

  Słynne manekiny z Rybnika będą ozdobą cechu

  ALEK

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Manekiny z Rybnika

  Manekiny z Rybnika ©Aleksander Król

  Słynne rybnickie manekiny z fabryki Zająców trafią będzie można oglądać na wystawie.
  Manekiny z Rybnika

  Manekiny z Rybnika ©Aleksander Król

  Piękne manekiny produkowane niegdyś w fabryce rodziny Zająców z rybnickiego Zamysłowa, wiekowa kuźnia kowalska, działająca do lat 70. przy ulicy Marchlewskiego w dzielnicy Orzepowice i wiele innych eksponatów rzemieślniczych trafiło do piwnic rybnickiego Okrąglaka w centrum miasta. Tu w porozumieniu z Cechem Rzemiosł Różnych rybnickie muzeum ulokowało swój magazyn.

  - Chcemy, żeby to pomieszczenie było dostępne nie tylko dla muzealników, którzy będą mogli przeprowadzać tu między innymi badania i renowacje, ale przede wszystkim rybnickiemu rzemiosłu.
  Chodzi o to, by młodzi ludzie uczący się fachu i mający praktyki w rybnickim cechu, mogli oglądać wszystkie eksponaty. Chcemy, by docelowo pomieszczenie było udostępnione także wszystkim zwiedzającym. Ale by tak się stało, trzeba stworzyć tu odpowiednie warunki - mówi Bogdan Kloch, dyrektor muzeum w Rybniku.

  Już teraz eksponaty, które trafiły do Okrąglaka, tworzą niesamowitą ekspozycję. - Znalazły się tu tysiące narzędzi wykorzystywanych przez lata głównie w rybnickich zakładach pracy - mówi Celestyna Adamczyk z muzeum.

  Dwadzieścia lat temu, gdy remontowano Ratusz, wszystkie eksponaty rzemieślnicze wywieziono do jednej z podrybnickich szkół.

  - Miały tu wrócić po remoncie, ale w budynku utworzono Urząd Stanu Cywilnego i brakowało miejsca. Przez lata te wszystkie rzeczy były ukryte w piwnicy szkoły - mówi Kloch. Muzealnicy właśnie kończą przeprowadzkę.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama