Dwóch nastolatków oślepiło pilota samolotu w Pyrzowicach

  Dwóch nastolatków oślepiło pilota samolotu w Pyrzowicach

  Krzysztof Szendzielorz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pilot WizzAir został oślepiony laserowym wskaźnikiem

  Pilot WizzAir został oślepiony laserowym wskaźnikiem ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Kapitan samolotu WizzAir tuż przed startem z lotniska w Pyrzowicach został oślepiony laserem. Gdyby stało się to kilka minut później i pilot straciłby orientację już podczas samego manewru startu, mogłoby dojść do bardzo poważnych komplikacji. Na pokładzie samolotu było ponad sto osób.
  Pilot WizzAir został oślepiony laserowym wskaźnikiem

  Pilot WizzAir został oślepiony laserowym wskaźnikiem ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Co się właściwie stało? Otóż na międzynarodowe lotnisko w Pyrzowicach dotarła idiotyczna zabawa, która trafiła do nas z Wielkiej Brytanii, a staje się coraz większym zagrożeniem dla pilotów w całej zachodniej Europie. Młodzi ludzie kierują na kokpity wiązkę promieni z lasera czy laserowego wskaźnika. Siła światła jest tak wielka, że może całkowicie oślepić nawet na dłuższą chwilę. Jest to szczególnie niebezpieczne w chwili startu lub lądowania maszyny.


  W Pyrzowicach pilot natychmiast przekazał informację o laserowym ataku do wieży kontrolnej. Zorientował się, że sprawcy muszą znajdować się na tarasie widokowym terminalu. Już po chwili straż graniczna zatrzymała dwóch 19-letnich tyszan, którzy bawili się wskaźnikiem laserowym. Sprawą zajmuje się już prokuratura. Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, sprawcom zamieszania może grozić nawet do 8 lat pozbawienia wolności! Na pozór głupi żart jest traktowany z całą surowością, bo jego konsekwencje mogą być tragiczne.

  Czterech młodych ludzi z Tychów wybrało się w środę wieczorem na wycieczkę do portu lotniczego w Pyrzowicach. Dwóch z nich, w wieku 19 lat, wpadło na genialny, ich zdaniem, pomysł, aby oświetlać wskaźnikami laserowymi kabiny pilotów. Poszli więc na taras widokowy terminalu, skąd celowali wiązkami laserowymi w samoloty.

  - Pilot zauważył czerwone światło w kabinie i zawiadomił służby lotniskowe. Straż graniczna natychmiast zlokalizowała dwóch mężczyzn, posługujących się wskaźnikami. Mężczyźni przyjechali pooglądać samoloty - mówi Cezary Zaborski, rzecznik śląskiej straży granicznej.

  Przedstawiciele śląskiego portu lotniczego, nazywają wyczyn tyszan idiotycznym wybrykiem. - Cała sytuacja, na szczęście, okazała się niegroźna, bo samolot stał jeszcze przed terminalem - mówi Cezary Orzech, rzecznik portu. I dodaje, że w Pyrzowicach takie incydenty nie miały jeszcze miejsca.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prawo

   mateuszk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 70 / 52

   gdyby ktoś myślał sprawnie to za takie zabawy przewidziałby w prawie usiłowanie zabójstwa z bezwzględną karą pozbawienia wolności minimum kilku lat.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama