Ruda Ślaska: Urok starej porcelany - wystawa w Muzeum...

  Ruda Ślaska: Urok starej porcelany - wystawa w Muzeum Miejskim

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ruda Ślaska: Urok starej porcelany - wystawa w Muzeum Miejskim
  1/3
  przejdź do galerii

  ©UM Ruda Śląska

  Serwisy obiadowe i kawowe, zestawy do herbaty i konfitur, a także porcelanowe i biskwitowe figurki sakralne można oglądać w Muzeum Miejskim. Kolekcja ze zbiorów Muzeum ukazuje różnorodność form i dekoracji porcelany z lat 30- tych, 40- tych i 50- tych dwudziestego wieku. W ramach ekspozycji, która potrwa do 22 czerwca Muzeum przygotowało warsztaty ze zdobienia porcelany dla dzieci i młodzieży.
  - Wystawa „Urok starej porcelany” ukazująca najciekawsze eksponaty ze zbiorów Muzeum Miejskiego, to efekt naszej kilkunastoletniej działalności kolekcjonerskiej – mówi Barbara Nowak, dyrektor Muzeum Miejskiego. - Obecnie kolekcja porcelany liczy prawie 500 pozycji, co stanowi ponad 15% wszystkich zbiorów Działu Etnografii - dodaje dyrektor.

  Kolekcja rudzkiego Muzeum to głównie porcelana użytkowa pochodząca z fabryk porcelany „Giesche” w Katowicach-Bogucicach i „Huta Franciszka” w Bykowinie, wyprodukowana pomiędzy 1929 a 1952 rokiem. W skład zbioru wchodzą naczynia użytkowe i stołowe. Są to przede wszystkim serwisy obiadowe i kawowe, do herbaty, deserowe i do konfitur. Większość utrzymana jest
  w tonacji białej lub kości słoniowej, a charakteryzuje ją bogactwo i różnorodność form i dekoracji.

  Ekspozycję porcelany użytkowej wzbogacają porcelanowe i biskwitowe, polichromowane figurki sakralne. - Wyroby te cieszyły się niegdyś dużą popularnością w śląskich domach, stanowią więc dzisiaj bardzo wartościowe zabytki i tworzą materialne dziedzictwo kulturowe Górnego Śląska – zachęca do obejrzenia wystawy Barbara Nowak. Wystawie towarzyszy katalog prezentujący zbiory, który można nabyć w Muzeum Miejskim w cenie 5 zł.

  Ponadto w ramach prezentowanej ekspozycji Muzeum Miejskie przygotowało warsztaty zdobienia porcelany dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży.

  Wystawa czynna będzie dla zwiedzających do 22 czerwca br.


  *Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
  *Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
  *Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama