60-lecie Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych...

  60-lecie Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk w Zabrzu [ZDJĘCIA]

  JUT

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  60-lecie Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk w Zabrzu [ZDJĘCIA]
  1/16
  przejdź do galerii

  ©JUT

  Spotkaniem przy wybiegu dla osiołków rozpoczęło się świętowanie 60-lecia powstania Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk w Zabrzu.
  Dlaczego akurat osiołki?

  - Jednym z nich, Marco, centrum się zajmuje od kilku lat - wyjaśnia Małgorzata Tkacz-Janik, organizatorka spotkania. - To symbol mądrości, roztropności i cierpliwości.

  Centrum działa już na terenie województwa od 60 lat, choć na początku miało inną nazwę i składało się z zaledwie trzech osób, pracujących w piwnicy gliwickiego budynku dla Polskiej Akademii Nauk.

  - Zaczynaliśmy od malutkich laboratoriów i łączyliśmy się z innymi - wyjaśnia prof. Andrzej Dworak z CMPW. - Teraz jest nas trochę poniżej stu osób, a więc i tak niewiele, ale trzeba podkreślić, że to organizacja, która skupia wokół siebie wielu młodych ludzi.

  Placówki badawcze Polskiej Akademii Nauk na Śląsku powstawały, aby odpowiadać na najważniejsze potrzeby regionu i Polski. Tym zadaniom poświęcone jest dzisiaj Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN.

  Ale oprócz tego spełnia też wartości społeczne, organizując pokazy dla dzieci, dzięki którym pomaga się im polubić i zrozumieć naukę.

  - Współpracujemy z domami dziecka, pokazujemy im doświadczenia chemiczne i fizyczne - wyjaśnia dr Marcin Libera, pracownik PAN. - Organizujemy też dni otwarte oraz bierzemy udział w nocy naukowców. Wszystko po to, żeby już od najmłodszych lat zarazić dzieci i młodzież pasją do nauki.

  Dodajmy, że 7 kwietnia podczas Sesji Plenarnej Sejmiku Śląskiego w Bielsku-Białej Prof. Andrzej Dworak oraz CMPW PAN w Zabrzu zostaną uhonorowani Złotymi Odznakami za zasługi dla województwa śląskiego.


  *Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
  *Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
  *Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama