18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież Wszechpolska i Ruch Narodowy na Jasnej Górze [ZDJĘCIA]

Krzysztof Suliga
Młodzież Wszechpolska na Jasnej Górze
Młodzież Wszechpolska na Jasnej Górze Krzysztof Suliga
Młodzież Wszechpolska na Jasnej Górze: Około 1000 osób uczestniczyło w sobotę w spotkaniu narodowców na Jasnej Górze, które zorganizowali Młodzież Wszechpolska i Ruch Narodowy.

Młodzież Wszechpolska na Jasnej Górze: Po południu narodowcy uczestniczyli w mszy św. podczas której homilię wygłosił ks. Roman Kneblewski.

- A kim ty jesteś współczesny Polaku? Czy tak jak orzeł potrafisz się wznieść wysoko ponad prywatę, ponad to co przyziemne, ponad swoje wygodnictwo, zarobki, ponad podziały, czy potrafisz się unieść wzwyż i z lotu owego królewskiego ptaka ogarniać jak najszersze horyzonty – powiedział m.in. ks. Kneblewski. - Czy patrzysz daleko i wstecz za siebie, żeby odkryć na nowo swoje wspaniałe dziedzictwo, dzieje niemające sobie równych, klejnot narodowej kultury. Czy patrzysz z troską w przyszłość, żeby w jak najlepszym stanie skarb pomnożony przekazać następnym pokoleniom. Czy patrzysz bacznie na prawo i na lewo, czy jakieś niebezpieczeństwo nie czyha, czy gotów rzucić się do obrony i nie dać skalać gniazda. Czy jesteś taki jak ten królewski ptak, czy jak ta nieszczęsna kura?

Po Mszy św. rozpoczęło się spotkanie w Sali o. Kordeckiego. Zabrał podczas niego głos m.in. ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski.

– Na kresach urodził się Mickiewicz, Słowacki, Moniuszko, Kościuszko i współcześni jak Zbigniew Herbert ze Lwowa i wielu innych. Dlatego ta teoria, która mówi o tym, że można mówić o Polsce, rozważać jej przyszłość odcinając 700 lat związku Polski z tymi terenami jest fałszywa – powiedział ks.
∨ Czytaj dalej

Isakowicz-Zaleski. – Dzisiaj mamy, niestety, tego przykłady. Dla tak zwanej poprawności politycznej mówi się, że trzeba zapomnieć o Lwowie,Wilnie, Krzemieńcu i także Polakach tam mieszkających. Trzeba pamiętać, że mimo straszliwych rzezi, okrucieństw II wojny światowej, tam Polacy nadal mieszkają. Nie tylko na Litwie, na Białorusi, na zachodniej i środkowej Ukrainie ale i w wielu innych miejscach. Trzeba pamięta o Polakach tam mieszkających, którzy są pozostawieni sami sobie. Aby być Polakiem na kresach wschodnich, często trzeba było przelewać krew. Przelewali ją Polacy a także obywatele innych narodowości, którzy byli wierni Rzeczypospolitej – w czasie zsyłek na Sybir, do Kazachstanu, w czasie zbrodni dokonywanych przez NKWD. Ginęli także z rąk Niemców, jak profesorowie lwowscy czy nauczyciele w Stanisławowie, ale też ginęli z rak nacjonalistów ukraińskich.

Dziś bardzo łatwo się znowu zapomina, że te relacje pomiędzy Polską i Ukrainą mogą być dobre wtedy i tylko wtedy, kiedy powie się prawdę o tych wydarzeniach. Jest to niesłychanie bolesne, że od 25 lat w wolnej Polsce te sprawy są zamiatane pod dywan. Teraz jest 70 rocznica zagłady wielu polskich wsi na ziemi tarnopolskiej, lwowskiej, stanisławowskiej, a druga faza także na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Bolesne jest również to, że wtedy kiedy mówimy o tym, co się dzieje na Ukrainie, przemilcza się fakt, że oprócz wielu uczciwych ukraińskich patriotów, są tam ludzie po prostu podli – ci którzy nawiązują do ruchu banderowskiego, antypolskiego, antysemickiego i proniemieckiego zawsze. Że portrety Stefana Bandery, czerwono-czarne flagi są obecne także na Majdanie. Cieszę się, ze padają pomniki Lenina, ale w ich miejsce nie stawia się pomników bohaterów narodowych Ukrainy tylko Stefana Bandery i SS w Galicji.

Dlatego trzeba mówić wyraźnie, ze przemilczenie tych spraw może prowadzić do jeszcze większych konfliktów. Chcę też podziękować przy okazji ludziom z waszego środowiska, które były łaskawe wypowiedzieć się, kiedy po siedmiu latach współpracy z Gazetą Polską wyleciałem z niej z wielkim hukiem za to tylko, że napisałem, kto w nowym rządzie ukraińskim jest banderowce. Jest znamienne, ze jakakolwiek próba krytyki tego co dzieje się na Ukrainie obarczona jest od razu etykietką „ruski agent”. Chciałbym zadedykować wam hasło umieszczone na pomniku ku czci ofiar ludobójstwa w Krakowie „Nie o zemstę lecz o pamięć wołają ofiary”.

Podczas spotkania głos zabrali także: Tomasz Pałasz - prezes Młodzieży Wszechpolskiej, Robert Winnicki i Krzysztof Bosak, byli prezesi MW.

Po Apelu Jasnogórskim uczestnicy pielgrzymki przeszli pod pomnik Prymasa Wyszyńskiego i Grób Nieznanego Żołnierza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!