Na DK78 Gliwice - Rybnik powstanie system bramek z...

  Na DK78 Gliwice - Rybnik powstanie system bramek z fotoradarami

  Paweł Pawlik, Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Mimo wcześniejszych zapewnień, w naszym województwie będzie działał nowy system pomiaru prędkości. Ma sprawić, że kierowcy nie będą przekraczać dozwolonej
  1/2
  przejdź do galerii

  Mimo wcześniejszych zapewnień, w naszym województwie będzie działał nowy system pomiaru prędkości. Ma sprawić, że kierowcy nie będą przekraczać dozwolonej prędkości ©Michał Pawlik

  Na DK 78 z Gliwic do Rybnika zamontowany zostanie system odcinkowego pomiaru prędkości. Urządzenie trafi na niebezpieczną drogę, chociaż wydawało się, że nie będzie potrzebne
  Nie będzie bramek z fotoradarami w województwie śląskim, bo jeździmy tak bezpiecznie jak na Zachodzie. To decyzja Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Skutek? Niebezpieczne odcinki drogowe w naszym województwie - w Siewierzu i w gminie Pilchowice - miały zostać pominięte w planie budowy bramek i przeniesione je na listę rezerwową.

  W połowie lutego, w rozmowie z DZ, Łukasz Majchrzak z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym mówił, że rezerwa na pewno nie będzie wykorzystana.
  - Nie wiem, co musiałoby się w tych miejscach stać, żeby wskoczyły na listę zasadniczą - mówił. Widać - niewiele, bowiem - jak dowiedzieliśmy się w gliwickim starostwie powiatowym - trwają prace przygotowawcze do montażu systemu na odcinku drogi Nieborowice-Wilcza (gmina Pilchowice). Zmiana polityki to efekt zmian na liście głównej.

  Sonda

  Czy system bramek fotoradarowych poprawi bezpieczeństwo?  - Jeśli na odcinku z głównej listy wprowadzono na przykład ograniczenia prędkości czy inne zmiany organizacji ruchu, automatycznie na to miejsce wchodzi lokalizacja zastępcza - tłumaczy dziś Majchrzak.

  Jednym słowem, gliwicko-rybnicki odcinek dostanie system pomiaru prędkości "w spadku".

  Nie ma jednak co się obrażać na niechciany prezent, bo to, że lokalizacje z województwa śląskiego były uwzględnione tylko na liście rezerwowej, nie zmienia faktu, że są to niebezpieczne miejsca.

  Według policyjnych danych, w ubiegłym roku na ulicy Rybnickiej w Nieborowicach doszło do 23 niebezpiecznych zdarzeń drogowych, w których zostało rannych 5 osób, z kolei w Wilczy odnotowano 20 takich zdarzeń. W ich wyniku śmierć poniosła jedna osoba, a 10 innych zostało rannych.

  Przypomnijmy: GITD jest zobowiązany do instalacji 29 urządzeń, których lokalizacja została wybrana przy pomocy naukowców z Politechniki Gdańskiej i Krakowskiej. Prócz listy głównej wskazano pięć rezerwowych lokalizacji. Dwie z nich znalazły się w Śląskiem.

  Jak działa system? Kamery ustawione są na początku i na końcu odcinka drogi, a system oblicza czas przejazdu i oblicza prędkość auta. Jeżeli kierowca przejechał go zbyt szybko, dostanie mandat. - Kiedy zacznie tu działać ten system, bezpieczeństwo kierowców i pieszych na pewno się zwiększy - mówi Waldemar Dombek, wicestarosta gliwicki.

  - Działania prewencyjne zawsze przynoszą pozytywne skutki. Kierowcy w takich miejscach zawsze zdejmują nogę z gazu - potwierdza nadkom. Grzegorz Hajto z wydziału ruchu drogowego gliwickiej policji.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bezpiecznie

   karolek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   aplikacja yanosik na telefonie i odcinkowy niestraszny :)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama