Ważne
  Odrestaurowane instrumenty wróciły na Jasna Górę

  Odrestaurowane instrumenty wróciły na Jasna Górę

  BM

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Konserwatorzy z Pracowni Konserwacji Instrumentów Muzycznych Muzeum Narodowego w Poznaniu przywieźli do jasnogórskiego sanktuarium kolejne odnowione muzyczne zabytki m.in. XVIII-wieczne skrzypce, oboje i klarnety. Na większości tych instrumentów będzie można znowu zagrać.
  - Należy je chronić dla kolejnych pokoleń, więc jeżeli grać, to bardzo rzadko, na specjalne okazje, no i też odpowiednio je zabezpieczyć i oczyścić po grze - instruuje konserwator Piotr Cieślak.

  Na tych instrumentach grali dawniej wybitni muzycy, którzy należeli do zespołu muzycznego na Jasnej Górze. Instrumenty te były używane w ramach liturgii, powitań znakomitych gości, którzy przybywali do sanktuarium.
  Po odnowie został im przywrócony blask sprzed wielu lat. Owocem prowadzonych prac konserwatorskich będzie nowa aranżacja Muzeum 600-lecia ze szczegółowym opisem każdego instrumentu. - Jednocześnie powstanie katalog ze zdjęciami poszczególnych instrumentów - zapowiada o. Nikodem Kilnar, prezes Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska.

  Odnowione instrumenty z entuzjazmem oglądał o. Jan Golonka, kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze. Już w latach 60. razem z naukowcami z Bydgoszczy rozpoczął porządkowanie jasnogórskich instrumentów. Robił to przez dwa lata. - Mamy tu także trzy tysiące rękopisów muzycznych - dodaje o. Golonka.

  Wśród około 130 zachowanych do dziś instrumentów Kapeli Jasnogórskiej pochodzących z XVII-XX wieku wyróżnia się kilka bardzo rzadkich i cennych, nieraz unikalnych w skali polskiej i światowej.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama