Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odrestaurowane instrumenty wróciły na Jasna Górę

BM
Konserwatorzy z Pracowni Konserwacji Instrumentów Muzycznych Muzeum Narodowego w Poznaniu przywieźli do jasnogórskiego sanktuarium kolejne odnowione muzyczne zabytki m.in. XVIII-wieczne skrzypce, oboje i klarnety. Na większości tych instrumentów będzie można znowu zagrać.

- Należy je chronić dla kolejnych pokoleń, więc jeżeli grać, to bardzo rzadko, na specjalne okazje, no i też odpowiednio je zabezpieczyć i oczyścić po grze - instruuje konserwator Piotr Cieślak.

Na tych instrumentach grali dawniej wybitni muzycy, którzy należeli do zespołu muzycznego na Jasnej Górze. Instrumenty te były używane w ramach liturgii, powitań znakomitych gości, którzy przybywali do sanktuarium. Po odnowie został im przywrócony blask sprzed wielu lat. Owocem prowadzonych prac konserwatorskich będzie nowa aranżacja Muzeum 600-lecia ze szczegółowym opisem każdego instrumentu. - Jednocześnie powstanie katalog ze zdjęciami poszczególnych instrumentów - zapowiada o. Nikodem Kilnar, prezes Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska.

Odnowione instrumenty z entuzjazmem oglądał o. Jan Golonka, kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze. Już w latach 60. razem z naukowcami z Bydgoszczy rozpoczął porządkowanie jasnogórskich instrumentów. Robił to przez dwa lata. - Mamy tu także trzy tysiące rękopisów muzycznych - dodaje o. Golonka.

Wśród około 130 zachowanych do dziś instrumentów Kapeli Jasnogórskiej pochodzących z XVII-XX wieku wyróżnia się kilka bardzo rzadkich i cennych, nieraz unikalnych w skali polskiej i światowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!