Katowice: Muzycy wrócili do przebudowanego gmachu...

  Katowice: Muzycy wrócili do przebudowanego gmachu Filharmonii Śląskiej [ZDJĘCIA]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nowa siedziba Filharmonii Ślaskiej
  1/62
  przejdź do galerii

  Nowa siedziba Filharmonii Ślaskiej ©Marzena Bugała

  Skończyła się tułaczka artystów Filharmonii Śląskiej. Przez ostatnie cztery lata muzycy tymczasowe siedziby zmieniali niczym rękawiczki, ale w końcu wracają pod stary adres: na ulicę Sokolską w Katowicach. Całkowicie przebudowany gmach Filharmonii oficjalnie otwarty zostanie już w piątek, ale próbę przed tym wydarzeniem już w nowej sali koncertowej podglądaliśmy w poniedziałek.
  - Jesteśmy przeszczęśliwi – podsumował powrót na Sokolską w Katowicach do starej – nowej siedziby Filharmonii Śląskiej prof. Mirosław Jacek Błaszczyk, dyrektor FŚ. - Widać radość i optymizm na twarzach członków zespołu, a jeżeli w zespole jest dobry duch, to i instytucja jest zdrowa – dodał.

  Siedziba Filharmonii Śląskiej, to gmach z historią: został wybudowany w 1873 roku, to tu swój jedyny katowicki koncert w 1901 r.
  dał Ignacy Jan Paderewski, a 16 lipca 1922 r. wojewoda śląski Józef Rymer podejmował śniadaniem delegację polityków przybyłych na uroczystość przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Filharmonia na Sokolska wprowadziła się w 1945 roku. Decyzję o przebudowie podjęto w 2008 r., to wówczas FŚ złożyła wniosek o unijne dofinansowanie remontu, a rok później przedstawiciele instytucji podpisali umowę ws. dotacji.

  Pierwotne plany nie zakładały generalnej przebudowy, a przede wszystkim modernizację sali koncertowej i montaż klimatyzacji w starym gmachu oraz dobudowę na jego tyłach nowego budynku. Jednak gmach przy Sokolskiej nie poddawał się łatwo ekipie remontowej, która co rusz natrafiała na niespodzianki: m.in. robotnicy znaleźli nowe spękania w starych murach, które powstały w wyniku szkód górniczych. Co gorsza wykonane w latach 90-tych naprawy nie zostały uwzględnione w dokumentacji technicznej obiektu, na podstawie której powstał projekt rozbudowy.

  Generalnym wykonawcą inwestycji był Mostostostal Warszawa. - Jako budowlaniec mogę powiedzieć, że gdyby to wszystko wyburzyć, to byłoby szybciej i taniej - ocenił Alojzy Malczak, dyrektor Mostostalu.

  Przebudowa trwała bowiem znacznie dłużej niż planowano. Rozpoczęła się w 2010 roku i miała potrwać dwa lata, zajęła cztery. Była też droższa niż zakładano, pierwotnie kosztorys oszacowano na 31 mln zł, a zamknął się na poziomie 47,5 mln zł.

  Ale było warto. Budynek przy Sokolskiej zachwyca. Odnowiona została sala koncertowa, w której jest teraz 420 miejsc, dobudowano całkiem nową salę kameralną na 110 miejsc oraz seminaryjną na 40. Tę ostatnią można połączyć z kawiarnią i patio znajdującymi się na ostatniej kondygnacjji, którą pokrył szklany dach.

  Otwarcie gmachu FŚ nastąpi w piatek. - Zakończyła się muzyka disco - polo, która tu pobrzmiewała przez te cztery lata, puszczana przez około 40 firm podwykonawczych - zapowiedziała Joanna Masarczyk, koordynator rozbudowy FŚ.


  *Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
  *Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
  *Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pani Justyno

   Gustaw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Fantastyczne zdjęcia już nie mogę się doczekać na zwiedzanie i pierwsze koncerty - przetrzymałem 45lat komuny i wreszcie mogę podziwiać powstające cudeńka w naszym mieście.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama