Będzie wielkie bum przy Spodku. Wieża DOKP zostanie...

  Będzie wielkie bum przy Spodku. Wieża DOKP zostanie wyburzona

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Budynek DOKP powstawał na początku lat 70. Był efektowną budowlą ze szklaną elewacją w samym centrum miasta
  1/2
  przejdź do galerii

  Budynek DOKP powstawał na początku lat 70. Był efektowną budowlą ze szklaną elewacją w samym centrum miasta ©arc/Zygmunt Wieczorek

  To już przesądzone: z centrum Katowic zniknie wieżowiec DOKP. Co powstanie w jego miejscu i jak wysokie będzie? To na razie niewiadoma.
  TDJ Estate, spółka, która kupiła od kolei wieżowiec DOKP w Katowicach, otrzymała z Urzędu Miasta w Katowicach pozwolenie na wyburzenie opuszczonego biurowca. Jak udało nam się dowiedzieć, rozbiórka jednak nie ruszy w najbliższym czasie, m.in. z powodu Mistrzostw Świata w siatkówce mężczyzn, które mają się odbywać w Spodku.

  72-metrowy kolos jest słupem reklamowym


  Mierzący 72 metry 18-piętrowy budynek, mający ponad 17 tys. m kw. powierzchni użytkowej, został sprzedany za 29 mln zł w ubiegłym roku w drugim przetargu, gdy cena wywoławcza wyniosła 14 mln zł.

  Biurowiec i działka, na której stoi - w sąsiedztwie katowickiego ronda i Spodka - były łakomym kąskiem. Zainteresowała się nim firma TDJ Estate z Tychów (należąca do firmy inwestycyjnej TDJ SA).

  Spekulacje, czy nowy właściciel będzie biurowiec przebudowywał, czy go wyburzy trwały przez kilka miesięcy. Dziś wątpliwości już nie ma.

  - Firma otrzymała pozwolenie na rozbiórkę - powiedział nam Roman Olszewski, naczelnik Wydziału Budownictwa w Urzędzie Miasta w Katowicach.

  Rozbiórka została jednak wstrzymana ze względu na mające się odbyć na przełomie sierpnia i września Mistrzostwa Świata w siatkówce mężczyzn. Mecze będą rozgrywane między innymi w Spodku, także tu odbędą się półfinały i finały zawodów. Katowice i okolice Spodka są już dość rozkopane ze względu na trwającą przebudowę centrum, a przy okazji rozbiórki trzeba by dodatkowo zająć parking przed halą widowiskową, dlatego też TDJ ma z wyburzaniem poczekać. Zwłoka zresztą może być opłacalna, bo DOKP to od kilku lat najlepiej zlokalizowany w regionie... słup reklamowy: olbrzymie banery pokrywają elewację po obu stronach budynku stojącego przy Drogowej Trasie Średnicowej.

  Co zamiast wieżowca? Biura? Hotel? Galeria?


  Co powstanie w miejscu wieżowca? Nowy właściciel w tej sprawie milczy. Wiadomo jednak, że w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Katowic teren, na którym jest usytuowany budynek, przeznaczony jest pod "funkcje handlowo-usługowo-biurowo-hotelowe o charakterze centrotwórczym", na działce dopuszczalne jest również postawienie wysokich budowli o charakterze dominant architektonicznych.

  Zanim jednak budowane będzie nowe, trzeba się pozbyć starego. W jaki sposób wieżowiec zostanie rozebrany, nie wiadomo. Na pewno nie będzie wysadzony w powietrze. Pewne jest natomiast, że do czasu rozpoczęcia prac rozbiórkowych budynek nadal będzie straszył w centrum. Wyglądem już od dawna nie zachwycał, ale w ruinę zaczął popadać, gdy wyprowadziły się z niego w 2011 roku spółki kolejowe, w tym śląski oddział PLK. Wcześniej, w najlepszych latach, w biurowcu pracowało nawet 2000 osób.

  Wieże do nieba - Rondo Towers - to już historia


  Plany przebudowy gmachu już były. To właśnie w miejscu DOKP miały powstać dwie wieże o nazwie Rondo Towers. O inwestycji mowa była już w 2007 r. Wówczas rozpoczęły się bowiem rokowania między właścicielem biurowca - PKP - a zainteresowanym przedsięwzięciem inwestorem, czyli spółką Hines Polska. Negocjacje zakończyły się w listopadzie 2008 r. Powołano spółkę celową do zagospodarowania działki przy alei Roździeńskiego.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (9)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czy nowy budynek po wiezowcu

   czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   ciekawe co chcą wybudowac po zburzeniu wiezowca czy tylko zrobią skwer z ławeczkami morze jakąs restaracje wybudują dla pasazerow kzk gop bylo by fajnie po drodze by się wstąpilo na dobry tani...rozwiń całość

   ciekawe co chcą wybudowac po zburzeniu wiezowca czy tylko zrobią skwer z ławeczkami morze jakąs restaracje wybudują dla pasazerow kzk gop bylo by fajnie po drodze by się wstąpilo na dobry tani obiad a pózniej na tranwaj / autobus morze cos zbudują w a to bendzie niespodzianka dla turystówzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co by wom sam pedziec

   mara slonsko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   Prosza Nic niy bulic. Zrobcie lepi miyszkania do rumunow,romow i sinti niy bydom sie poniywiyrac po katowicach i marasic landszafta.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   skąd ten sentyment

   noro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   Szczerze mówiąc nie rozumiem narzekań w komentarzach. W czasach PRL budowano szare klocki i to jak dla mnie kolejny z nich - zupełnie nic nie wnosi do przestrzeni. Przez takich malkontentów,...rozwiń całość

   Szczerze mówiąc nie rozumiem narzekań w komentarzach. W czasach PRL budowano szare klocki i to jak dla mnie kolejny z nich - zupełnie nic nie wnosi do przestrzeni. Przez takich malkontentów, zamkniętych na zmiany, ludzie uciekają z Katowic. Miasto musi żyć i musi się zmieniać - zobaczcie sobie centrum Londynu ile nowoczesnych budowli tam stoi. Ponieważ Katowice w większości mają takie smutne bloki, to uważam że mają ogromny potencjał żeby przeistoczyć się w nowoczesne miasto i to jest ich jedyna szansa - zaoferować coś innego niż Wrocław czy Kraków. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bum! taki ładny chwytliwy tytuł...

   hmmm... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   muszę zmartwić autorkę - nie będzie bum... tylko rozbiórka klasyczna piętro po piętrze - tak jak poltegor we wrocku


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A szkoda...

   Miro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   ... że nie wysadzą tego widowiskowo, jak niedawno Uni-Turm w centrum Frankfurtu.
   Z tamtego wydarzenia nawet transmisję na żywo ichnia telewizja zrobiła. Tutaj też
   byłaby świetna reklama dla...rozwiń całość

   ... że nie wysadzą tego widowiskowo, jak niedawno Uni-Turm w centrum Frankfurtu.
   Z tamtego wydarzenia nawet transmisję na żywo ichnia telewizja zrobiła. Tutaj też
   byłaby świetna reklama dla "Miasta Wielkich Wyburzeń"...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szkoda słów i łez

   czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 8

   powinni budynek odnowic pomalowac wyremontowac i wynając po go budowali pkp sprzedalo za 29 000000 zl a teraz chcą zburzyc pieniądze wyzucone w bloto tylko hałas bendzie kurz i pełno gruzu przy...rozwiń całość

   powinni budynek odnowic pomalowac wyremontowac i wynając po go budowali pkp sprzedalo za 29 000000 zl a teraz chcą zburzyc pieniądze wyzucone w bloto tylko hałas bendzie kurz i pełno gruzu przy wyburzeniu a gruz trzeba wywiesc i znów miasto musi dac pieniądze od podatników szok zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przescigniemy Korea półn.super

   budowniczy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 4

   Nareszcie ruszyla Polska myśl techniczna
   Takim sposobem zlikwidujemy bezrobocie jedni będą budowac drudzy beda burzyć. dobra idea co to na Nas mamy oszczednosci to ci czasy fuj..fuj..

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W tym miejscu powinien stanąć JEZUS CHRYSTUS większy od tego w Świebodzinie...

   Alojz Gliwiczański (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

   Jako Polak-Katolik oraz syn Powstańca Śląskiego z poznańskiego się tego domagam !!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...albo

   zenia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   ...nasz umiłowany papa, dotacja na budoę z miasta oczywiście.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama