Twórcy teatralni ze śląskiego i opolskiego otrzymali "Złote...

  Twórcy teatralni ze śląskiego i opolskiego otrzymali "Złote Maski"

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  „Piąta strona świata” Kazimierza Kutza w reżyserii Roberta Talarczyka oraz „Morrison/Śmiercisyn” w reżyserii Pawła Passiniego zostały uznane za najlepsze ubiegłoroczne spektakle teatralne w woj. śląskim i opolskim. Ich twórcy znaleźli się wśród laureatów „Złotych Masek”.
  Gala, podczas której wręczono nagrody twórcom teatralnym z obu regionów, odbyła się w poniedziałek wieczorem w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Każde z województw przyznało nagrody swoim artystom oddzielnie.

  Nagrodzony spektakl pt. „Morrison/Śmiercisyn” powstał w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora imienia Alojzego Smolki. „Piąta strona świata według Kutza” jest wystawiana przez Teatr Śląski imienia Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Talarczyk i Passini otrzymali też nagrody w kategorii „reżyser”.

  Nagrody dla najlepszej aktorki w woj. śląskim otrzymała Danuta Lewandowska za rolę Matki w spektaklu pt. „Matki” Piotra Rowickiego w reżyserii Katarzyny Deszcz w Teatrze Nowym w Zabrzu. W woj. opolskim wyróżniono dwie aktorki - Martę Nieradkiewicz za rolę w spektaklu „Bracia i siostry” w reżyserii Mai Kleczewskiej w Teatrze imienia Jana Kochanowskiego w Opolu i Helenę Sujecką („Morrison/Śmiercisyn”)

  Za najlepszych aktorów uznano Dariusza Chojnackiego („Piąta strona świata”) i Sambora Dudzińskiego („Morrison/Śmiercisyn”). W kategorii wokalno-aktorskiej jury nagrodziło Annę Noworzyn za rolę Elizy w spektaklu „My Fair Lady” Fredericka Loewe w reżyserii Roberta Talarczyka w Operze Śląskiej w Bytomiu.

  Za najlepszy spektakl dla młodych widzów został uznany „Sen nocy letniej” Williama Szekspira w reżyserii Mariana Pecko w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej.

  W kategorii scenografia w woj. śląskim triumfował Paweł Walicki (za scenografię do spektaklu „Bobiczek” Hanocha Levina w reżyserii Łukasza Kosa w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu), a w woj. opolskim Zuzanna Srebrna za scenografię do spektaklu „Morrison/Śmiercisyn”.

  Nagrody specjalne otrzymała słynna scenograf i kostiumolog Barbara Ptak oraz spektakl „Synek” z tekstami Marcina Gawła, Zbigniewa Stryja i Zbigniewa Kadłubka w reżyserii Macieja Podstawnego wyprodukowany przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

  "Złote Maski" przyznawane są z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru za szczególne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie sztuki teatralnej. PAP


  *Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
  *Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
  *Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama