Bankowe nowinki trafiają pod strzechy. Raport ZBK

  Bankowe nowinki trafiają pod strzechy. Raport ZBK

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Polacy z coraz większą otwartością przyjmują nowinki bankowe. Wciąż szybko rośnie liczba Polaków, którzy aktywnie korzystają z usług banku za pomocą internetu i komórki. Lawinowo rośnie też liczba Polaków, którzy płacą kartami płatniczymi zbliżeniowo - wynika z raportu najnowszego raportu NetB@nk, przygotowanego przez Związek Banków Polskich.
  Do banku w sieci
  Po co tracić czas na chodzenie do oddziału banku, by wykonać przelew lub opłacić rachunek, albo założyć lokatę, kiedy szybciej można zrobić to, siadając przed komputerem i logując się do systemu bankowości internetowej - do takiego wniosku dochodzi coraz więcej Polaków. Tylko w ciągu ostatniego roku liczba Polaków, którzy aktywnie korzystają z bankowości internetowej wzrosła o ponad 9 proc.
  Oznacza to, że kolejny milion Polaków przekonał się do tego, by regulować rachunki, dokonywać płatności czy zakładać lokaty właśnie za pośrednictwem strony internetowej banku. Łącznie takich osób, które "bankują" za pomocą komputera, tabletu czy smartfona, jest już 12 mln 400 tys.

  Szybko rośnie liczba osób, które posiadają dostęp do takich możliwości. Liczba osób, które podpisały umowy z bankami i założyło konta z dostępem internetowym, wzrosła w 2013 r. o mniej więcej 5 proc. Takie konta posiadają już 22 mln osób - wynika z raportu NetB@nk.

  Zbliżeniowy boom
  Jeszcze bardziej dynamicznie rozwijają się też w Polsce tzw. płatności zbliżeniowe. Wyraźnie polubiliśmy szybkość, z jaką płaci się niewielkie rachunki: sprzedawca prosi o przyłożenie karty do czytnika, robimy niewielki ruch kartą, słyszymy "pyk" i gotowe. Liczba takich transakcji rośnie w szybkim tempie.

  To między innymi efekt tego, że mamy w portfelach coraz więcej kart, które umożliwiają dokonywanie płatności w sposób bezstykowy. W ciągu roku liczba takich kart wzrosła aż o 32,5 proc.

  Na koniec 2013 r. w portfelach Polaków znajdowało się 20 mln kart płatniczych z możliwością płatności zbliżeniowej - wynika z raportu.

  Rośnie też liczba punktów sprzedaży akceptujących transakcje zbliżeniowe. Aż o 61 proc. w ciągu ostatniego roku wzrosła liczba terminali: ze 105 do 170 tys. W efekcie polski rynek kart płatniczych znajduje się w technologicznej awangardzie. "Świadczy o tym również to, że prawie 90 proc. kart płatniczych wyposażonych jest w standard EMV (chip)" - czytamy w raporcie.

  - Popularność kart zbliżeniowych wynika z tego, że odpowiadają na zapotrzebowanie klientów: płacenie rachunków staje się szybkie i wygodne. Sądzę, że w przyszłości wykorzystanie kart zbliżeniowych będzie się nadal zwiększać, ale w perspektywie czeka nas też przesunięcie zainteresowania konsumentów w kierunku płatności mobilnych dokonywanych za pośrednictwem telefonów komórkowych - mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama