18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konsultacje ZUS. Wszystko na temat wypłaty zawieszonej emerytury [EKSPERCI ZUS RADZĄ]

Monika Krężel
Na pytania Czytelników odpowiadały: Alicja Sprung, starszy aprobant oraz Iwona Żychowska, naczelnik Wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych oddziału ZUS w Chorzowie.
Na pytania Czytelników odpowiadały: Alicja Sprung, starszy aprobant oraz Iwona Żychowska, naczelnik Wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych oddziału ZUS w Chorzowie. MARZENA BUGAŁA-AZARKO
Odkąd weszły w życie przepisy pozwalające na wypłatę emerytur, które były zawieszone od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r., a przyczyną zawieszenia było kontynuowanie zatrudnienia podjętego przed przejściem na emeryturę, nasi Czytelnicy mieli mnóstwo pytań z tym związanych. Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Dlatego redakcja, wspólnie z oddziałem ZUS w Chorzowie, zorganizowała dla zainteresowanych specjalne konsultacje. Na pytania czytelników odpowiadali eksperci z Wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych chorzowskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Poniżej publikujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Komu przysługuje zwrot zawieszonej emerytury na mocy ustawy, która 19 lutego 2014r. weszła w życie?
Wypłata zawieszonej emerytury za okres od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. przysługuje osobom, które prawo do tej emerytury nabyły przed 1 stycznia 2011 r. (np. w 2008 albo 2010 r.), a wypłata została zawieszona od 1 października 2011 r. w związku z nierozwiązaniem stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą.

Czy jest określony wzór wniosku, który należy złożyć o przekazanie wstrzymanych świadczeń?
W ustawie nie ma określonego wzoru wniosku. Dokument taki musi jednak zawierać kilka obowiązkowych elementów: imię i nazwisko, adres zamieszkania a także numer emerytury. Wniosek musi być podpisany przez wnioskodawcę. Musi też określać, czego dotyczy - a więc wypłaty emerytury zawieszonej w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r., wraz z odsetkami. Emeryci, którzy do 31 października 2011 r. nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego (60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna), do wniosku muszą dołączyć zaświadczenie pracodawcy o wysokości przychodów uzyskanych w okresie, za który przysługuje wypłata zawieszonej emerytury.

Złożyłem wniosek o uregulowanie zawieszonej emerytury. W jakim terminie nastąpi wypłata świadczenia?
ZUS po otrzymaniu wniosku ustali wysokość zawieszonych świadczeń do wypłaty. Ma na to 60 dni od momentu wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Kwota do wypłaty będzie podlegać waloryzacji. Odsetki będą naliczone do dnia wejścia w życie ustawy, tj. do 19 lutego 2014 r.

Mam ustalone prawo do wcześniejszej emerytury w 2009 r. Skorzystałam z przeliczenia świadczenia, ponieważ wypłata była zawieszona. Czy obecnie mogę złożyć wniosek o wypłatę zaległych świadczeń?
Wypłata zawieszonej emerytury przysługuje również emerytowi, którego świadczenie wobec spełnienia warunku niepobrania emerytury zostało przeliczone. ZUS nie zweryfikuje bieżącej wysokości świadczenia.

W grudniu 2013 r. otrzymałam wypłatę zaległej emerytury, na podstawie wyroku sądu. Sąd nie przyznał mi jednak odsetek. Czy obecnie mogę złożyć wniosek dotyczący samych odsetek?

Jeśli sąd nie orzekł o odsetkach, należy złożyć wniosek o ich wypłatę. ZUS obliczy odsetki od zasądzonej przez sąd kwoty, naliczy je do dnia wypłaty zawieszonych świadczeń, czyli do grudnia 2013 r.

Nie zgodziłam się z decyzją ZUS wstrzymującą wypłatę świadczenia. Odwołałam się od negatywnej decyzji do sądu. Obecnie trwa postępowanie sądowe. Czy, aby otrzymać zaległe emerytury, należy wycofać sprawę z sądu?
Stronie postępowania sądowego, przysługuje do chwili wydania wyroku, prawo do cofnięcia odwołania. Po wycofaniu odwołania sąd wyda orzeczenie kończące postępowanie. Po uprawomocnieniu się orzeczenia sądu kończącego postępowanie w sprawie wniesionego odwołania powinna Pani złożyć wniosek do ZUS o wypłatę zaległości z odsetkami.

Wygrałam sprawę o zawieszoną emeryturę w sądzie, jednak ZUS złożył apelację. Czy w tej sytuacji mogę złożyć wniosek o wypłatę zaległej emerytury?
W przypadku spraw, w których ZUS złożył apelację, wystarczy złożyć do ZUS wniosek o wypłatę świadczenia na podstawie ustawy. W takiej sytuacji ZUS wycofuje apelację.


*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
*Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!