Koalicja PO, PSL i RAŚ porządzi województwem [INFOGRAFIKA]

  Koalicja PO, PSL i RAŚ porządzi województwem [INFOGRAFIKA]

  PS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Koalicyjna większość złożona z radnych wojewódzkich Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Ruchu Autonomii Śląska będzie rządziła w sejmiku śląskim. Utworzy też zarząd województwa.
  Wyniki wyborcze - infografika

  Wyniki wyborcze - infografika ©newslab

  Czytaj najświeższe informacje wyborcze - fakty, opinie, komentarze
  W ten sposób formalnie przestała istnieć koalicja PO i SLD. Jeszcze w piątek wieczorem pisaliśmy, że według naszych przecieków, PO w sejmiku współpracować będzie z PSL - bo takie odgórne zalecenie dostały obie regionalne struktury od swoich władz centralnych. Do bezpiecznego rządzenia w 48-osobowym sejmiku wymagane były jeszcze głosy innego ugrupowania. Najbardziej obiecujący i przyszłościowy okazał się Ruch Autonomii Śląska. Dzięki tej koalicji PO ma w sejmiku 27-osobową większość.

  - Będziemy realizować nasz program w koalicji z Platformą i PSL-em.
  Po wysiłku w kampanii nadchodzi czas ciężkiej pracy dla Górnego Śląska i dla województwa - taki lakoniczny wpis znalazł się w piątek krótko przed północą w oficjalnym profilu Ruchu Autonomii Śląska portalu społecznościowego Facebook.

  W ten sposób RAŚ poinformował swoich członków i sympatyków o tym, że będzie współrządził województwem śląskim. Dla RAŚ to niebywały sukces, bo ruch autonomistów dopiero co po raz pierwszy w historii wszedł do sejmiku śląskiego. Reprezentują go w nim Jerzy Gorzelik - lider RAŚ oraz Henryk Mercik i Janusz Wita.

  Marszałkiem województwa będzie z całą pewnością Adam Matusiewicz, szef katowickiej PO i wicewojewoda śląski. Własnego kandydata zgłosi również PSL.

  W sobotę Rada Regionalna Platformy Obywatelskiej zdecyduje o zawarciu koalicji w sejmiku śląskim oraz o składzie - prawdopodobnie pięcioosobowego - zarządu. Ale to tylko formalność.

  Komentując decyzję śląskiej PO o zawiązaniu w sejmiku woj. śląskiego koalicji z PSL i Ruchem Autonomii Śląska Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego podkreślił, że jest to decyzja regionalnych struktur partii.

  - Osobiście uważam, że należy dać wiele samodzielności wszystkim polskim regionom, a nie tylko jednemu autonomię. Ja nie popieram tego rodzaju działań, bo one pokazują na naszą - tu na Śląsku - niepokojącą inność. A my nie jesteśmy inni, tylko mamy swoje wielkie wspaniałe tradycje, które chcemy przestrzegać, chcemy im służyć. To się ludziom podoba - wszędzie, i w Polsce i poza nią, tego powinniśmy strzec - mówił Buzek, komentując wejście do koalicji RAŚ.

  Jego zdaniem, wszystkie polskie regiony powinny mieć jak najwięcej samodzielności. - O decentralizację należy walczyć. O to zabiegam i to się należy także naszemu Śląskowi - abyśmy mieli wiele samodzielności, żebyśmy mogli decydować o posunięciach gospodarczych, żebyśmy mieli więcej pieniędzy w naszej śląskiej kasie - dodał szef europarlamentu.


  Zobaczcie wyniki wyborów i podział miejsc w sejmikach samorządowych na naszej interaktywnej infografice. Jak z niej skorzystać? Kliknij w interesujący cię dział: województwo, powiat lub gmina, a po chwili pokażą się wyniki wyborcze w poszczególnych kategoriach.  Czytaj także

   Komentarze (16)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przew. Buzek

   heniek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 22

   jest jedna polska a autonomia jest zbędna a wiele nieszczęśc na swiecie jest z powodu antagonizowania społeczęnstw podkreślana "innościa' zawsze sie znajda kandydaci na nowe stanowiska,obym sie...rozwiń całość

   jest jedna polska a autonomia jest zbędna a wiele nieszczęśc na swiecie jest z powodu antagonizowania społeczęnstw podkreślana "innościa' zawsze sie znajda kandydaci na nowe stanowiska,obym sie myliła,ale nan Gorzelik własnie wstąpił na pierwszy szczebel autonomia! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wejzdrzeli`śće se na jego kichol?

   Ślepy pips (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 17


   Pojakymu je taki szpicaty?

   Z cygaństva!
   :-(

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Koalicja PO, PSL i RAŚ

   Jörg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 14

   Jo żech je Hanys ze Katowic immer welowou jo i mojo couko familijo zusammen na Buzka aber terozki za pierona niy bydymy na nigo welować jak zaś bydum kejś wyjbory.Ślůnsko Nacyjo godo Buzkowi...rozwiń całość

   Jo żech je Hanys ze Katowic immer welowou jo i mojo couko familijo zusammen na Buzka aber terozki za pierona niy bydymy na nigo welować jak zaś bydum kejś wyjbory.Ślůnsko Nacyjo godo Buzkowi schluss. Piyknie winszujymy RAŚ, yno dali kamraty a Ślůnsko Nacyjo bydzie zaś na wirchu. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niepoprawnie optymistyczna odezwa Rymera (fragment wspólnej historii dla szczekajacych na RAŚ).

   P. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 8

   Urodzony nieopodal Raciborza wojewoda Józef Rymer w odezwie „Do Mieszkańców Województwa Śląskiego” z dnia 19 czerwca 1922 r. tak miedzy innym pisze, cyt.:
   „W głębokiem...rozwiń całość

   Urodzony nieopodal Raciborza wojewoda Józef Rymer w odezwie „Do Mieszkańców Województwa Śląskiego” z dnia 19 czerwca 1922 r. tak miedzy innym pisze, cyt.:
   „W głębokiem zrozumieniu naszych życzeń i potrzeb, Rzeczpospolita zawsze wierna swoim obietnicom, nadała Województwu Śląskiemu szeroką autonomię. Będziemy więc mogli stworzyć własne samorządowe instytucje, odpowiadające naszej historycznej przeszłości i obecnym warunkom naszego kraju, tak, że wolny Śląsk złączony z wolną i niepodległą Polską, będzie żył własnym samoistnem życiem, w ogólnych ramach państwowości polskiej. Konstytucja polska zapewnia wszystkim obywatelom bez względu na ich wyznanie i narodowość, wolność i wierność przed prawem. Statut zaś organiczny Województwa Śląskiego gwarantuje nam swobody autonomiczne, wskutek czego przed polskim Śląskiem otwierają się rozległe widoki niczem nieskrępowanego kulturalnego gospodarczego rozwojuzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Buzek to p......

   hjk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 19

   peło

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie Buzek

   ŚLĄZAK. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 16

   jak pan śmie krytykować wybór RAŚ przez wyborców. MY nie dajemy się prowadzić na smyczy JAK PAN przez AWS albo PO.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobrze powiedziane. Oby jeszcze zostało zrealizowane

   p. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 19

   "Przewodniczący europarlamentu stwierdził, że zamiast o autonomię dla jednego regionu trzeba się starać o więcej samodzielności dla wszystkich."
   Dobrze powiedziane. Oby jeszcze zostało zrealizowane

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie Przewodniczący!

   ze Śląska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 18

   Po tej wypowiedzi jestem dla Pana pełen szacunku.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Buzek jest przeciw RAŚ bo... bo popiera program RAŚ...

   Saper (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 12

   Czy tylko ja widzę tu sprzeczność?
   A może Pan przewodniczący nie może przeżyć, że kto inny mówi głośno to czego on bał się mówić.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W waszej grafice brak info o wynikach % RAS

   jest tylko pozostale kom.wyborcze (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 22

   ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama