Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

RAŚ przeprowadził badania rozpoznawalności organizacji górnośląskich [ZOBACZ WYNIKI]

Marcin Zasada
Wyniki badań Ruchu Autonomii Śląska
Wyniki badań Ruchu Autonomii Śląska RAŚ
Ruch Autonomii Śląska przeprowadził badania rozpoznawalności trzech najważniejszych regionalnych stowarzyszeń w poszczególnych miastach. W badaniach RAŚ największą rozpoznawalność ma RAŚ, w niektórych przypadkach zaskakiwać może wysoka identyfikacja Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej.

Dla autonomistów sondaż, którym objęte zostały 3 tysiące mieszkańców większości mieszkańców Śląska miał być narzędziem przed jesiennymi wyborami samorządowymi, ale również, a może przede wszystkim – wskazówką dla organizacji wchodzących w skład Rady Górnośląskiej myślących o delegowaniu swoich członków do walki o głosy na różnych listach.

ZOBACZ TAKŻE:
RAŚ zbadał Ślązaków: Święta w domu, religijnie i z makówkami [WYNIKI BADAŃ]

Naród śląski i język śląski: 1,5 tys. wolontariuszy chce zbierać podpisy

Po tym jak napisaliśmy o politycznych planach Związku Górnośląskiego, Jerzy Gorzelik apelował, by działacze ZG zdecydowali się kandydować pod szyldem RAŚ. Dziś przypomina, że kieruje najbardziej rozpoznawalnym z regionalnych stowarzyszeń, w dodatku takim, które zdobyło już pierwsze doświadczenia w sejmiku województwa.

Według badań, rozpoznawalność Ruchu na Śląsku jest znakomita i sięga ok. 86 procent. Dla porównania, działalność ZG zna lub chociaż kojarzy ledwie 58 proc. ludzi. RAŚ ponad 90-procentową rozpoznawalność ma w Mysłowicach (tam ZG ma rekordową popularność – na poziomie 83 proc.), Chorzowie, Siemianowicach i, o dziwo, w Bytomiu (92 proc.). W tym ostatnim, dla porównania, Związek Górnośląski jako najbardziej znaną z regionalnych organizacji wskazało zaledwie 37 proc. ankietowanych.

- Bez wchodzenia w metodologię badań, można dostrzec, że ZG dopiero odbudowuje swoją pozycję. Z kolei widoczność medialna RAŚ nie podlega dyskusji, głównie dzięki Jerzemu Gorzelikowi w roli prowokatora. Bez kontrowersji Ruch nie przebiłby się do masowej świadomości - podkreśla dr Marcin Gacek. Socjologa polityki z Uniwersytetu Śląskiego nie dziwi wysoki wynik SONŚ, najmłodszego ze śląskich stowarzyszeń.

- Starania o rejestrację i odmowa jej przez sąd odbiły się szerokim echem w mediach. To głównie ta kampania pozwoliła SONŚ zaistnieć na forum publicznym – podkreśla dr Gacek.


*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
*Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!