18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacja archeologiczna. Ślady osadnictwa z 4000 lat pne! [ZDJĘCIA]

Krzysztof Szendzielorz
Archeolodzy Edelgarda i Eugeniusz Foltynowie ze swoim zespołem badali wydmę w Żyglinie już latem ubiegłego roku. Znaleźli tutaj około 200 fragmentów prehistorycznych narzędzi
Archeolodzy Edelgarda i Eugeniusz Foltynowie ze swoim zespołem badali wydmę w Żyglinie już latem ubiegłego roku. Znaleźli tutaj około 200 fragmentów prehistorycznych narzędzi arc. TG Stacja
Miasteczko Śląskie ma prawa miejskie od 453 lat. Jego dzielnica Żyglin liczy 900 lat. Archeolodzy odkryli, że osada ma korzenie prehistoryczne sprzed 4 tys. lat pne.

Sensacja archeologiczna:

Miasteczko Śląskie w powiecie tarnogórskim swoje powstanie i rozwój zawdzięcza odkryciu rud żelaznych, cynkonośnych i srebrnonośnych w XVI wieku. Kościół w Żyglinie, dzielnicy tego miasta, miał powstać w XIII wieku, a według historyka Władysława Nehringa, osada w Żyglinie miała już istnieć w XI wieku. Najnowsze badania archeologów dowodzą, że dzieje miejscowości są starsze. Znaleźli oni ślady osadnictwa z czasów prehistorycznych, a dokładnie z okresu mezolitycznego, czyli sprzed nawet 4000 lat p.n.e.

ZOBACZ KONIECZNIE:
TOP 5 NAJWIĘKSZYCH ODKRYĆ ARCHEOLOGICZNYCH WOJ. ŚLĄSKIEGO

Obóz na wydmie

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zleciło badania archeologiczne jednej z wydm w Żyglinie. Finansował je w ubiegłym roku śląski wojewódzki konserwator zabytków. Badany teren to właściwie fragment wielkiej wydmy, która powstała tutaj w okresie młodszego dryasu. Otaczała ją woda. Wydma w XX wieku właściwie zniknęła, bo budowniczym Huty Cynku były potrzebne ogromne ilości piasku. Ostał się więc fragment wydmy, na której stoi słup elektryczny.

Archeolodzy pracowali na wydmie latem ubiegłego roku. Badali kolejne warstwy gleby. Archeolog dr Eugeniusz Foltyn z zespołem odkryli tutaj m.in. materiał krzemienny i kamienny, z którego odbijano półsurowiec w postaci wiórów i odłupków. Te zaś były wykorzystywane do tworzenia narzędzi. Naukowcy znaleźli około 200 fragmentów takich narzędzi jak drapacze czy zbrojniki, które służyły ludziom do obróbki skóry, kości, drewna oraz jako elementy broni. To jednak nie wszystko. W tej samej warstwie gleby, w której znaleziono fragmenty narzędzi, były też rude warstwy gruntu i kawałki węgli drzewnych. Ten zaś był przecież wykorzystywany jako paliwo w pierwotnym hutnictwie. To może sugerować, że w osadzie mezolitycznej, lub nawet jakiejś wcześniejszej, zajmowano się produkcją przemysłową na dużą skalę. Nie jest to jeszcze pewne. W badaniach pomagają geomorfolodzy z Uniwersytetu Śląskiego, a także specjaliści z Instytutu Podstaw Inżynierii PAN w Zabrzu, którzy skanowali magnetometrem powierzchnię wydmy i sprawdzali, co się w niej znajduje.
Torfowiska wiele mówią

ZOBACZ KONIECZNIE:
TOP 5 NAJWIĘKSZYCH ODKRYĆ ARCHEOLOGICZNYCH WOJ. ŚLĄSKIEGO

Leszek Chróst z Pracowni Badań, Pomiarów i Ekspertyz Ekologicznych "Ekopomiar" w Gliwicach, który organizował ekspedycję w Żyglinie, nie wyklucza, że za kilkadziesiąt lat trzeba będzie zmieniać podręczniki historii. - Wstępne wyniki badań są bardzo ciekawe i obiecujące, jednak nadal trzeba je prowadzić. Niezwykle ważne są kolejne analizy umożliwiające datowanie tego, co udało się znaleźć w Żyglinie. Należałoby też przeprowadzić badania chemiczne warstw gleb - mówi Chróst, który przypomina, że razem ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarno-górskiej od wielu lat prowadzi także badania warstw torfowisk w rejonie Żyglina. Narastały one od około 12 tys. lat. Ich skład chemiczny pośrednio może świadczyć o tym, co działo się na tych terenach. - Analiza torfowisk pokazała, że zawierają elementy metali kolorowych, w tym ołowiu, srebra i złota. Jakoś musiały się tam znaleźć - mówi Chróst.

Jest przypuszczenie, że związane jest to z działalnością człowieka. Trzeba jednak, by specjaliści z różnych ośrodków przyjechali na miejsce i też rozpoczęli swoje badania. Brakuje też pieniędzy na nie, choć naukowcy starają się promować swoje dokonania. Powstał m.in. odcinkowy film "Ekspedycja", zrealizowany przez TG Stację, który pokazuje, jak mogła wyglądać osada w Żyglinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sensacja archeologiczna. Ślady osadnictwa z 4000 lat pne! [ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni