Cyfrowe szkoły przyszłości już są

  Cyfrowe szkoły przyszłości już są

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Cyfrowe szkoły przyszłości już są
  1/2
  przejdź do galerii

  ©FOT. TOMASZ BOLT / POLSKAPRESSE ..DZIENNIK BALTYCKI

  - Zamiast kredy i czarnych tablic wielkie interaktywne ekrany z dostępem do materiałów edukacyjnych zgromadzonych w internetowej chmurze, na ławkach - tablety z elektronicznymi wersjami podręczników, w szkolnej bibliotece - e-książki na elektronicznych czytnikach, możliwość udziału uczniów on-line w lekcjach. To nie science fiction. To w Szkole Podstawowej nr 3 im. Małego Powstańca w Ząbkach już codzienność. W tej niewielkiej podstawówce w podwarszawskiej miejscowości różnorodne techniki komputerowe i informatyczne wykorzystuje się na co dzień.
  - Wyróżnikiem jest kompleksowość: szkoła wykorzystuje wiele nowoczesnych technologii komputerowych i informatycznych. Pod tym względem to obecnie jedna z najnowocześniejszych szkół w Polsce - mówi Cecylia Szymańska-Ban, dyrektor ds. edukacji w Microsoft. Jak dodaje, właśnie tutaj Microsoft postanowił wdrożyć swój pilotażowy projekt modelowej Szkoły w Chmurze.

  Udostępnił placówce odpowiednie aplikacje, m.in.
  umożliwiające zarządzanie treściami w chmurze, oraz wyposażył ją w tablety PC z systemem operacyjnym Windows 8.1. Wspólnie z partnerami merytorycznymi przygotował także edukacyjne aplikacje na tablety.

  Placówka już od kilku lat w różny sposób zdobywa fundusze na zakupy sprzętu. - Wierzymy w naukę poprzez zabawę z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Przy wsparciu samorządu systematycznie krok po kroku inwestujemy w nowoczesne techniki - mówi Tomasz Łukawski, dyrektor szkoły. - Wychodzimy z założenia, że warto w nie inwestować, bo w ten sposób podnosimy kapitał społeczny i sprawiamy, że to niewielkie miasto oferuje wyższy poziom edukacji niż niejedna duża aglomeracja - dodaje Robert Perkowski, burmistrz miasta Ząbki.

  Szkoła współpracuje też z wieloma firmami. Programy i aplikacje dostarczają i testują tutaj m.in. Vulcan i Oxford University Press.
  Microsoft chce doświadczenia zdobyte w Ząbkach wykorzystać w innych szkołach. - Chcieliśmy stworzyć modelową cyfrową placówkę, która mogłaby stanowić wzór dla innych, m.in. dla tych, które uczestniczą w rządowym programie "Cyfrowa szkoła" i zastanawiają się nad dalszą drogą rozwoju - mówi Cecylia Szymańska-Ban.

  Cyfrowe techniki wdraża coraz więcej szkół. Problemem są ograniczone środki. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało i przeprowadziło w latach 2012-2013 we współpracy z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji pilotażowy program rządowy "Cyfrowa szkoła". W ramach projektu zakupiono sprzęt, programy, aplikacje o łącznej wartości 46,5 mln zł dla ponad 400 szkół - wynika ze sprawozdania Ministerstwa Edukacji Narodowej, które w początkach marca przyjął rząd. To jednak kropla w morzu potrzeb. Cyfryzacja szkół będzie jednym z priorytetów w ramach unijnych funduszy na edukację na lata 2014-2020. Pieniądze na ten cel zarezerwowano m.in. w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój i w programach regionalnych.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama