Kuratorium śląskie: nauczyciele regionaliści mają misję do...

  Kuratorium śląskie: nauczyciele regionaliści mają misję do spełnienia

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nauczyciele regionaliści mają ważną misję do spełnienia w swoich szkołach i miejscowościach, to oni są ambasadorami regionalizmu - podkreślano podczas Forum Nauczycieli Regionalistów w Katowicach. W forum udział wzięło ok. 150 nauczycieli.
  VIII edycja, zorganizowanego w czwartek Forum Nauczycieli Regionalistów przebiegała pod hasłem "Ludzie - Drogowskazy. Henryk Sławik".

  Wicekurator oświaty Dariusz Wilczak przypomniał, że nauczyciele interesujący się historią swojego miasta i regionu początkowo na podstawie własnego doświadczenia i wiedzy organizowali zajęcia i spotkania dla uczniów poświęcone historii, tradycjom i lokalnemu dziedzictwu.
  - Forum powstało po to, żeby im pomóc w wielu aspektach tej pracy, bo mają oni ważną misję do spełnienia, są ambasadorami regionalizmu nie tylko w swoich szkołach - powiedział Wilczak. Dodał, że celem forum jest m.in. dokształcanie nauczycieli.

  Nauczyciele-regionaliści podkreślali, że forum dało im wiedzę m.in., gdzie szukać potrzebnych materiałów i pomysłów na lekcje, którymi mogliby zainteresować uczniów. - Jest tak wiele postaci, które miały ogromny wpływ na nasz region i jednocześnie zapomnianych. To dotyczy również patronów szkół, niestety młodzież rzadko zna ich osiągnięcia, dlatego musimy to zmienić - powiedziała Barbara Pomykoł, nauczycielka z Rybnika.

  Uczestnicy forum podkreślali, że wiedza przekazywana uczniom przez nauczyciela-regionalistę spełnia również misję wychowawczą, dlatego ważne jest, by prezentować uczniom dokonania takich osób jak m.in. Henryk Sławik. "Naszą misją jest pokazać, że nie ma współczesności bez przeszłości, a pewne wartości są ponadczasowe" - mówili nauczyciele.

  Organizatorami ósmego Forum Nauczycieli Regionalistów są m.in. Kuratorium Oświaty w Katowicach, Bractwo Oświatowe Związku Górnośląskiego, katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

  Sejmik Województwa Śląskiego zdecydował w ubiegłym roku, że rok 2014 będzie w regionie Rokiem Henryka Sławika. Henryk Sławik (1894–1944) brał udział w trzech powstaniach śląskich. W latach międzywojennych był m.in. redaktorem naczelnym katowickiej "Gazety Robotniczej", jednym z liderów antykomunistycznego skrzydła Polskiej Partii Socjalistycznej oraz katowickim radnym. Podczas drugiej wojny światowej wraz z Józefem Antallem seniorem (1896–1974) wspólnie uratowali 5 tys. polskich Żydów, którzy trafili na Węgry. PAP


  *Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
  *Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
  *Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Regionalizm

   stąd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Regionalizm. Słowo to obejmuje szeroki zakres .
   Jeżeli Henryk Sławik pochodził z naszego regionu, i dokonał czegoś ponad możliwości kogoś z nas, to wart jest pokazania. A my jesteśmy dumni że...rozwiń całość

   Regionalizm. Słowo to obejmuje szeroki zakres .
   Jeżeli Henryk Sławik pochodził z naszego regionu, i dokonał czegoś ponad możliwości kogoś z nas, to wart jest pokazania. A my jesteśmy dumni że pochodzi z naszego regionu. Więc jak najbardziej jest to regionalizm. I należy to pokazywać innym.
   Nie wiem co odegrało się w Rybiku 15 maja 1927 roku.
   Niezależnie czy dobre czy złe, nalezało by wiedzieć. To też nauka o regionie . Czyli regionalizm.
   Dobre- jako wzorzec celem budowania lepszej przyszłości, złe - podać po to byśmy nie byli znów po szkodzie głupi, i by uchronić od złych zdarzeń.
   Wiec dobrze by sie stało by Pan - Pani bez ( gość) fakty te podali.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Myśle że w Polsce

   zużywa się energię (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   na wynalezienie rzeczy już wynalezionych. Dlaczego regionalizm? Przecież od tego jest historia, proszę uwzględnic w niej historię Śląska, a regionalizm okaże się zbędny. Ta datę podałem będąc...rozwiń całość

   na wynalezienie rzeczy już wynalezionych. Dlaczego regionalizm? Przecież od tego jest historia, proszę uwzględnic w niej historię Śląska, a regionalizm okaże się zbędny. Ta datę podałem będąc pewnym,że będą trudności ze znalezieniem tego wydarzenia w polskich podręcznikach lub książkach historycznych.
   Jest to przykład wybiórczości w polskiej wersji historii Śląska.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na wschodzie

   bez (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   zmian. Chylę glowe przed tym człowiekiem za jego bohaterstwo - ale to nie jest regionalizm. Czy ktokolwiek wie co odegrało się w Rybniku, 15 maja 1927 ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo