Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poseł Plura do Ślązaków: Brońmy w Sejmie śląskiej tożsamości! [LIST OTWARTY]

Agata Pustułka
Marek Plura, poseł
Marek Plura, poseł Dziennik Zachodni
Ważne posiedzenie komisji sejmowej dotyczące Ślązaków i śląskiej godki odbędzie się 3 kwietnia. Poseł Marek Plura nawołuje śląskie organizacje do uczestnictwa w komisji i pisze list otwarty pod hasłem: Brońmy w Sejmie śląskiej tożsamości!

3 kwietnia odbędzie się bardzo ważne posiedzenie sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Tematem posiedzenia będzie: „Informacja Ministra Administracji i Cyfryzacji na temat tożsamości śląskiej w kontekście III Raportu dla Sekretarza Generalnego Rady Europy z realizacji przez Rzeczpospolitą Polską postanowień Konwencji ramowej o ochronie mniejszości narodowych.".

CZYTAJ KONIECZNIE:
LIST OTWARTY DO ŚLĄZAKÓW: BROŃMY ŚLĄSKIEJ TOŻSAMOŚCI!

Można spodziewać się wielu krytycznych uwag, gdyż wiele razy instytucje europejskie zarzucały Polsce nieprzestrzegania prawa Ślązaków do tożsamości. To istotne w kontekście decyzji sądu o odmowie rejestracji SONŚ.

W czasie posiedzenia odbędzie się też dyskusja na temat możliwości wsparcia dialektów języka polskiego ze szczególnym uwzględnieniem dialektu śląskiego.

- Obawiam się, że będzie to próba deprecjonowania śląskiej tożsamości etnicznej i językowej poprzez sprowadzenie tych wartości -podstawowych dla samookreślenia się człowieka, do poziomu gwary i folkloru. Na to się zgodzić nie możemy, gdyż musielibyśmy zabić w sobie naszą śląską naturę i jej naturalną godność! - mówi poseł PO Marek Plura i wzywa reprezentantów poszczególnych organizacji śląskich jak i jako delegację Rady Górnośląskiej do udziału w posiedzeniu komisji i do obrony śląskich wartości.

- 30 marca miną 2 lata od kiedy skierowałem do Sejmu ponowiony projekt poselski zmian w ustawie o mniejszościach narodowych nadający śląskiej mowie status języka regionalnego, tak jak ma się to w przypadku mowy kaszubskiej. Niestety prace nad tym projektem w komisji zyskały taki tryb, który w praktyce nie pozwala na ich procedowanie. Od dwóch lat nic z tym projektem się nie dzieje, co ja jako Poseł i Ślązak uważam za potwarz ze strony Komisji wobec blisko miliona obywateli Rzeczpospolitej deklarujących swoją śląską tożsamość - twierdzi Marek Plura.

CZYTAJ KONIECZNIE:
LIST OTWARTY DO ŚLĄZAKÓW: BROŃMY ŚLĄSKIEJ TOŻSAMOŚCI!

Czcigodni reprezentanci organizacji śląskich skupionych w Radzie Górnośląskiej,

serdecznie zachęcam do udziału w posiedzeniu sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, które odbędzie się 3 kwietnia 2014 (w czwartek). Tematem posiedzenia będzie: „Informacja Ministra Administracji i Cyfryzacji na temat tożsamości śląskiej w kontekście III Raportu dla Sekretarza Generalnego Rady Europy z realizacji przez Rzeczpospolitą Polską postanowień Konwencji ramowej o ochronie mniejszości narodowych.
Dyskusja na temat możliwości wsparcia dialektów języka polskiego ze szczególnym uwzględnieniem dialektu śląskiego - wprowadzenie: stały doradca Komisji dr Lech M. Nijakowski.”

Rostōmiyli,

30 marca miną 2 lata od kiedy skierowałem do Sejmu ponowiony projekt poselski zmian w ustawie o mniejszościach narodowych nadający śląskiej mowie status języka regionalnego, tak jak ma się to w przypadku mowy kaszubskiej. Niestety prace nad tym projektem w komisji zyskały taki tryb, który w praktyce nie pozwala na ich procedowanie. Od dwóch lat nic z tym projektem się nie dzieje, co ja jako Poseł i Ślązak uważam za potwarz ze strony Komisji wobec blisko miliona obywateli Rzeczpospolitej deklarujących swoją śląską tożsamość.

Żyjemy w kraju, w którym propaguje się swobodną identyfikację w zakresie tożsamości płciowej obywateli. Tworzy się warunki prawne dla ochrony i szacunku wobec osób, które wbrew swej cielesnej naturze, wbrew genitaliom, z którymi przyszli na świat, posiadają tożsamość płciową inną niż to wynika z ich cech biologicznych. Co więcej – tworzy się warunki dla wsparcia i ochrony społecznej ekspresji tej tożsamości. Jednocześnie w tym samym państwie, poprzez różne jego struktury i instytucje neguje się to co dla nas Ślązaków od półtorej tysiąca lat jest zgodne z naturalnym stanem rzeczy, co również dziś jest rzeczywistym stanem naszej świadomości – neguje się naszą śląską tożsamość. Uniemożliwia nam się nawet korzystanie ze swobody zrzeszania się, a cóż dopiero mówić tu o prawie do wsparcia, ochrony, szacunku wobec społeczności etnicznych Ślązaków.

Kwestie te wyrażane w sposób formalny w licznych pismach kierowanych przez wiele organizacji, w tym również przez Radę Górnośląską, do najwyższych władz Państwa Polskiego są w bolesny dla nas sposób ignorowane. W związku z tym w dniu 13 czerwca 2013 r. w Krakowie delegacja Ślązaków w składzie: Rafał Adamus – Przewodniczący Rady Górnośląskiej a zarazem reprezentant śląskich organizacji językowych, Piotr Długosz Prezes Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej oraz ja jako - Poseł na Sejm RP, przedstawiliśmy nasze stanowisko Komitetowi Doradczemu Konwencji Ramowej Rady Europy o Ochronie Mniejszości Narodowych, którego delegaci już w roku 2008 zalecali Rządowi RP podjęcie dialogu z osobami deklarującymi narodowość śląską i używającymi języka śląskiego, czego rząd ten w najmniejszym stopniu nie uczynił do dziś.

Wyjaśnienia tych bolesnych spraw oczekuję od strony rządowej na posiedzeniu komisji 3 kwietnia, dla tego ze zdziwieniem przyjąłem drugi punkt tego posiedzenia, jakim jest: „Dyskusja na temat możliwości wsparcia dialektów języka polskiego ze szczególnym uwzględnieniem dialektu śląskiego”. Obawiam się, że będzie to próba deprecjonowania śląskiej tożsamości etnicznej i językowej poprzez sprowadzenie tych wartości -podstawowych dla samookreślenia się człowieka, do poziomu gwary i folkloru. Na to się zgodzić nie możemy, gdyż musielibyśmy zabić w sobie naszą śląską naturę i jej naturalną godność! Dlatego wzywam Was zarówno jako reprezentantów poszczególnych organizacji śląskich jak i jako delegację Rady Górnośląskiej do udziału w posiedzeniu komisji i do obrony naszych śląskich wartości.

W tym miejscu gorąco dziękuję wszystkim organizacjom śląskim za liczne i różnorodne, okazjonalne, jak i stałe działania na rzecz podtrzymywania, rozwoju i emanacji tożsamości śląskiej. W tym gronie szczególnie zasłużonych niezaprzeczalnie godne miejsce zajmuje Ruch Autonomii Śląska, jednakże do tej organizacji zwracam się ze szczególną, niezwykle bolesną dla mnie prośbą o nieuczestniczenie w posiedzeniu komisji mniejszości w dniu 3 kwietnia, ponieważ obecność przedstawicieli RAŚ zapewne byłaby wykorzystana przez niektórych polityków zwłaszcza z Klubu PiS do bezzasadnych dywagacji na temat działalności Ruchu, co z kolei spowodowałoby odejście od meritum posiedzenia, a tym samym umożliwiłoby stronie rządowej na brak odpowiedzi i odpowiedzialności, zaś komisji ułatwiłoby dalszą bezczynność w obszarze realnego wsparcia i szacunku dla śląskiej tożsamości. Wiem, że moje słowa źle świadczą o pracy komisji, jednak opieram je na dotychczasowych doświadczeniach, których przemilczanie wobec Was źle świadczyłoby o mnie. Zaznaczam jednak, iż z całym szacunkiem i zrozumieniem przyjmę każdą decyzję RAŚ co do udziału w posiedzeniu komisji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!