Budżet obywatelski: Mieszkańcy Rudy zdecydują, na co wydać...

  Budżet obywatelski: Mieszkańcy Rudy zdecydują, na co wydać pieniądze

  JO

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Budżet obywatelski: Mieszkańcy Rudy zdecydują, na co wydać pieniądze
  1/2
  przejdź do galerii
  W przyszłym roku po raz drugi w Rudzie Śląskiej będzie realizowany budżet obywatelski. Zmienią się jednak jego zasady oraz kwota pieniędzy, z której realizowane będą poszczególne inwestycje. Warto więc, by mieszkańcy już teraz zastanowili się nad projektami
  Budżet obywatelski w Rudzie Śląskiej w 2015 roku będzie wynosił 2,375 mln zł. Wczoraj projekt uchwały w tej sprawie zatwierdzili rudzcy radni.

  - Prezydencki projekt uchwały zakładał początkowo 2 mln - komentuje Ewa Guziel, skarbnik Rudy Śląskiej. - Kwota ta została jednak zwiększona na wniosek radnych. Kolejną zmianą do pierwotnego projektu uchwały było wprowadzenie zmian w zasadach podziału środków - początkowo miały one być rozdysponowane na cztery okręgi wyborcze, ale część radnych zawnioskowała, by podzielić je pomiędzy poszczególne dzielnice Rudy Śląskiej.

  Na jakich zasadach realizowany będzie budżet obywatelski w Rudzie Śląskiej w 2015 roku? Milion złotych przeznaczony zostanie na zadania miejskie, czyli dla wszystkich mieszkańców, a reszta na zadania lokalne - w poszczególnych dzielnicach Rudy Śląskiej.

  Tych jest 11, więc mieszkańcy każdej mogą przygotować projekt do 125 tys. zł. Pieniądze z poszczególnych puli lokalnych mogą przypaść na jedną lub kilka inwestycji. Tak samo będzie w przypadku inwestycji ogólnomiejskich, gdzie maksymalna wartość inwestycji do wykonania może wynieść aż milion złotych.

  Propozycje projektów w ramach budżetu obywatelskiego może złożyć każdy mieszkaniec Rudy Śląskiej, który ma co najmniej 16 lat. Zgłoszenia będą musiały zostać wpisane do specjalnego formularza, do którego trzeba będzie dołączyć listę poparcia. Powinno ją podpisać co najmniej 30 mieszkańców miasta.

  Dodatkowo wnioskujący powinien, w miarę możliwości, oszacować koszt realizacji proponowanej inwestycji. Wnioski będzie można składać do 30 czerwca. Po tym czasie nastąpi etap ich oceny, która zakończy się w połowie sierpnia. Z kolei do 20 sierpnia opublikowany zostanie wykaz inwestycji, które pozytywnie przeszły ocenę formalną i zakwalifikowały się do kolejnego etapu.

  Dodajmy, że w tym roku w Rudzie Śląskiej po raz pierwszy realizowany jest budżet obywatelski. Dzięki temu powstaną m.in. nowe miejsca sportu i rekreacji, czy wybieg dla psów. Wyremontowana zostanie także hala MOSiR-u w rudzkiej dzielnicy Halemba.


  *Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
  *Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
  *Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama