Sosnowiec: mieszkańcy obawiają się podwyżek cen wody

  Sosnowiec: mieszkańcy obawiają się podwyżek cen wody

  TOS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Sporo emocji wywołała w mieście informacja o planowanej przez ADM sp. z o.o. podwyżce cen wody, która miała dotknąć głównie mieszkańców Zagórza i Klimontowa. W czwartek sosnowiecka Rada Miejska nie zgodziła się jednak na planowane zmiany w taryfie. Sprawa związana jest z planowanym przez ADM zakupem sieci wodociągowej należącej obecnie do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, a wcześniej do nieistniejącej już kopalni Porąbka-Klimontów.
  Po co ADM-owi ta sieć? - Sieć jest w złym stanie technicznym, a my nie możemy inwestować w cudzy majątek. Stąd decyzja, aby ją nabyć - wyjaśnia Jan Pięta, prezes ADM Sp. z o.o. - Mamy parafowaną umowę zakupu. Jest również zgoda ministra skarbu na transakcję - dodaje.

  Pokopalniane wodociągi nie są w zbyt dobrym stanie, będą więc wymagały remontu. Sam zakup to również koszt, stąd właśnie wniosek ADM-u o podwyżkę cen. Radni 19 głosami za i sześcioma wstrzymującymi się odmówili jednak zgody na zmianę taryfy.

  Co teraz? - Jeżeli wojewoda w ramach nadzoru zatwierdzi uchwałę, to istniejące taryfy będą ważne przez kolejne 90 dni. W tym okresie będziemy mogli złożyć kolejny wniosek o zmianę taryfy - mówi prezes Jan Pięta, który zapewnia, że firma szuka takiego rozwiązania całej sytuacji, które będzie do zaakceptowania zarówno przez spółkę, jak i przez mieszkańców.

  Rozwiązania pozytywnego dla mieszkańców chce też szukać Urząd Miejski.

  - Sieć wodociągowa to zaspokajanie pierwotnych potrzeb mieszkańców. Nie należy tego traktować jak produkt komercyjny, którym powinno się handlować - uważa Rafał Łysy, naczelnik Wydziału Informacji, Promocji i Turystyki sosnowieckiego Urzędu Miejskiego.

  Miasto będzie próbowało przejąć pokopalnianą sieć wodociągową za przysłowiową złotówkę. Potem można ją będzie na przykład wydzierżawić ADM-owi. - ADM nie będzie musiał brać wówczas kredytów, a mieszkańcy nie będą odczuwać utrudnień związanych z podwyżkami - mówią urzędnicy.


  *Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
  *Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
  *Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hahaha pierońskie gorole

   Bercik Dworniok Korfantego 13 mieszkania 6 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   teroz biadolom, ajajajaj woda drogo, a to co nie mocie sam Brynicy? Trza bylo szamba tam nie wyloc. Hahaha bo mie pysk łozerwie

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama