W Katowicach notariusze radzili, jak napisać testament

  W Katowicach notariusze radzili, jak napisać testament

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Czesławie Niedzieli z Katowic porad udzielał wiceprezes Rady Izby Notarialnej, Krzysztof Śmieja

  Czesławie Niedzieli z Katowic porad udzielał wiceprezes Rady Izby Notarialnej, Krzysztof Śmieja ©fot. mikołaj suchan

  Setki osób przyszło w sobotę do Teatru Śląskiego w Katowicach. Z okazji Dnia Otwartego Notariatu mogli w murach "Wyspiańskiego" skorzystać z darmowej porady z zakresu prawa spadkowego.
  Czesławie Niedzieli z Katowic porad udzielał wiceprezes Rady Izby Notarialnej, Krzysztof Śmieja

  Czesławie Niedzieli z Katowic porad udzielał wiceprezes Rady Izby Notarialnej, Krzysztof Śmieja ©fot. mikołaj suchan

  Dowiedzieć się, jak prawidłowo sporządzić testament, jak legalnie go zmienić, bądź jak podzielić nabyty spadek. Jak podkreśla Krzysztof Śmieja, wiceprezes Rady Izby Notarialnej w Katowicach, olbrzymie zainteresowanie akcją jest dowodem na to, że Polacy coraz większą wagę przywiązują do uporządkowania swych spraw majątkowych.

  - Sporządzenie testamentu przestało być kojarzone jako swego rodzaju pożegnanie z życiem, a stało się wyrazem dbałości o los swojego majątku.
  Na to zaś nigdy nie jest za wcześnie. Dlatego też coraz młodsi ludzie decydują się na sporządzenie testamentu - zaznaczył Krzysztof Śmieja i zapowiedział, że w związku z dużym zainteresowaniem sobotnią akcją, podobne konsultacje najprawdopodobniej będą powtarzane i to nie tylko w Katowicach, lecz również w innych dużych miejscowościach regionu.

  Jak przypominają prawnicy, testament nie musi być koniecznie sporządzony przez notariusza (choć dobrze jest zapytać go o radę), może być sporządzony przez spadkodawcę. Taki dokument musi zostać w całości spisany odręcznie (wydruk z komputera nie wchodzi w grę). Musi na nim znaleźć się data, miejsce sporządzenia, podpis autora oraz wyraźne wskazanie jednego lub kilku spadkobierców. W sytuacji obawy rychłej śmierci można również ostatnią wolę wyrazić ustnie w obecność co najmniej trzech świadków (niezwiązanych więzami rodzinnymi, ani też niebędących spadkobiercami), z których jeden spisze ów testament i wszyscy pisemnie go potwierdzą.

  - Trzeba pamiętać, że sporządzenie testamentu nie oznacza braku postępowania spadkowego - podkreślił Krzysztof Śmieja. Jak dodał, od marca notariusze w całej Polsce sporządzili około 60 tysięcy tzw. aktów poświadczenia dziedziczenia, czyli dokumentów urzędowych ustalających krąg osób dziedziczących po osobie zmarłej.


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   huho

   u (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   jbkj

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama