Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Katowicach notariusze radzili, jak napisać testament

Michał Wroński
Czesławie Niedzieli z Katowic porad udzielał wiceprezes Rady Izby Notarialnej, Krzysztof Śmieja
Czesławie Niedzieli z Katowic porad udzielał wiceprezes Rady Izby Notarialnej, Krzysztof Śmieja fot. mikołaj suchan
Setki osób przyszło w sobotę do Teatru Śląskiego w Katowicach. Z okazji Dnia Otwartego Notariatu mogli w murach "Wyspiańskiego" skorzystać z darmowej porady z zakresu prawa spadkowego.

Dowiedzieć się, jak prawidłowo sporządzić testament, jak legalnie go zmienić, bądź jak podzielić nabyty spadek. Jak podkreśla Krzysztof Śmieja, wiceprezes Rady Izby Notarialnej w Katowicach, olbrzymie zainteresowanie akcją jest dowodem na to, że Polacy coraz większą wagę przywiązują do uporządkowania swych spraw majątkowych.

- Sporządzenie testamentu przestało być kojarzone jako swego rodzaju pożegnanie z życiem, a stało się wyrazem dbałości o los swojego majątku. Na to zaś nigdy nie jest za wcześnie. Dlatego też coraz młodsi ludzie decydują się na sporządzenie testamentu - zaznaczył Krzysztof Śmieja i zapowiedział, że w związku z dużym zainteresowaniem sobotnią akcją, podobne konsultacje najprawdopodobniej będą powtarzane i to nie tylko w Katowicach, lecz również w innych dużych miejscowościach regionu.

Jak przypominają prawnicy, testament nie musi być koniecznie sporządzony przez notariusza (choć dobrze jest zapytać go o radę), może być sporządzony przez spadkodawcę. Taki dokument musi zostać w całości spisany odręcznie (wydruk z komputera nie wchodzi w grę). Musi na nim znaleźć się data, miejsce sporządzenia, podpis autora oraz wyraźne wskazanie jednego lub kilku spadkobierców. W sytuacji obawy rychłej śmierci można również ostatnią wolę wyrazić ustnie w obecność co najmniej trzech świadków (niezwiązanych więzami rodzinnymi, ani też niebędących spadkobiercami), z których jeden spisze ów testament i wszyscy pisemnie go potwierdzą.

- Trzeba pamiętać, że sporządzenie testamentu nie oznacza braku postępowania spadkowego - podkreślił Krzysztof Śmieja. Jak dodał, od marca notariusze w całej Polsce sporządzili około 60 tysięcy tzw. aktów poświadczenia dziedziczenia, czyli dokumentów urzędowych ustalających krąg osób dziedziczących po osobie zmarłej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!