Żeby mikołaj nie zrujnował portfela

  Żeby mikołaj nie zrujnował portfela

  Łukasz Respondek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Przed nami tydzień szaleństwa w działach zabawek we wszystkich sklepach regionu. Przed mikołajem i gwiazdką, rozpoczynają się bowiem doroczne żniwa przemysłu zabawkarskiego.
  Żeby mikołaj nie zrujnował portfela

  ©Fot. UOKiK

  Choć ceny rosną nawet o kilkanaście procent i tak jest pewne, że sprzeda się niemal wszystko. Zanim ogarnie cię zakupowa gorączka sprawdź, na co zwrócić uwagę i co dyskwalifikuje zabawkę.

  Oto podpowiedzi specjalistów.
  Z najnowszego raportu, opublikowanego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, wynika, że w co trzeciej skontrolowanej zabawce wykryto różnego rodzaju uchybienia dyskwalifikujące je do sprzedaży. Druty wystające z misiów, zbyt małe elementy w zabawkach dla niemowląt, za długie linki, a także zbyt łatwy dostęp do baterii - to najczęściej spotykane niedopatrzenia.

  - Rodzice zwracają coraz większą uwagę na to, co kupują dla swoich pociech.
  Oglądają lakier i materiał. Zabawka, która w ogóle nie cieszyła się zainteresowaniem, gdy otrzyma atest Instytutu Matki i Dziecka, schodzi z półek w mgnieniu oka - mówi Jadwiga Piwowarczyk, współwłaścicielka wytwórni zabawek w Chorzowie. Przyznaje, że większość klientów kupuje tańsze rzeczy. - Muszą one być jednak bezpieczne i mieć jakieś walory edukacyjne - dodaje.

  Cena mikołaja  Zawsze zależy od jakości stroju i miejsca, w które mikołaj się udaje. Wizyta domowa, trwająca do pół godziny, kosztuje 100-160 zł. Mikołaja można zaprosić do szkoły lub przedszkola za 300-400 zł.

  Hity świątecznego sezonu to konsole i gry planszowe  Najpopularniejsze zabawki to wciąż gadżety powiązane z kreskówkami. Oferta jest bogata: klocki, figurki, gry i puzzle.
  Hitem sezonu są konsole gier z kontrolerami ruchu. Specjalne kamery przenoszą naturalny ruch gracza na ekran telewizora. Cena od kilkuset do ok. 2000 zł.
  Świetnie sprzedają się gry planszowe. Coraz ciekawsze scenariusze i atrakcyjne wykonanie sprawia, że doceniają je i dzieci, i dorośli. Cena od kilkudziesięciu do 200 zł.
  Zawsze na topie są klocki Lego. Choć ostatnio głównie takie, z których można wykonać planszę do gry.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo