Ważne
  Bracia kurkowi z całej Polski przyjechali do Bytomia...

  Bracia kurkowi z całej Polski przyjechali do Bytomia [ZDJĘCIA] Zlot bractw kurkowych

  Joanna Oreł

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zlot bractw kurkowych w Bytomiu
  1/37
  przejdź do galerii

  Zlot bractw kurkowych w Bytomiu ©Joanna Oreł

  Bracia kurkowi z całej Polski, a nawet z zagranicy przyjechali do Bytomia. W sobotę rozpoczęła się tam konferencja programowo-historyczna Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Ich członkowie o poranku przeszli ulicami miasta w barwnych strojach ZLOT BRACTW KURKOWYCH
  Zlot Bractw Kurkowych w Bytomiu:

  W zlocie bierze udział 40 bractw z Polski, głównie ze Śląska. Pojawili się m.in. przedstawiciele bractw – nie tylko z Bytomia, gdzie odbywa się konferencja – ale również m.in. z Raciborza, Pszczyny, czy Żor.

  Wśród uczestników są także przedstawiciele Europejskiej Wspólnoty Historycznych Strzelców z Holandii oraz Rycerstwa Świętego Sebastiana.

  Konferencja rozpoczęła się w sobotę mszą świętą w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pod przewodnictwem Biskupa Jana Kopca. Po niej bractwa kurkowe oraz rycerskie wraz ze sztandarami i w towarzystwie Górniczej Orkiestry Dętej Bytom przemaszerowały w swoich stronach ulicami Bytomia do Urzędu Miejskiego w Bytomiu, gdzie rozpoczęły się referaty i wystąpienia.

  - Nawet nie wiedziałam, że będzie taki pochód. Wybrałam się na spacer po rynku z dzieckiem, a tu taka fajna niespodzianka. Ci panowie wyglądali, jakby byli z innej epoki - mówiła ze śmiechem bytomianka, Monika Witkowska, która przemarsz obserwowała z półtoraroczną córką, Wiktorią.

  Po południu zostaną zorganizowane również występy artystyczne. Odbędzie się m.in. turniej strzelecki o laur zwycięstwa i tzw. strzały św. Sebastiana.

  Wydarzenia te odbędą się na terenie kompleksu zamkowego Stare Tarnowice, gdzie w niedzielę zakończy się konferencja programowo-historyczna Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Bracia kurkowi przygotują m.in. list intencyjny w sprawie nowych wyzwań w działalności kulturalno-historycznej przez bractwa zrzeszone w zjednoczeniu.

  Organizatorem przemarszu i konferencji jest Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego.


  *Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
  *Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
  *Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama